וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התביעה במשפט רצח עוה"ד מנשר: הנאשם המציא אליבי בהסתמך על בחור ישיבה שנהרג

עודכן לאחרונה: 22.2.2022 / 21:09

כשנה לאחר הרצח של אפרים ארנון, בפרקליטות סבורים שהנאשם במעשה דוד אבועזיז המציא גרסה מתוחכמת שתתמוך באליבי שלו. לפי גרסתו, הרכב שנמצא בזירה לא היה בחזקתו בזמן הרצח, אלא בחזקת הבחור שנהרג, מה שמקשה על קשירתו של אבועזיז לרכב

בווידאו: תיעוד החשודים ברצח עו"ד אפרים בזירת הרצח/צילום: מערכת וואלה! ודוברות משטרת ישראל

כמעט שנה מאז נרצח עורך הדין אפרים ארנון באכזריות בפתח ביתו בנשר, וטרם נשמעה מילה מהנאשם ברצח, תושב עירו דוד אבועזיז. המשפט מתנהל בעצלתיים, הדיונים עד כה עסקו בעניינים טכניים, ופורמלית סנגוריו טרם השיבו לאישום בפני בית המשפט. טרם המשפט, ביחידה המרכזית של מחוז חוף שפענחה את הרצח, הוא עצמו נחקר שבע פעמים, כשבכולן האשים ש"תופרים לו תיק", ושמר על זכות השתיקה באופן גורף.

גם אתמול, בדיון חמישי מאז נפתח משפטו בחודש מאי בשנה שעברה, ישב אבועזיז בתא הנאשמים קשוב אך אדיש, כאילו מדובר בעניינו של אדם אחר, ולא במשפט שיחרוץ את גורלו לשארית חייו. ואולם, הוא נראה דרוך כשתובעת המדור הפלילי של פרקליטות מחוז חיפה, עו"ד שלי זאבי ברזילי, גוללה לראשונה בפני השופטים את גרסת הפרקליטות המלאה לסיפור הרצח, ההכנות שקדמו לו והבריחה שבאה לאחריו - ובמיוחד כשלראשונה חשפה את הדברים שכן אמר לחוקרים.

עו"ד ארנון כבן ה-70, נרצח בדקירות סכין מרובות בבוקר ה-24 במרץ 2021 על ידי שני גברים שהמתינו לו בפתח ביתו. האסיר לשעבר דוד אבועזיז, תושב העיר בן ה-64, מואשם ברצח של ארנון, על רקע ניסיונו של ארנון להביא לפינויו מנכס שהיה בטיפולו. על פי חשד החוקרים, אבועזיז שכר את זאב זיו גרובנר בן ה-45 מנשר, שהיה שותפו לרצח. על פי כתב האישום, השניים הגיעו סמוך לביתו של ארנון ברכב שברולט שקל לזהותו, בשל וו גרירה שהיה מותקן בו. מרגע שחוקרי הימ"ר קשרו את הרכב לאבועזיז, קל היה להם להתחקות אחר מסלול בריחתם, כיוון שברכב מותקן מכשיר איתוראן. אבועזיז עצמו לא נשא עליו טלפון נייד מחשש שיאוכן, אבל מכשיר האיתוראן היה פעיל ותיעד את המסלול שעשה הרכב, ואת החניות בהן עצר.

דוד אבו עזיז, החשוד ברצח עורך הדין אפרים ארנון, בבית משפט השלום בעכו, 28 באפריל 2021. יואב איתיאל
"המציא אליבי". אבועזיז בדיון בבית המשפט בשנה שעברה/יואב איתיאל
זיו זאב גרובנר. תיק החקירה, אתר רשמי
גרובנר/אתר רשמי, תיק החקירה

בדיון גילתה התובעת לראשונה כי לאחר שזאב גרובנר נעצר בחשד הזה, חקרה ימ"ר חוף ב-26 בספטמבר את דוד אבועזיז. זאת, באופן חריג אחרי שכתב אישום כבר הוגש נגדו, אלא שהחקירה נדרשה לאור חקירתו של גרובנר, שרק אז נעצר.

היא חשפה כי אז, אבועזיז "זרק במשך שלוש דקות גרסה לחלל האוויר, ואז חזר לשמור על זכות השתיקה, כשהתבקש לתת הסברים לגרסה, וגם כשהתבקש לתת הסברים לקשר שלו עם גרובנר". לפי גרסתו, שניתנה לראשונה כחצי שנה לאחר שנחשף לכל חומר הראיות, הרכב שנמצא בזירת הפשע לא היה בחזקתו באותו זמן. "יום לפני הרצח ביקש ממנו בחור בשם אביאל דדון את השברולט, והוא הסכים לתת לו אותה", סיפרה תובעת. "הוא עצמו נסע עם רכב הטויוטה שלו לאזור מירון, וביום הרצח חבר של אותו אביאל התקשר אליו ואמר לו שהוא רוצה להחזיר את השברולט, ואכן כך היה". היא הוסיפה ש"הוא אומר שקיבל את השברולט בשעות הבוקר אחרי הרצח". בנוסף אמרה שכשנשאל על רכב טויוטה, הוא אומר שקיבל אותו מ"מישהו במירון שביקש ממנו טובה".

הפרקליטות סבורה כי מדובר בגרסה שהומצאה בתחכום, שכן אותו אביאל דדון מנשר לא יוכל להשיב לה. דדון הוא היה בוגר כפר הנוער הדתי, כפר חסידים וישיבת יבנה חיפה, שנהרג בתאונת דרכים בדרכו חזרה מאילת באחד מלילות אפריל 2021, ומודעות אבל פרסמו את העניין בעירו בין היתר, מן הסתם, סמוך לבית הוריו ברחוב המגינים - היכן שחנתה השברולט בזמן הרצח.

התובעת אמרה כי "כמובן שמדובר בגרסה כבושה, נביא ראיות השוללות אותה, כולל אביו של אותו דדון". היא הוסיפה כי "לא בכדי הגרסה הזו נולדה, אחרי שהכיר את חומר הראיות, אך כשהוא מתבקש לתת שמות הוא לא מוכן, לא מתייחס לנעליים, לא מתייחס לעובדה שכלל לא היה לו טלפון. אמרו לו: 'לא היה לך טלפון בזמנים האלה, איך קיבלת את השיחות?' אז הוא השיב לראשונה שהיה לו טלפון שמקבל שיחות בלבד".

עורך הדין אפרים ארנון שנרצח בנשר. 24 במרץ 2021. ללא, אתר רשמי
נורה בכניסה לביתו. ארנון/אתר רשמי, ללא
דוד אבועזיז. תיק החקירה, אתר רשמי
אבועזיז/אתר רשמי, תיק החקירה

הקשר בין רכב השברולט שקנה אבועזיז שלושה ימים לפני הרצח קריטי לתיק ולסיכויי הרשעתו. התובעת עברה בפני בית המשפט על מסלולו על בסיס נתוני האיתוראן ומצלמות אבטחה שתיעדו אותו בלילה שקדם לרצח, כשהוא חנה ברחוב בנשר, סמוך למעונו של אבועזיז. בתיעוד ממיקום זה נראית דמות שעולה במדרגות לכיוון ביתו. לפנות בוקר נראות שתי דמויות בפער של כמה דקות יורדות למטה מהבית לכיוון הרכב וניתן לראות בוודאות שאחת מהן מחזיקה תיק גדול והשנייה שקית. אחר כך, במועד הרצח, הרכב נמצא חונה ברחוב המגינים, ובמקביל רואים במצלמות את שני הרוצחים יורדים מהרכב והולכים לכיוון מדרגות שמובילות לבית של ארנון, כשב-06:33 הן שבות. לאחר מכן, הרכב נוסע באזור דליית אל כרמל, שם גם נקלט במצלמות שונות. החל משעה 07:54 הרכב נקלט במצלמות בצומת נהלל, גולני, מגדל, עמיעד, מירון ראמה ועכו. בסופו של דבר הרכב נעצר בשעה 10:06 בקריית ים בעסק בבעלות מכר של אבועזיז. היחידה החוקרת בדקה את אותן נקודות עצירה של השברולט לפי האיתוראן, ועשתה חיפוש באותן נקודות וכן תפסה ממצאים משמעותיים לחקירה.

סנגוריו של אבועזיז, עו"ד משה סוחמי, עו"ד טל ליטן, ובתו של אבועזיז, עו"ד מאי יוספוב, טרם השיבו לכתב האישום וממשיכים לטעון שלמרות שהועברו להם כעשרת אלפים עמודי חקירה ומוצגים רבים, הפרקליטות טרם העבירה להם את מלוא החומר בתיק כולל מרשויות אחרות שבשליטתה.

כמה מקרובי משפחתו וחבריו של הנרצח, בלווי עו"ד מאיה איטקין מתכנית סנ"ה של משרד המשפטים, המייצגת נפגעי המתה, הגיעו היום לבית המשפט. מחוץ לבניין אף הפגינו חלק מהם בדרישה לצדק. חבריו, אב בית הדין השופט אבי לוי, השופט ערן קוטון והשופט איל באומגרט מעריכים כי יידרשו 25 ישיבות בית משפט כי לשמוע את העדים בתיק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully