וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"3,500 משפחות יאבדו את פרנסתן": מאות חקלאים הפגינו בי-ם במחאה על תקנות הלול

עודכן לאחרונה: 29.12.2021 / 15:15

המפגינים מוחים מול הכנסת בירושלים, שם מתכנסת כעת ועדת הכלכלה כדי לדון בנושא תקנות הלול לשנת 2022. החקלאים טוענים שאם התקנות החדשות יאושרו, הדבר יביא לסגירת אלפי משקים חקלאיים בענף ההטלה, וקוראים לשר החקלאות לחזור בו מהחלטתו ולקיים עימם מו"מ

בווידאו: הפגנת החקלאים מול הכנסת/צילום: רוני כנפו

מאות חקלאים הפגינו היום (שלישי) מול הכנסת בירושלים, במחאה על כוונתו של שר החקלאות עודד פורר לאשר את תקנות הלול לשנת 2022 באופן חד צדדי. "פעולה זו של שרי האוצר והחקלאות משמעה נטישה של מאות משפחות מגבול לבנון ולסגירה של אלפי משקים חקלאיים בענף ההטלה", טענו החקלאים.

החקלאים צעדו מלטרון עד לגן הוורדים שליד הכנסת בו בזמן שוועדת הכלכלה התכנסה כדי לדון בנושא תקנות הלול לשנת 2022. לטענת החקלאים, אם אכן יאושרו התקנות, הדבר יביא למשקים רבים להיסגר.

"שר החקלאות רוצה לפגוע במגדלי הביצים ובענף ההטלה כולו דרך התקנות בדרך של תוספת מאות מכסות, מהלך אשר יציף את שוק הביצים וימוטט את הענף. פעולה זו היא דרכו של שר החקלאות להוביל את ביטול התכנון באופן מיידי בענף. בכך בעצם פועלים שר החקלאות והאוצר, תוך כדי שהם מנסים לעקוף את הצורך בביטול התכנון באמצעות חקיקה ראשית".

הפגנת חקלאים בזמן דיון בועדת הכלכלה בנושא תקנות הלול לשנת 2022, גן הורדים ירושלים, 28 בדצמבר 2021. רוני כנפו
ההפגנה מול הכנסת, היום/רוני כנפו

עוד טענו כי פעולה כזו של שרי האוצר והחקלאות משמעה "נטישה של מאות משפחות מגבול לבנון ולסגירה של אלפי משקים חקלאיים בענף ההטלה". הם דרשו משר החקלאות לחזור בו מכוונתו לאשר את התקנות ולהמשיך לקיים עימם מו"מ, כדי "לבנות יחד מתווה לשדרוג ענף ההטלה לטובת הצרכנים והחקלאיים".

"אנחנו מפגינים כאן היום, מול הכנסת בכדי להעביר מסר לממשלת ישראל: רפורמה בחקלאות רק בהסכמה!" קרא בהפגנה עמית יפרח, יו"ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ"ל תנועת המושבים. "אנו לא ניתן יד למצב בו שממשלת ישראל תפקיר את הפרנסה של 3,500 מגדלי הביצים שיושבים ברובם בגבול לבנון ותגרום במו ידה לסגירה של אלפי משקים חקלאיים בענף ההטלה. אנחנו לא נחליף מקצוע ולא נעלה על המריצות", מחה.

"אנו מאמינים שרפורמה בחקלאות צריכה לאזן בין הצורך לטפל ביוקר המחיה עבור הצרכנים לבין שימור וחיזוק החקלאות הישראלית", המשיך, "אנו מאמינים כי יש להמשיך את התכנון בענף ההטלה לצד שדרוג הענף תוך התייעלות וטיפול ברווחת העוף והורדת מחיר מדורגת. אנחנו כאן ונמשיך להיות כאן ולגדל ביצים, פירות וירקות איכותיים וטריים עבור אזרחי המדינה, בכל זמן ומזג אויר, בעיתות לחימה ומגפה עולמית. אנו, החקלאים, כיפת הברזל האנושית של ההתיישבות בגבולות המדינה".

מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות, ירון בלחסן, אמר כי "שר החקלאות עודד פורר החליט להביא להכחדת כל ענפי החקלאות במדינת ישראל. אם הרפורמה בהטלה ובענפי הפירות והירקות תעבור באופן חד צדדי ללא הידברות איתנו החקלאים, כפי שקורה כעת, נתחיל לראות משקים נסגרים וחקלאים עוקרים את המטעים והפרדסים הממוקמים בגבולות מדינת ישראל. אנו נחרצים בעמדתנו לבלום את החלטת שר החקלאות המעוניין להרוס את החקלאות, ונעשה כל שביכולתנו למנוע החלטה זו".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully