וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"הגזענות בכדורגל הישראלי היתה ותמשיך להתקיים"

11.2.2003 / 12:26

וואלה! יצאה לחטט בפצע הגזענות בכדורגל הישראלי וזכתה למבול ניתוקים, תגובות עוינות והתעלמות; היחיד שפתח את הפה ושפך את הלב היה שלום אביטן. הציטוט בכותרת שייך לו

אחת לאיזה זמן, בדומה לפצע מוגלתי שלא התנקה די צורכו, היא צפה ועולה. שאלת הגזענות על רקע עדתי בכדורגל הישראלי נמצאת כאן כדי להישאר, לפחות עד שמישהו יטרח להתמודד איתה ברצינות. אתמול התנדב להיות המצוף התורן, יניב אברג'יל, חלוץ הפועל כפר-סבא. אברג'יל, זועם על אי זימונו לשורות הנבחרת הלאומית, למרות כושרו הטוב והיעדר חלוצים בסגל הנבחרת, העלה את הסברה כי "כנראה שהשם אברג'יל לא מצלצל טוב". הוא לא הוסיף, אבל אפשר היה להמשיך בשמו, לרוני רוזנטל זה לא היה קורה. העובדה שלחלוץ היחיד שזומן לסגל קוראים שי הולצמן ולא שי פיטוסי למשל, רק הוסיפה משנה עוקץ לטענותיו המרומזות.

הכדורגל הישראלי מורכב ברובו משחקנים ממוצא מזרחי. הדבר מתבטא גם ברשימת סגל הנבחרת הנוכחי, בהתאמה. אבל בכל זאת, אברג'יל בחר לכרוך את אי זימונו לנבחרת, דווקא עם הנושא הרגיש והטעון הזה והוסיף עליו עוד טענה שכיחה: שחקנים מקבוצות שנחשבות לפריפריאליות אינם מוזמנים לנבחרת. דיעה קדומה ואפליה או שיקולים מקצועיים ללא משוא פנים? בהתאחדות לכדורגל, על כל פנים, מפחדים מאוד מהנושא. כל-כך מפחדים עד שמסרבים אפילו להתייחס אליו, כאילו אם יגעו בו, יתפוצץ בפניהם.

גם תגובות של דמויות אחרות הקשורות לנוף הכדורגל הישראלי היה בלתי אפשרי להשיג לכתבה זו, כולם הוציאו את דגל ה"שאלה לא לגיטימית" ונופפו בו במרץ. וואלה! פנתה, אם כן, לשלום אביטן, חלוץ העבר האגדי של הפועל באר-שבע ונבחרת ישראל וביקשה את זווית הראייה הייחודית שלו לנושא. בניגוד לדמויות אחרות מענף הכדורגל, אביטן תמיד היה ידוע בפתיחות ובגילוי הלב שלו.

-שלום אביטן, האם יניב אברג'יל לא הוזמן לנבחרת בגלל מוצאו המזרחי?
-"אברג'יל שחקן חמוד, מהיר מאוד ובטח לא פחות טוב מהרבה שחקנים אחרים שנמצאים בסגל. הטענה שלו צודקת, אין מה להתבייש. אתה יודע כמה גולים הבקעתי כדי להגיע לנבחרת? 150. (אביטן הבקיע למעשה רק 114 שערי ליגה - מערכת וואלה!) אתה יודע כמה גולים הבקיע אלי דריקס כדי להגיע לנבחרת? 3 בלבד, מתוכם שניים חצי עצמיים. אתה יודע באיזה גיל זומנתי לנבחרת? 30! נו, זה לא מריח רע?"

-שלום, אנחנו מדברים על שנות השבעים, להזכירך. הרבה שנים חלפו מאז. מדינת ישראל מתוקנת הרבה יותר מבחינה פוליטית וחברתית.
-"שטויות. הגזענות היתה קיימת לפני 50 שנה ותמשיך להתקיים גם בעוד 50 שנה. צר לי שאני צריך להגיד את המילים האלה, אבל זה יהיה המצב, עד שלא ייעשו פה שינויים".

-לאלו שינויים אתה מתכוון?
-"צריך להחליף את כל חברי ההתאחדות לכדורגל חוץ מחיים צימר שהוא מותק של בנאדם. יושבים בהתאחדות אנשים עם דעות של לפני חמישים שנה. הגזענות מתחילה מתוך ההתאחדות. זה דבר קבוע וידוע שם, לאורך שנים. אם תשאל אותי, ההתאחדות מתנהלת כמו דוכן פלאפל. אני, למשל, לא בטוח שגרנט באמת קובע את ההרכב ואת המוזמנים לסגל".

-אז מי קובע?
-"גברי לוי. יו"ר ההתאחדות לכדורגל. הוא הרס את הכדורגל ואת ההתאחדות. הוא נמצא בכדורגל רק כדי לסדר לבן שלו (גיא לוי), ג'ובים באימון בליגת העל".

-האם יכול להיות, שלום, שהמניעים שלך הם אישיים? אולי נפגעת מאנשים ועכשיו אתה מנסה לסגור חשבון?
-"תגיד לי, בן כמה אתה בכלל? אל תספר לי על גזענות ועל ההתאחדות לכדורגל. אני הרגשתי את התופעה הזאת על בשרי. שחקן ברמתי שזכה בכל התארים האפשריים, היה צריך לחכות עד לגיל 30 כדי להגיע לנבחרת? זו תעודת עניות. יותר מזה, אני אספר לך משהו ילד: אתה יודע, כשביקשתי להיות קפטן הנבחרת, אנשים היו פשוט המומים מהרעיון. איפה נשמע אז ששחקן ספרדי ועוד מבאר-שבע יהיה קפטן הנבחרת. אני רוצה להזכיר לך שהייתי החלוץ הכי טוב בארץ ללא מתחרים".

-ובכל זאת, תציץ ברשימת שחקני הנבחרת ותגלה שמרביתם יוצאי עדות המזרח.
-"נו מה אפשר לעשות? אין ברירה, צריכים לעלות עם 11 שחקנים על המגרש. אתה מכיר אשכנזי שיודע לשחק כדורגל? מאיפה יביאו שחקנים?"

-מה עם אייל ברקוביץ'?
-"ואיפה הוא נמצא היום? באנגליה".

-שי הולצמן, אולי?
-(צוחק) "אל תצחיק אותי. תבין משהו, אתה אולי צעיר ותמים, אבל אתה צריך לדעת שהדרך של מזרחי לפסגה הרבה יותר קשה. אם כולם מפחדים לומר את זה, אז אני אומר: לספרדים יותר קשה בכדורגל, בגלל הגזענות".

שאול אייזנברג בקריזה

בהתאחדות לכדורגל העדיפו לא להתייחס להתבטאות של אברג'יל וכל ניסיון לקיים ראיון בשאלת קיומה של הגזענות בכדורגל הישראלי נתקל בחומה של עוינות וניתוקי טלפון עצבניים.

מזכירת יו"ר ההתאחדות לכדורגל התעניינה בנושא השיחה וחזרה עם תשובה ש"גברי לוי לא מתעסק בדברים האלה". היא הפנתה את וואלה! לשוחח עם קצין העתונות של הנבחרת, שאול אייזנברג.

-מר אייזנברג, מה תגובת ההתאחדות לטענות של יניב אברג'יל?
-"אתה רושם? מאמן הנבחרת, אברהם גרנט מגיב ומתייחס רק לשחקנים בנבחרת ולא לשחקנים מחוץ לנבחרת. רשמת?"

-ובכל זאת..
-"שום בכל זאת. אל תשאל אותי שום שאלה. אתה מבין? זו שאלה לא ראויה. לא ראויה, אתה שומע אותי?"

-אז אולי אפשר לקבל את תגובתך לדברי שלום אביטן על גברי לוי וההתנהלות של ההתאחדות לכדורגל?
-"אני לא מעוניין לשמוע שום דבר. (צועק). אתה מבין? לא מעניין אותי מה אמרו. אני לא מגיב לכל הדברים, לא אכפת לי, השאלות שלכם לא ראויות לתגובה, אתה מבין אותי?"

יוסי מזרחי, עוזרו של גרנט סירב להתייחס לנושא והסתפק ב"תפסיקו לדבר שטויות" ובניתוק זריז.

את תגובתם של אברהם גרנט ויניב אברג'יל לא היה ניתן להשיג.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully