יותר משליש מהאנשים הנמצאים במצוקה אובחנו כבעלי רמת סיכון גבוהה; "ניתן למנוע זאת"

במטרה להיאבק בתופעת האובדנות בארץ, פרסם משרד הרווחה והביטחון החברתי שאלון מקוון ראשון מסוגו, הבוחן מצבי סיכון אובדני. כ-36% מהנשאלים שמילאו אותו עד כה, אובחנו כבעלי סיכון גבוה. רוב המשיבות לשאלון היו נשים

20/02/2022

כחלק מהתכנית הבין משרדית למאבק באובדנות, משרד הרווחה והביטחון החברתי פרסם לאחרונה שאלון מקוון ראשון מסוגו, הבוחן מצבי סיכון אובדני המיועד לאנשים הנמצאים במצוקה, משבר או מצב של כאב נפשי. מן הנתונים עולה כי 1,389 מתוך 5,489 האנשים שמילאו את השאלון מיום פרסומו ב-9 בדצמבר 2021, נמצאים ברמת מסוכנות גבוהה, ו-605 ברמת מסוכנות חריפה.

על פי נתוני משרד הבריאות, בכל שנה שמים כ-400 בני אדם בישראל קץ לחייהם, ואולם מומחים סבורים שהמספר אף גבוה יותר, קרוב ל-500, אך במקרים רבים המוות איננו מסווג כהתאבדות. גברים מתאבדים פי כ-4 יותר מנשים (79% מהמתאבדים הם גברים ו-21% נשים), ומבין קבוצות הגיל אחוז גבוה מהמתאבדים הוא בגילאי 75 ומעלה.

השאלון האנונימי שחיברו מומחים למחקר תופעת האובדנות מיועד גם לחברים ולבני משפחה של אנשים החווים קשיים. עד כה 46% מהשאלונים שמולאו, מולאו על ידי המאובחן עצמו. עוד נמסר כי רוב העונים על השאלון היו נשים. לאחר מילוי השאלון מתקבלות המלצות באשר למי ניתן לפנות לצורך קבלת סיוע, ובראשם המרכזים לבריאות הנפש של משרד הבריאות.

אמבולנס מד"א בתל אביב - 9 יוני 2019. מד"א
36% מהמשיבים לשאלון אובחנו ברמת מסוכנות גבוהה(צילום: מד"א)

"הקמנו ועדה בין משרדית למתן מענה חירום לגילאים הצעירים גם כי שם יש את הקפיצה הגדולה ביותר בתחלואה הנפשית אבל גם מתוך תפישה שניתן למנוע את ההידרדרות לאובדנות אם מטפלים בה כבר בגילאים הצעירים", הסביר שר הרווחה והביטחון החברתי, מאיר כהן. "אנחנו משקיעים מחשבה ומשאבים רבים בפיתוח שירותים שיסייעו במניעה של מצבי משבר ומצוקה נפשיים גם לבוגרים ואחד מהם הוא שאלון האבחון העצמי שבסופו הפניה לקבלת סיוע".

בתוך כך, לפני מספר ימים, מטופל המאושפז באגף הפסיכיאטרי מהמרכז הרפואי שיבא, שיצא להתאווררות ברחבי בית החולים באישור מהמחלקה ולפי הנהלים המוקפדים והמקובלים, נמצא מספר שעות לאחר יציאתו ללא רוח חיים בשטח בית החולים. האירוע דווח למשרד הבריאות ולכל הגורמים הרלוונטיים, כנדרש. מבית החולים נמסר כי הם מבצעים בדיקה של פרטי המקרה והמסקנות ותובנות ידווחו למשרד הבריאות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully