ביידן חתם על חוק הרפורמה בתחום הנשק, הראשון ב-30 השנים האחרונות

נשיא ארצות הברית אמר כי מדובר ב"חוק שיציל חיים רבים" וכי זהו "יום היסטורי". החוק מגביל את מכירת הנשק למי שמהווים סכנה לעצמם ולאחרים ולבני זוג מתעללים, ומאפשר גישה למידע לגבי עבירות חמורות של קטינים. במעמד החתימה מתח ביידן ביקורת חריפה על בית המשפט העליון

סוכנויות הידיעות
25/06/2022
נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן חותם על חוק הרפורמה בתחום הנשק, 25 ביוני 2022. רויטרס
"יום היסטורי". ג'ו ביידן חותם על הרפורמה בתחום הנשק, 25 ביוני 2022(צילום: רויטרס)

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן חתם היום (שבת) על חוק דו מפלגתי לרפורמה בתחום בטיחות נשיאת כלי נשק. החוק מאפשר למדינות השונות לאסור על מכירת נשק לאזרחים המהווים סכנה לעצמם ולאחרים, ומונע מכירת כלי נשק למי שהורשעו בהתעללות בבני זוג שהם אינם נשואים להם. קודם לכן החוק כלל רק בני זוג נשואים. הוא אינו מונע מכירת רובי סער ומחסניות בעלות תכולת כדורים גבוהה. מדובר ברפורמה הפדרלית הראשונה בתחום ב-30 השנים האחרונות.

"מדובר ביום היסטורי", אמר ביידן בבית הלבן בעת שחתם על החוק. "בעזרת האל, זה יציל את חייהם של אנשים רבים".

"היום עשינו משהו". קרובי משפחה של תלמידי בית הספר בטקסס, 24 במאי 2022(צילום: רויטרס)

החוק נחתם יומיים בלבד לאחר שבית המשפט העליון הרחיב את זכויות נשיאת הנשק. הפיקוח על הנשק הוא נושא שנוי במחלוקת, שנמצא במוקד העניין הציבורי במיוחד בשבועות האחרונים, בעקבות הטבח בבית הספר בטקסס ואירועי ירי נוספים שהתרחשו אחריו בתדירות גבוהה.

הרפורמה החדשה מאפשרת, בפעם הראשונה, גישה למידע לגבי פשעים חמורים שביצעו קטינים. כמו כן, במסגרת החוק יועבר מימון למדינות שיפעילו חוקי "דגל אדום" לאיתור של תושבים המהווים סכנה. במסגרת החוק יועבר גם תקציב של 15 מיליארד דולר לתוכניות סיוע נפשי ולשדרוג האבטחה בבתי הספר. בהעברת התקנה נגד בני זוג מתעללים שאינם נשואים חוקית למושא ההתעללות סגר החוק את מה שכונה "פרצת החבר".

בעת החתימה אמר הנשיא ביידן כי הוא יקיים בחודש הבא אירוע למען קורבנות השימוש בכלי נשק, לרגל החתימה על החוק. "המסר שלהם לנו היה 'תעשו משהו' - והיום עשינו משהו", אמר ביידן.

החוק בעניין הנשק עבר בקונגרס אתמול, בזכות הצטרפותם של 14 מחוקקים רפובליקנים לרוב הדמוקרטי. 234 חברי קונגרס הצביעו בעד החוק, ו-193 הצביעו נגד. ביום חמישי עבר החוק גם בסנאט, בתמיכה של 15 סנטורים רפובליקנים.

במעמד החתימה התייחס ביידן לעמדת בית המשפט העליון בעניין, ובאופן כללי להתנהלותו של הגוף, שביטל את הפסיקה התקדימית בעניין הזכות להפלות. "האם בית המשפט העליון הרוס? בין המשפט קיבל כמה החלטות איומות", אמר ביידן.

עוד בוואלה!

ארה"ב: העליון פסק לטובת ההרחבה המשמעותית ביותר של זכויות נשק מזה עשור

לכתבה המלאה
  • ירי
  • נשק
  • ארצות הברית

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully