שתי הכשות נחש תוך שעה: ילדה מהדרום וגבר מהצפון במצב קשה

בת 10 נפגעה קשה אחרי שננשכה על ידי נחש בדרום. היא הובאה ברכב פרטי לנקודה שבה היה צוות רפואה, שפינה אותה לבית החולים סורוקה בבאר שבע. מעט אחר כך פונה בן 79 במצב קשה לבית החולים זיו בצפת, לאחר שגם ננשך

24/06/2022
נחש צפע. ראובן קסטרו
נחש צפע. ארכיון(צילום: ראובן קסטרו)

ילדה מהדרום וגבר מהצפון פונו הערב (שישי) במצב קשה לבתי חולים, לאחר שהוכשו על ידי נחשים. שני המקרים התרחשו תוך פחות משעה.

תחילה, דווח על בת ה-10 שננשכה על ידי נחש, והובאה ברכב פרטי לנקודת מפגש עם צוות רפואה. הצוות העניקה לה טיפול ופינה אותה למרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע. לאחר מכן פונה גבר בן 79 למרכז הרפואי זיו שבצפת, אחרי שגם הוא הוכש על ידי נחש.

לפני כשלושה שבועות נפגע קשה לוחם צה"ל מחיל התותחנים אחרי שהוכש על ידי נחש בבסיס בצפון. הוא פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים והודעה נמסרה למשפחתו.

מה עושים במקרה של הכשת נחש?

הפעולה הראשונה והחשובה ביותר היא להזעיק עזרה - להתקשר מיד לאמבולנס. רובנו לא מומחים בזיהוי ולכידת נחשים, ולכן עדיף להתייחס לכל מקרה של הכשת נחש כמקרה חירום, גם אם אתם חושבים שאתם יודעים אם הנחש היה ארסי או לא. נחשים רבים נראים דומים, והמתנה להופעת תסמינים עלולה להיות מסוכנת. בנוסף, מומלץ לזהות את הנחש בעת הדיווח או ההגעה לבדיקה רפואית, ולכן אם אפשר לצלם אותו זה מצוין.

רצוי להישאר רגועים ככל האפשר, לא לרוץ ולא להיבהל, ובכך לנסות להאט את קצב התפשטות הארס בגוף. הדבר חשוב במיוחד במקרה שמדובר בנחש ארסי. הסיבה לכך היא שהארס חודר לגוף לרוב דרך מערכת הלימפה, ולא ישירות דרך מחזור הדם כפי שרבים מאמינים. שלא כמו דם הנשאב בגוף באופן רציף, הלימפה נעה כאשר מזיזים את הגפיים, ולכן מומלץ להישאר רגועים ולנוע כמה שפחות. נשימות ארוכות ועמוקות עשויות לסייע לגוף להירגע.

רוב הכשות הנחשים הן בגפיים התחתונות וחלקן בידיים. על מנת לסייע בהאטת ספיגת הארס מומלץ, בהנחה שיש ציוד זמין, לחבוש את אזור ההכשה עם תחבושת אלסטית (מתחת ומעל אזור ההכשה). אם אין לכם תחבושת שימושית זמינה אפשר להשתמש בכל חומר אלסטי אחר כמו חולצה קרועה, גרביים או בד אחר. כמובן שבמקרה של הכשה באזור הראש, הצוואר או פלג גוף עליון אין לשים תחבושת לוחצת כלל.

רצוי להימנע מניסיונות עקשניים לתפוס, לפצוע או להרוג את הנחש. בכל בתי החולים יש טיפול באמצעות נוגדנים לסוגי הארס השונים, ובדיקות שיכולות לעזור לקבוע את מידת החומרה של ההכשה ולהתאים את הטיפול הנכון ביותר.

בנוסף, ישנן הרבה שיטות ישנות לטיפול בהכשות נחשים שעלולות לגרום ליותר נזק מאשר תועלת. בין השיטות הלא מומלצות - שטיפת אזור ההכשה בשטח, מציצת אזור הנשיכה כדי "לשאוב החוצה את הארס", לחתוך את אזור ההכשה או לכרוך חסם עורקים על הגפה, מה שעלול לגרום לנזק בלתי הפיך.

  • נחשים
  • הכשות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully