המכתב האחרון שהשאיר חיים ולדר: "הגעתי לקצה יכולת הסבל"

הסופר המצליח ששם קץ לחייו הוסיף להכחיש את העדויות כי תקף מינית יותר מ-20 נשים במילותיו האחרונות. "הלכתי להזמין את הרבנים לדין תורה בשמיים. הגעתי למסקנה כי אין לי סיכוי להוכיח את חפותי", כתב. הרב שבחן את הטענות נגדו: "חיי הנפגעות קודמים לחייו"

27/12/2021
הסופר חיים ולדר. דוד25, אתר רשמי
"הצענו לו שיתקן את מה שהוא קלקל". חיים ולדר(צילום: אתר רשמי, דוד25)

"הגעתי לקצה יכולת הסבל של האנושות" - כך כתב חיים ולדר במכתב האחרון שהשאיר לפני ששם היום (שני) קץ לחייו. הסופר החרדי התאבד ברקע עדויות שתקף מינית יותר מ-20 נשים, ובמכתב הוסיף להכחיש את הטענות.

"הלכתי להזמין את יהודה סילמן ושמואל אליהו לדין תורה בשמיים. הגעתי למסקנה כי בעולם השקר אין לי סיכוי להוכיח את חפותי. אני מתמודד עם שקרים נוראיים, המכוסים באנונימיות, ללא כל אפשרות להוכיח את העובדה שאין להם שחר. פגעו בי בדברים שהייתי הכי טוב בהם ושמסרתי נפשי עליהם - תמיכה והגנה על ילדים", כתב. "ה' נתן, ה' לקח, יהי השם השם מבורך. היו שלום".

המכתב האחרון של ולדר(צילום: צילום מסך, ללא)

הרב שמואל אליהו, הרב הראשי של העיר צפת, הביע היום (שני) צער על התאבדותו, ואמר כי חבל שלא לקח אחריות על מעשיו. הרב אליהו עמד בראש בית דין חרדי, שהוקם במטרה לבחון את הטענות נגד ולדר. "חבל שהוא בחר בדרך הזו", מסר הרב אליהו, "הצענו לו שיתקן את מה שהוא קלקל. שיבקש סליחה מהנפגעות, שישנה את דרכו. שלא ייפגעו עוד נשים. היה יכול ללמד לרבים דרך תשובה. חבל שהוא בחר בדרך של התאבדות. אנו מחזקים את הנפגעות הרבות בשעה קשה זו. חייהן קודמים לחייו".

ולדר, סופר חרדי מוכר מאוד, שכתב כ-80 ספרים וקיבל את פרס ראש הממשלה "מגן לילד", שם היום קץ לחייו. לפני כחודש וחצי פרסמו העיתונאים אהרן רבינוביץ' ושירה אלק ב"הארץ" שלוש עדויות של נשים נגדו. אתמול פורסם בעיתון גם כי המשטרה פתחה בבדיקה בעקבות הטענות וכי 22 עדויות על תקיפות מיניות הגיעו לבית דין החרדי המיוחד העוסק בנושא.

"מחזקים את הנפגעות הרבות". אליהו(צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, פלאש 90)

מלבד בקבוצות הוואטסאפ וברשתות החברתיות, בכלי התקשורת החרדיים באינטרנט לא הזכירו דבר על כך שוולדר שם קץ לחייו ברקע הטענות שעלו נגדו. אף שבשנים האחרונות חל שינוי משמעותי בסיקור של פגיעות מיניות בחברה החרדית באתרים החרדים, במקרה של ולדר לא ניתן לכך ביטוי כלל. תחת הכותרת "הלם במגזר החרדי", נכתב באתר הפופולרי "כיכר השבת" כי ולדר "הלך לעולמו" וכי "התקבלה הבשורה הקשה על פטירתו", לצד העובדה כי הוא "חיבר ספרים רבים לילדים ומבוגרים ושימש כיועץ חינוכי". לפרשה עצמה לא ניתן כל אזכור.

כך גם באתר "בחדרי חרדים", שבו נכתב "בשורה עצובה" - אך לא הוזכרו הטענות נגד ולדר. רק אתר "חרדים10", שבבעלות איש התקשורת החרדי דוד רוטנברג, ממייסדי האינטרנט החרדי, נתן ביטוי לכך שהוא נמצא ללא רוח חיים "לאחר שהרב שמואל אליהו פרסם על עדויות נגדו". בכותרת הידיעה ציין האתר כי ולדר היה "האיש שהשפיע על דור שלם של ילדים". ההתעלמות הכמעט מוחלטת של כלי התקשורת הליברליים במגזר החרדי מהטענות נגדו יכולה ללמד על היחס המועדף שזכה לו ולדר ברחוב החרדי. הוא נחשב לקונצנזוס וזכה לקרבתם של בכירי הרבנים בהנהגה החרדית. גם לאחר פרסום התחקיר ב"הארץ" לקח ימים עד שרבנים בכירים הורו להפסיק את הקריאה בספרים שחיבר או עד לרגע שבו הושעה מתפקידיו ככותב טור ומגיש תכנית ברדיו החרדי.

הרב אשר מלמד, מנהל המרכז הישראלי למוגנות שעוסק יותר מ-20 שנה בפגיעות מיניות בתוך המגזר החרדי, אמר לוואלה! כי המקרה צריך להיות "מראה לחברה החרדית ובעיקר לרבנים", כלשונו. מלמד הסביר כי "המקרה הזה היה ידוע והרבנים צריכים לראות מה קרה מכך שהשתקנו והסתרנו. שרשרת של פגיעות ברמה של שואה וציבור שלם שכולו מטולטל. מה היה קורה אם היו מטפלים בזה כבר לפני 20 שנה? עזבו משטרה, תטפלו בבעיה. לא כל דבר יש חובת דיווח, אבל יש חובה לטפל ולומר 'לא עוד'. כעת, מה יצא מהטיוח? רעידת אדמה במגזר החרדי. אמהות מתקשרות אליי ובוכות, הן לא יודעות מה לומר לילדים, הן שואלות איך אומרים לילדים ש'יותר לא נקרא בספריו?'. חייבים לומד די להשתקה".

"אין פשרה במלחמה בתועבה הזו"

בתחקיר "הארץ" נטען כי ולדר ניצל מינית נערות במשך שנים, בעודו מתחזק תדמית נערצת. אחת מהן סיפרה כי בגיל 12 החל הקשר איתו וכי אחרי לא הרבה זמן החל לשאול אותה אם אכפת לה לגעת לו באיבר המין. "'זה בסדר, יש לי מקום בלב לאהוב גם את אשתי וגם אותך. תאמיני לי שזה בסדר, את סומכת עליי?'", שחזרה את השיחה ביניהם. "בהתחלה הייתי נוגעת בו והוא היה נוגע בי מתחת לחולצה ודברים כאלה, אבל לא היו יחסים מלאים".

עוד העידה כי בגיל 13 הוא הודיע לה שעליהם "לחגוג" את קבלת הווסת הראשונה שלה וכי קיים איתה יחסי מין מלאים במלון ברמת גן. "אני זוכרת את הטראומה שהייתי בה אחרי, וזוכרת שבכיתי", סיפרה ל"הארץ". לדבריה, נכתב ב"הארץ", הניצול המיני הפך תכוף והמפגשים התנהלו על בסיס שבועי, לעתים גם פעמיים בשבוע, בין אם הייתה בימי הווסת ובין אם לא. "זה לא הפריע לו", היא אומרת. אישה אחרת העידה כי כשהייתה בת 15, לאורך סדרה של מפגשים ניצל ולדר את מעמדו ואת גילה, וקיים איתה יחסי מין באופן קבוע בכמה מקומות שונים.

עם זאת, ולדר הכחיש בתוקף את הטענות וכתב כי מדובר בעלילה וב"מסע השמצה מאורגן שלא היה כמותו", כלשונו. "אני פונה לכל מי שנחשף לפרסומים החמורים נגדי וזועק את זעקתו של דרייפוס אשר השפילוהו בכיכר העיר תלשו את דרגותיו ושברו את חרבו לעיני המונים - 'אני חף מפשע'", מסר אז ולדר. ''אנא מכם עשו רק דבר אחד: השקיעו קצת מחשבה וקורטוב היגיון ותנסו להטיל ספק בהשמצות הנוראות ולא למהר לחרוץ דין על מי שכל חייו ופעילותו היו למען ילדים ולמען זכויותיהם". ולדר הדגיש כי הוא מכחיש בתוקף את הפרסומים שלפיהם ניצל ילדים או ילדות. "זהו שקר שאין לו כפרה וניתן לחוש שמטרת התחקיר כולו הייתה לקעקע את הדבר שהכי מזוהה איתי - הגנה על ילדים, ולהשפיל אותי עד עפר", כתב.

עוד בוואלה!

לאחר התחקיר על עבירות מין: הסופר חיים ולדר שם קץ לחייו

לכתבה המלאה

"איך אני יכול להתמודד עם טענות שאין לי שום פרט עליהן ואיני יכול להבין מאין באו ומה היה האינטרס של מי שאמרן? חייבים להבין שדווקא עבודת הקודש שלי עם ילדים הביאה לי שונאים רבים וחזקים בדמות פוגעים מינית שחשפתי או אנשים שהפעילו אלימות קשה כנגד רעייתם/ילדיהם ואני עצרתי זאת. ככל שפעלתי יותר לטובת הילדים כך רכשתי את שנאת מבקשי רעתם. גם כמותית וגם בלהט הרצון לפגוע בי", הוסיף אז ולדר, שטען גם כי אינו מכיר אף אחד מהמקרים שהוצגו בתקשורת, וציין כי יצא דובר אמת בבדיקת פוליגרף.

אולם, מאז פרסום התחקיר הצטברו עדויות רבות נוספות. גופים שעבדו עמו החלו להתנער ממנו, בהם רדיו קול חי והעיתון יתד נאמן, והוא הודיע על פרישה מכל עיסוקיו הציבוריים. לפני שלושה שבועות, דיינים בכירים בציבור החרדי הורו שלא לקרוא את ספריו עד לבירור של הדברים. עוד קודם לכן קרא הרב אליהו להוציא מהבתים את ספריו של ולדר. "אי אפשר להחזיק בבית ספרים של מישהו שחשוד בפגיעה מינית בכל כך הרבה נשים. אין פשרה במלחמה בתועבה הזו", כתב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully