מזדהים עם הנשים, מורדים בטליבאן: שדרנים באפגניסטן חובשים מסכות פנים בטלוויזיה

לאחר שטליבאן הוציא צו המחייב את כל הנשים המשדרות בערוצי חדשות לכסות את פניהן במהלך השידור, התפשט קמפיין ויראלי ברשתות החברתיות של שדרנים שמזדהים עם עמיתותיהם - ומוחים נגד הצו למרות הסכנה

סוכנויות הידיעות
24/05/2022

מנחים בטלוויזיה באפגניסטן החלו לחבוש מסכות פנים כשהם משדרים מתוך הזדהות עם המנחות, לאחר שטליבאן הוציא צו המחייב את כל הנשים המנחות בערוצי חדשות לכסות את פניהן במהלך השידור.

ברשתות החברתיות האשטאג בשם #FreeHerFace נהפך ויראלי, ובפוסטים, בין השאר, נראים גברים ברשת הטלוויזיה טולו ניוז חובשי מסכות.

משרד הצניעות והמוסר של הטליבאן הורה בשבוע שעבר לכל ערוצי בתקשורת האפגניים להשתמש במסכות פנים במקרה שאישה משדרת את החדשות. ההחלטה היא סופית ואין עליה עוררין, נמסר מהמשרד. משרד הצניעות והמוסר הכריז כי לבישת חיג'אב "הכרחית", וכי הסוג המומלץ הוא בורקה וחיג'אב שחור ערבי.

מנחה בטלוויזיה האפגנית חובש מסכה מתוך הזדהות עם נשים אפגניות. צילום מסך מתוך טוויטר, אתר רשמי
שדרן טלוויזיה אפגנית חובש מסכה מתוך הזדהות עם השדרניות(צילום: אתר רשמי, צילום מסך מתוך טוויטר)

שדרנית טלוויזיה אפגנית חובשת מסכה

בתחילת מאי פורסם צו שלפיו כל הנשים חייבות לכסות את פניהן בציבור, וקנס או עונש מאסר צפוי לקרובי משפחה גברים אם הנשים לא יצייתו לצו. נשים רבות בערים כמו קאבול, כולל מנחות טלוויזיה, הפרו את הצו.

במהלך תשעת החודשים של שלטון טליבאן, מנחות הטלוויזיה נאלצו גם להפסיק ללבוש בגדים מודרניים וצבעוניים וחייבות כעת ללבוש שמלות ארוכות.

נשיא אפגניסטן לשעבר, חמיד קרזאי, קרא לנשים הפר את צו הטליבאן(צילום: רויטרס)

בראיון לרשת CNN, קרא נשיא אפגניסטן לשעבר, חמיד קרזאי, לשדרניות להפר את צו הטאליבן ולא לחבוש מסכות בשידור. חשבון הטוויטר הרשמי של טליבאן ענה לו: "בשני העשורים הקודמים, מר קזאי רצה את כל סוגי החופש בעבור האחיות האפגניות וסלל את הדרך לחירויות שמשמחות זרים, אך אשתו לא הופיעה בשום ערוץ תקשורת".

על פי הצו החדש, בפעם הראשונה שאשה תפר את הצו, הטליבאן ייעץ וידריך אותה. בפעם השנייה, יזמן אותה. בפעם השלישית היא צפויה לשלושה ימי מעצר. צעד רביעי יופנה נגד הגבר או המלווה של האשה שלא כיסתה פניה: הוא יילקח לבית המשפט וייגזר עליו עונש ראוי.

מנחה בטלוויזיה האפגנית אמר בראיון לגרדיאן כי רק כשחבש מסכה במשך יומיים, הוא הבין עד כמה קשה להיות אשה במדינה כמו אפגניסטן. "כשראיתי את העמיתה שלי חובשת מסכה על פניה במהלך שידור, בכיתי. ואז החלטתי לחבוש מסכה ולמחות".

  • אפגניסטן
  • טליבאן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully