וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"דמי כניסה" ללונדון: 8 דולר למכונית

18.2.2003 / 0:02

העיריה החלה בתוכנית לצמצום כניסת כלי רכב למרכז העסקים; את המס יש לשלם באותו יום, ולאחר חצות הוא הופך ל-65 דולר קנס; גורמים פוליטיים: מדובר בהתאבדות פוליטית של ראש העיר

לונדון פתחה אתמול במלחמה כנגד העומס הרב בכבישיה. העיריה החליטה להטיל "מס צפיפות" על כל נהג שייכנס עם מכוניתו למרכז העיר. גובה המס: 5 לירות שטרלינג (8 דולר).

התוכנית השאפתנית נועדה לצמצם באופן ניכר את מספר כלי הרכב הנכנסים מדי יום למרכז המטרופולין הענק. גורמים רשמיים מסרו כי המהירות הממוצעת בכבישי לונדון במהלך היום היא כ-15 קילומטר לשעה.

יו"ר החברה שמפעילה את מנגנון איסוף הכספים, מיכאל דיקס, אמר כי במהלך הבוקר הראשון התכנית עבדה ללא תקלות. לדבריו, בשעה הראשונה שילמו 34 אלף נהגים את המס. הוא מסר כי בתחבורה הציבורית לעיר נסעו יותר אנשים לעומת יום רגיל.

גורמים פוליטיים בבריטניה מעריכים שמדובר בהימור מבחינתו של ראש עיריית לונדון, קן ליווינגסטון. ליווינגסטון עצמו, המודה כי ייתכן ומדובר בהתאבדות פוליטית, עקב אתמול בדריכות לאורך כל שעות הבוקר אחר פעולת מנגנון איסוף הכספים. הוא העריך כי בהתחלה תהיינה מעט בעיות, בעיקר בגלל שאנשים יסרבו לשלם את מס הצפיפות, ומפני שמפגינים יחסמו את דרכי הגישה לכלי הרכב. אולם, לדבריו: "אחרי כמה ימים הרוחות תרגענה, והחיים יחזרו למסלולם".

מחצית מהציבור תומך

במרכז העסקים של העיר, ששטחו 21 קילומטר מרובע, הוצבו 800 מצלמות ב-400 מקומות, המצלמות ללא הרף את לוחיות הזיהוי של הרכבים שנמצאים במקום. מספרי המכוניות נשלחים אוטומטית למרכז הבקרה של החברה המפעילה את מנגנון איסוף הכספים. את המס ניתן לשלם באמצעות הטלפון או האינטרנט, וכן בנקודות תשלום הפזורות ברחבי העיר. השעות שבמהלכן מוטל המס הן בין 07:00 בבוקר ל-18:30 בערב.

את המס יש לשלם עוד באותו היום עד השעה 22:00, ואם מאחרים בתשלום הקנס מוכפל. במידה והנהגים לא ישלמו את המס עד חצות, יוטל קנס על סך 65 דולר, שיוכפל לאחר שבועיים, ויוכפל שוב לאחר ארבעה שבועות. גורמים בעיריית לונדון אמרו לסי.אן.אן כי הם מעריכים שהמס החדש יגרום לירידה של כ-20 אחוזים במספר כלי הרכב הנכנסים לעיר מידי יום, ויוביל להשקעה של כ-200 מיליון דולר בשנה בתחבורה הציבורית.

סקר שנערך בקרב תושבי לונדון, הראה כי 56 אחוזים תומכים בהטלתו של המס החדש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully