אסון הר מירון

מסדרון המוות והיציעים הוסרו: שנה לאחר האסון, החוגגים במירון ימצאו מתחם שונה משהכירו

בעקבות האסון שגבה את חייהם של 45 בני אדם בשנה שעברה, באתר הקדוש הבינו שיש לפעול כדי לשנות את המצב, ו-63 מבנים לא חוקיים הוסרו, בהם גשרים, מתחמי מגורים וטריבונות. בהמשך צפויים להיהרס מבנים נוספים, כשמטרת העל היא אישור תכנית שתהפוך את המקום לראוי ובטוח יותר

17/05/2022
בווידאו: חצי שעה לפני אסון הר מירון: מחסומים הוצבו במתחם (מערכת וואלה!)

האסון בו נהרגו 45 בני אדם הבהיר כי אי אפשר עוד להמשיך עם ההפקרות באתר הקדוש ויש לפעול ולשנות את המצב במקום. לכן, החוגגים שיגיעו ביומיים הבאים להילולת רבי שמעון בר יוחאי (רשב"י) במירון ימצאו מתחם שונה לחלוטין מזה שהכירו בשנים האחרונות.

אחרי האסון הקשה בשנה שעברה נהרסו והוסרו 63 מבנים לא חוקיים שנבנו סביב ציון הקבר לאורך השנים. מרבית המבנים האלו נבנו רק ב-15 השנים האחרונות. את המבצע ניהלה הרשות לאכיפה במקרקעין.

גשר דב עליו אירע אסון מירון, לפני האירוע(צילום: אתר רשמי, הרשות לאכיפה במקרקעין)
גשר דב עליו אירע אסון מירון, לאחר האירוע(צילום: אתר רשמי, הרשות לאכיפה במקרקעין)

עיקר העבודה נעשתה במישור המשפטי נוכח קשיים והתנגדויות של גופים רבים, שקבעו אחיזה במקום והקימו מבנים ומתחמים שונים, לעתים גם מסוכנים ולא בטיחותיים. מדובר היה בשלושה סוגי מבנים: מעברים וגשרים, טריבונות גדולות עליהן עמדו אלפי חוגגים בית הדלקת המדורות ומתחמי הכנסת אורחים ומגורים.

עוד בוואלה!

שבוע לפני ההילולה: כך מקווים למנוע את אסון מירון הבא

לכתבה המלאה
המתחם לאחר הסרת הטריבונות במירון, היום(צילום: פלאש 90, דוד כהן)
פירוק הטריבונות סביב ציון הרשב"י במירון, אוגוסט 2021(צילום: פלאש 90, דוד כהן)

את הטריבונות הענקיות הקים גוף של המדינה, שהינו מרכז למקומות קדושים שלפני מספר שנים החליט להקים טריבונות קבע במקום לפרק ולהרכיב מדי שנה. שני הפתרונות היו מסוכנים ולא בטיחותיים ולאורך השנים היה חשש כי טריבונות יקרסו ממשקל המוני החוגגים שרוקדים עליהם.

אלפי חסידים על הטריבונה בלילה בו התרחש אסון מירון(צילום: אלי אשכנזי)
הרס ישיבת אור הרשב"י, מירון(צילום: אתר רשמי, הרשות לאכיפה במקרקעין)

לאחר בדיקה התברר שגם טריבונות הקבע, שהיה נדמה שיהיו יציבות ובטיחותיות יותר מהטריבונות הזמניות שנבנו מדי שנה לפני ההילולה, היו מסוכנות. ראשית, הן נבנו כדי שהחוגגים יוכלו לעמוד עליהן וזאת בניגוד למקובל בכל ארוע המוני שבו ניתן רק לשבת ביציעים. עוד התברר כי הקרקע עליה נבנו היציעים היתה ללא ביסוס נדרש ועם יסודות רעועים. קריסה של אחת הטריבונות היתה גורמת לאסון בהיקף גדול יותר מהאסון ההמוני לפני שנה.

בהמשך השנה צפויים להיהרס מבנים נוספים, אולם המשימה המשמעותית יותר תהיה להוציא לפועל את התוכנית המאושרת כבר חמישה חודשים כדי להפוך את המתחם לראוי, נוח ובטוח יותר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully