וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שיראק איים על מדינות מזרח אירופה התומכות בארה"ב

18.2.2003 / 11:55

נשיא צרפת תקף בחריפות את 13 מנהיגי המדינות השואפות להצטרף לאיחוד האירופי; הדגיש: התמיכה בפעולה נגד עיראק תזיק למועמדותכם; נשיא האיחוד סירב להזמין המנהיגים לפיסגה בנושא

נשיא צרפת, ז'אק שיראק, נשא היום נאום חריף כנגד מדינות מזרח אירופה, אשר הביעו תמיכה במדיניות ארה"ב כלפי עיראק. שיראק נאם בבריסל, בה התקיימה אתמול פסגת מנהיגי האיחוד האירופי.

הנשיא הצרפתי תקף את מנהיגי 13 מדינות מזרח אירופה המעוניינות לחבור בעתיד לאיחוד, ואמר כי המדינות התומכות במדיניות ארה"ב כלפי עיראק מרחיקות עצמן מן האיחוד האירופי. "מנהיגי מדינות אלה מתנהגים בצורה פזיזה", אמר שיראק. "הם אינם מודעים לסכנה שעומדת בפני מדינותיהם בכך שהם מתייצבים ליד האמריקאים", הוסיף.

שיראק אמר עוד כי "כשאתה במשפחת האיחוד, יש לך יותר זכויות לצאת נגדו, מאשר כשאתה דופק על דלתו ומבקש להיכנס אליו". הוא הזהיר את רומניה ובולגריה על התנהגותן "חסרת האחריות", שעה שהן מבקשות לחבור לאיחוד האירופי: "אם הן רצו להקטין את סיכוייהן, הן לא יכלו לחשוב על דרך יעילה יותר".

ספרד ובריטניה, התומכות בעמדה האמריקאית, דרשו מהנשיא התורן של האיחוד האירופי, קוסטאס סימיטיס, כי יזמין את מנהיגי מדינות מזרח אירופה להשתתף בצורה פעילה בוועידת הפיסגה שנערכה אתמול בבריסל. סימיטיס סרב להענות לבקשתן, בטענה כי על פי חוקי האיחוד, אין חובה לזמן לדיונים חשובים את המצטרפות העתידיות. ראש ממשלת פולין, לצק מילר, זעם על החלטה זו והחליט להחרים את התדריך שייערך היום על ידי סימיטיס.

גורמים בכירים באיחוד האירופי הביעו הבוקר צער וזעם רב על כך שמדיניותן הפרו-אמריקאית של מדינות מזרח אירופה, מראה כי הן לא הפנימו את הרעיון הבסיסי שחברות באיחוד, אינה רק חברות כלכלית. בסי.אן.אן דווח כי נשיא צרפת הביע דאגה מהצטרפותן הצפויה של 10 מדינות נוספות לאיחוד במהלך שנת 2004. שיראק אמר כי אם המדינות המצטרפות לא תתמוכנה בעמדות האיחוד האירופי, הן עלולות להביא לפירוקו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully