וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כשם שלא נוכל להתקיים כאן בלי מקום להתגורר בו, כך לא נוכל להתקיים פה ללא טבע

איריס האן

עודכן לאחרונה: 25.4.2022 / 7:51

חג האביב משלב בין מפגשים משפחתיים לבין יציאה החוצה לטבע, שנמצא בעונה זאת בשיאו. אלה שני הדברים עליהם הממשלה צריכה לתת מענה, במדינה שעלולה להפוך לצפופה ביותר בעולם המערבי. וכך, האתגר שלנו ב-2022 הוא אחר: לפתח מדינה עירונית, לצד שמירה על הטבע

חול המועד- יותר ממאה אלף מטיילים פוקדים את הגנים ושמורות הטבע/צילום: רשות הטבע והגנים

ברכה לחג היא משאלת לב, היא מבטאת את רצון, ציפיה ותקווה. ברכה של מנכ"ל לעובדי הגוף בראשו הוא עומד, מסמנת דרך, מבטאת כיוון ותפיסת עתיד.

לפני כמה ימים פורסמה בתקשורת הברכה לחג ששלח מנכ"ל משרד השיכון לעובדיו: "פעם, כשהייתי רואה שדה פורח הייתי חושב על היופי והטבע. היום אני מתבונן בכל שדה ריק וחושב מה ניתן היה לבנות. ומדוע אנחנו לא מתחילים בבנייה". נוסח הברכה עורר מטבע הדברים תרעומת נרחבת, ככל הנראה מפני שחלקים גדולים של הציבור הישראלי עדיין היו שמחים לראות גם בעתיד את השדות כמרחבים פתוחים ולא כמגרשים לבנייה, וכנראה שהם מקנים להם חשיבות והערכה רבים יותר מאשר סתם "שדה ריק".

לאחר חול המועד גדוש טיולים, פקקי ענק ואתרי טבע הכורעים תחת עומס המבקרים, אני רוצה להציע נוסח חלופי לברכת החג: חג הפסח, חג האביב, כורך בתוכו את תמצית האתגר העומד בפנינו כמדינה העומדת להיות הצפופה במדינות המערב. זהו חג שמשלב בין מפגשים משפחתיים, התכנסות אל הבית, אל המרחב הפרטי - לבין יציאה החוצה לטבע שנמצא בעונה זאת בשיאו. חג שמבטא את שני הצרכים העיקריים שעל ממשלת ישראל לתת להם מענה במציאות מצטופפת - בית, מקום לגור בו, וטבע - מרחב פתוח להתקיים ממנו, לנשום בו, לצאת אליו.

הגן הלאומי אפולוניה אדר סטולרו מליחי רשות הטבע והגנים  19 באפריל 2022. רשות הטבע והגנים, אתר רשמי
הטבע הוא בן הברית העיקרי שלנו בעולם/אתר רשמי, רשות הטבע והגנים

אין זה אתגר של מה בכך במדינה הקטנה והצפופה, אבל זה אפשרי. לא רק אפשרי, גם הכרחי, משום שכשם שלא נוכל להתקיים כאן מבלי מקום להתגורר בו, גם לא נוכל להתקיים כאן ללא טבע, ללא מערכות טבעיות בריאות ומתפקדות, שארצנו היפה והמגוונת התברכה בהן. והצעד הראשון לעמוד באתגרי הפיתוח של ישראל הוא להפנים את חשיבות השמירה על השטחים הפתוחים, הריאות הירוקות. את הצורך החיוני לעשות כל מאמץ להתכנס אל המרחבים הבנויים שלנו, אל תחומי הערים והיישובים הבנויים ולפתח בתחומם את עיקר עתודות הבנייה שלנו.

הכי קל לבנות בשטח הפתוח, בשדה "הריק". להתפתות להקים יישובים חדשים, לכבוש עוד ועוד שטחים פתוחים. אבל האתגר שלנו, בישראל של שנת 2022, הוא אחר. הוא אתגר של פיתוח מדינה עירונית, מדינה שהערים שבה נקיות, מנצלות היטב כל מטר של קרקע לבנייה רווייה (ולא, ממש לא מגדלים). אתגר של עירוניות מקיימת, שמנגישה בתוך המרחב העירוני גם שטחים טבעיים, ממש שטחי טבע במרחק הליכה מהבית, זה אפשרי וזה מתבקש. אתגר של פיתוח התומך בתחבורה ציבורית אטרקטיבית, של יציאה לחירות מהפקקים, מהכבישים הסתומים. אתגר של פיתוח בעולם מתחמם, בעולם המתמודד עם משבר אקלימי הולך ומחריף. הטבע הוא בן הברית העיקרי שלנו בעולם כזה, הן בספיחת הפחמן המזהם והן במיתון השלכותיו המזיקות של משבר האקלים כמו גלי חום ושיטפונות. בהכוונת הפיתוח אל תחומי הערים ושמירה על הטבע בתוך העיר ובעיקר מחוצה לה - יש למדיניות משרד השיכון חלק משמעותי בהתמודדות עם משבר האקלים בישראל.

עוד בוואלה!

יותר מ-220 אלף מטיילים פקדו את שמורות הטבע והגנים: זו רשימת האתרים העמוסים

לכתבה המלאה
מטיילים בחג שני של פסח, 22 באפריל 2022. קק"ל, אתר רשמי
שנדע לבנות ולפתח מקום לכולנו לגור בו, ושנשכיל לעשות זאת בצד השמירה על הטבע שלנו/אתר רשמי, קק"ל

אנחנו הישראלים אוהבים מאוד לטייל, ולצאת לטבע, ואין כמו חג האביב כדי לחוש זאת במלוא העוצמה. אני מאחלת לכולנו שנדע לבנות ולפתח מקום לכולנו לגור בו, מקום מכבד וראוי ובהישג יד, ושנשכיל לעשות זאת בצד השמירה על הטבע שלנו, על השדות ה"ריקים", שהם בעצם ממש לא ריקים - אלא עולם ומלואו ליצורים המתקיימים כאן לצדינו ומבטיחים את קיומנו ורווחתינו. הם האוויר לנשימה שלנו. בואו נשמור עליהם.

ואסיים בשתי מילים שאיתן סיים גם מנכ"ל משרד השיכון את ברכתו, ושאיתן אני מסכימה בכל לב: "צאו לטייל!".

איריס האן היא מנכ"לית החברה להגנת הטבע.

  • עוד באותו נושא:
  • פסח
  • טבע

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully