וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קובה מובילה במאבק באיידס

17.2.2003 / 15:36

התמודדותה היעילה של הממשלה עם המגפה בתחילת שנות ה-80 נשאה פרי; מאז פרצה המגפה לא עלה דרמטית שיעור הנשאים באי; צורות הידבקות מוכרות, כמו שימוש במחטים, כלל לא קיימות במדינה

קובה מובילה במאבק במגיפת האיידס, כך אומר דוקטור ביירון בארקסדייל, מנהל הפרויקט האמריקאי-קובני למאבק באיידס. לדבריו, מאז פרצה המגיפה ברחבי העולם לא חלה במדינה עליה דרמטית במקרי ההידבקות בנגיף. בבי.בי. סי דווח שבארקסדייל אמר את הדברים במפגש השנתי של "ההתאחדות האמריקאית להתקדמות בחקר האיידס" שהתכנסה בדנוור. לדבריו, שיעור ההידבקות באיידס בקובה עומד על שלושה אחוזים והוא הנמוך בעולם.

הפרויקט מבוצע על ידי ארגון ללא מטרות רווח שמספק סיוע רפואי והומניטרי לאי. לדברי בארקסדייל, צורות הידבקות שמטרידות את מרבית המדינות בכדור הארץ כלל לא קיימות באי. למעשה לא ידוע על מקרים של הידבקות כתוצאה משימוש במחטים להזרקת סמים, עירויי דם, או תינוקות שנולדו לאימהות נשאיות עם הנגיף בגופם.

קובה מצליחה לייצר כמויות מספיקות של הקוקטייל כדי לטפל בכל החולים. כתוצאה מהטיפול היעיל, במקום 25 אחוזי תמותה שהיו צפויים בשנת 2002, עמד שיעורה על שבעה אחוזים בלבד.

אם במדינות אפריקה העברת הנגיף מאם לתינוק היא בעיה מרכזית, בקובה מוודאת הממשלה כי כל האימהות הנשאיות יקבלו טיפול מניעתי של איי.זי.טי עד הלידה, המתבצעת בניתוח קיסרי. בעקבות כך, לא נרשמה כל הידבקות של תינוקות במהלך הלידה. ברקסדייל ציין עם זאת, כי האמצעים בהם משתמשת קובה למניעת התפשטות המחלה לא ניתנת לביצוע במדינות אחרות.

"זה יהיה מאוד קשה לבצע ניתוח קיסרי בכל האימהות הנשאיות בארה"ב" אמר. שיעור הנשאים הנמוך בקובה הוא תוצאה של תגובה מהירה והיעילה של הממשלה בשנים הראשונות של התפרצות המגיפה. קובה הקימה את הוועדה הלאומית למאבק באיידס כבר בשנת 1983, במטרה להפיץ מידע בנוגע למחלה ולדרכי ההימנעות, שנתיים לפני שהתגלה הקובני הראשון שנדבק בנגיף. באותו הזמן בדיוק נשאה עמה המחלה לא רק סבל, אלא גם סטיגמה איומה. נשיא ארה"ב דאז, רונלד רייגן, סירב אפילו לומר את המילה "איידס" בנאומיו. הוא התייחס למגפה בעקיפין כשאמר: "המחלה הזו תוקפת אנשים שממילא אנחנו לא רוצים בחברה שלנו" וחולל סערה.

מחיר המאבק

בקובה, לעומת זאת, אנשים חיו תחת שלטון סוציאליסטי ובחוסר מעמדות מספיק זמן כדי שיהיה פשוט יותר להעביר להם את המידע הדרוש להימנע מהמחלה באופן ישיר. תחת מערכת הבריאות הסוציאלית של קובה קיבלו כל הנשאים והחולים במדינה טיפול רפואי ללא כל תשלום. יחד עם זאת, חלק מהתכנית הקובנית התאפשרה עקב פגיעה בזכויות האדם וזכויות הפרט.

לקראת סוף שנות ה-80 החזיקה קובה בבידוד אנשים שלקו במחלה. תכנית הבידוד כוללת שמונה שבועות של חינוך, הסברה וטיפול תרופתי. לאחר פרק זמן זה הם חופשיים ללכת למרות ש"חלק גדול מהם מעדיף להישאר", כך אומר ד"ר בארקדסדייל.

כמו כן מערכת פיקוח לאומית מאתרת את כל החולים, ושותפיהם למיטה. כתוצאה מכך יש לממשלה מערכת נתונים מקיפה הכוללת מידע על נשאי האיידס ומקור ההדבקה שלהם בין התרחש במדינה או מחוצה לה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully