חליתם בקורונה והתחסנתם? הסיכוי שתדבקו פעם נוספת נמוך מאוד

מחקר חדש שבדק את יעילות החיסונים מול הדבקה חוזרת בקרב מחלימים מצא כי חיסון שניתן לבני 64-16 מפחית ב-82% את האפשרות להידבק בשנית. עוד עולה מהמחקר כי לא נמצא יתרון למתן שני חיסונים למחלימים, על פני מתן חיסון אחד. "מדובר במידע משמעותי"

17/02/2022
בווידאו: בנט מעדכן בבית החולים שיבא על תוצאות המחקר בחיסון הרביעי (מערכת וואלה!)

חיסון שניתן למחלימים מקורונה בגילאי 64-16 נמצא כמפחית ב-82% את האפשרות להדבקה חוזרת בנגיף - כך עולה ממחקר חדש שבדק את יעילות החיסונים מול הדבקה חוזרת בקבוצת המחלימים. עוד נמצא כי בקרב אנשים בני 65 ומעלה שהחלימו והתחסנו לראשונה, החיסון מפחית ב-60% את האפשרות להדבקה חוזרת.

הסיכון להידבקות בנגיף הקורונה פוחת משמעותית בקרב מחלימים מקורונה, אך עד כה לא היה ידוע עדיין כמה זמן הגנה זו שורדת. בעקבות זאת, הומלץ על ידי משרד הבריאות למחלימים מקורונה שטרם חוסנו - להתחסן במנה אחת שלושה חודשים לאחר החלמתם.

המחקר של קופת חולים כללית שמתפרסם הלילה בכתב העת הרפואי המוביל New England Journal of Medicine, עקב אחר כלל מטופלי כללית בגילי 16 ומעלה שהחלימו מקורונה וחלפו לפחות שלושה חודשים ממועד החלמתם. המחקר השווה את שיעורי ההדבקה החוזרת בקורונה באוכלוסייה שקיבלה מנת חיסון אחת או יותר לאחר ההחלמה, מול שיעורי ההדבקה החוזרת בקרב מחלימים שלא התחסנו כלל.

עד כה לא היה ידוע כמה זמן ההגנה נמשכת. מבצע החיסונים נגד קורונה(צילום: פלאש 90, מרים אלסטר)
ילד בן 7 מקבל חיסון של חברת פייזר בבית החולים שיבא(צילום: AP)

המעקב בוצע בין 1 במרץ 2021 - המועד שבו משרד הבריאות אישר מתן חיסון למחלימים מקורונה ועד ל-26 לנובמבר 2021 - לקראת סוף גל הדלתא בישראל. החוקרים סקרו נתונים של 149,032 מטופלים בקופה שהחלימו ממחלת הקורונה.

עוד עולה מהמחקר כי לא נמצא יתרון למתן שני חיסונים למחלימים על פני מתן חיסון אחד. ממצא זה תומך בהנחיות משרד הבריאות בישראל להסתפק בחיסון אחד למחלימים. בנוסף, המחקר לא מציין האם ישנה השפעה על טווח הזמן מההחלמה לקבלת החיסון וההדבקה החוזרת.

ראש אגף רפואה בקהילה של קופת חולים כללית, ד"ר דורון נצר, הדגיש את החשיבות של תוצאות המחקר. "עוד טרם פרוץ גל ההדבקה הרביעי מזן הדלתא הנחו רשויות הבריאות בארץ ובעולם לחסן גם חולים אשר החלימו מקורונה", אמר. "הנחיה זו ניתנה כי היות ולאחר ההחלמה מקורונה נוצרים בגוף נוגדנים, אך בשל היעדר מידע מבוסס ראיות למשך זמן של הגנה זו - הומלץ על מתן חיסון גם למחלימים. זהו המחקר המשמעותי הראשון המלמד שגם מחלימים מקורונה מפיקים תועלת מחיסון זה", אמר נצר.

עוד בוואלה!

משרד הבריאות אישר לבטל את חובת הבידוד ללא-מחוסנים ששבים מחו"ל

לכתבה המלאה
"ההמלצה המוקדמת לחסן מחלימים סייעה בריסון גל הדלתא". מבצע חיסוני הקורונה(צילום: ראובן קסטרו)

"תוצאות המחקר שערכנו מלמדות באופן חד משמעי כי מתן חיסון קורונה למחלימים קשור בצורה מובהקת בהפחתת הסיכון להדבקה חוזרת", הוסיף. "ברור מעל לכל ספק כי המלצת משרד הבריאות כבר בחודש מרץ 2021 לחסן מחלימים הועילה מאוד בריסון גל הדלתא על כל המשמעויות הנובעות מכך. אנו משערים כי התועלת הפחותה שנצפתה בקרב בני 65 ומעלה נבעה מכך שהמחלימים מקורונה בגילים אלה נטו להקפיד הרבה יותר על כללי הריחוק החברתי ועטית מסיכות מאשר באוכלוסייה הצעירה. לכן באופן יחסי תוספת ההגנה מהחיסון היא פחותה, אך עדיין משמעותית ביותר".

  • נגיף הקורונה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully