שב"כ קבע: המתנה שנשלחה משגרירות סין ללשכת שר לא מכילה אמצעי ריגול

לאחר שממצא חשוד התגלה בכוס תרמית שנשלחה למשרד המדע, בדיקת שב"כ העלתה כי מדובר ב"רכיב תמים". לפני כן, שגרירות סין הכחישה את הפרסומים: "רכיב חשמלי שנמצא בכל כוס תרמית. לשמועות שהופצו יש מטרה לתקוע טריז בין סין לישראל"

12/04/2022

שב"כ הודיע היום (שלישי) כי המתנה שנשלחה משגרירות סין ללשכת שרת המדע אינה מכילה אמצעי ריגול, כפי שנחשד. על פי שב"כ, מומחים טכנולוגים בדקו את החלק החשוד, וקבעו כי מדובר ב"רכיב תמים שמיועד לשמירת הוואקום בדפנות כוס המשקה ושמירה על טמפרטורה לאורך זמן".

לפי בכיר ישראלי, שגרירות סין ביקשה ממשרד החוץ שתפורסם הודעה שתבהיר כי הרכיב החשוד לא היה אמצעי ריגול.

ממצא החשוד נמצא בבדיקה שגרתית של כוס תרמית שנשלחה כמתנה לאחד ממשרדי הממשלה משגרירות סין. ללא, מערכת וואלה!
הכוס התרמית שנחשדה כי הכילה אמצעי ריגול(צילום: מערכת וואלה!, ללא)

במוקד החדשות

  • על החשד פורסם הבוקר לראשונה בגלי צה"ל. גורמים בלשכות של שלושה שרים אמרו כי בעקבות איתור ממצא חשוד בכוס תרמית שנשלחה משגרירות סין כמתנה לפסח, שלחו קציני ביטחון בכמה משרדי ממשלה הנחיות ללשכות שרים לגבי חידוד נהלים בכל הנוגע למתנות שמתקבלות מגורמים זרים. המקורות ציינו כי בהנחיה היתה התייחסות ספציפית למתנות שמגיעות מגורמים סינים.
  • בכיר ישראלי אמר לוואלה! כי הכוס החשודה נשלחה כמתנה משגרירות סין למשרד המדע, ככל הנראה ללשכת השרה אורית פרקש הכהן. לאחר שהכוס עברה שיקוף נמצא הממצא החשוד, אולם הכוס לא הגיעה ללשכה עצמה. לפי הבכיר, כוס זהה נשלחה גם למשרד התחבורה עבור השרה מרב מיכאלי וכן למשרד התרבות עבור השר חילי טרופר.

הצד השני

  • אחרי כמה שעות בהן לא התייחסו לפרסומים, שגרירות סין בישראל הכחישה אותם בתוקף: "השגרירות שלחה מתנות לאות ידידות לרגל פסח אבל אז קראנו בתקשורת הישראלית שהמתנות שלנו הכילו 'רכיב חשוד'. האמת היא שהרכיב החשוד לכאורה הוא רכיב חשמלי שנמצא בכל כוס תרמית. לשמועות שהופצו יש מטרה לתקוע טריז בין סין לישראל, לפגוע בתדמית סין ולהוליך שולל את הציבור. הגורמים הרלוונטיים בממשלת ישראל מסרו לנו כי הם לא עומדים מאחורי הפרסומים. אם הפרסומים לא יוסרו נשמור לעצמנו את הזכות לדרוש נשיאה באחריות".

עוד בוואלה!

בלינקן: "סין נעה בכיוון ההפוך בסירובה לגנות את רוסיה"

לכתבה המלאה

למה זה חשוב?

  • הפרשה מראה את הרגישות הגבוהה שקיימת בישראל בתקופה האחרונה בכל הנוגע לחשש מריגול מצידה של סין, ועלולה לגרום למתיחות ביחסים בגלל המבוכה הציבורית שנגרמה לסינים.
  • סין
  • ריגול

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully