וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סכנה בבית החולים רמב"ם: רוקחים חשודים שנתנו תרופות פגות תוקף לחולי סרטן

עודכן לאחרונה: 21.12.2021 / 18:31

שלושה רוקחים נעצרו, ורופאה נוספת עוכבה לחקירה במסגרת חקירת הפרשה. על פי החשד, תאריכי התוקף של התרופות האונקולוגיות זויפו כדי להסתיר את התיישנותן, ובמשטרה סבורים כי המעשים נעשו לכאורה במשך כמה שנים

בווידאו: רוקחים חשודים שנתנו תרופות פגות תוקף לחולי סרטן/צילום: משטרת ישראל

.

המשטרה עצרה היום (שלישי) שלושה רוקחים בכירים ועיכבה לחקירה רופאה בחשד כי היו מעורבים במכירת תרופות אונקולוגיות פגות תוקף לחולים אונקולוגים במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, בעבור בצע כסף. מעצרם של שלושה הרוקחים הוארך הבוקר בבית משפט השלום בעכו.

ראשיתה של החקירה בתלונות שהוגשו על ידי משרד הבריאות ועובד בית החולים לפני כשנתיים אחרי שעל פי החשד העבירות נמשכו לאורך כמה שנים. בחקירה עלה חשד כי זויפו התאריכים ומספרי האצוות של תרופות שהועברו לצוותים הרפואיים וכן בוצעו פעולות נוספות בתרופות פגות תוקף, זאת בכדי להסתיר את התיישנותן ועל מנת לרמות את תאריכי התפוקה.

אתמול בשעות הבוקר עצרו חוקרי מפלג ההונאה במחוז חוף יחד עם יחידת האכיפה במשרד הבריאות ופקיד שומה חקירות חיפה והצפון את הרוקחים ד"ר סלים חדאד בן ה-59 נשוי ואב לשלושה מפקיעין המתגורר בחיפה ואת הרוקח סאמר ג'רוס בן ה-39 משפרעם נשוי ואב לשניים ועיכבו לחקירה את הרופאה בת ה-38 מקריית ביאליק, המועסקים בבית החולים רמב"ם. בנוסף עצרו את הרוקח חסן ח'לאילה בן ה-52 ממג'ד אל כרום. לדברי המשטרה בחיפושים שנערכו בבתי המרקחת ובביתו נתפסו ספרי חשבונות ומסמכים הקושרים את החשודים לעבירות המס.

תרופה החדשה שייצרה חברת מרק לנגיף הקורונה. 1 באוקטובר 2021. רויטרס
המעשים נעשו לכאורה במשך כמה שנים/רויטרס

צוות החקירה, בראשותו של רס"ב סאמר יוסף, מתמקד בחשד להונאת חולי "תיירות מרפא" של חולי סרטן המגיעים באלפיהם לבית החולים רמב"ם בחיפה. על פי חשד החוקרים הם היו מופנים לשלם בעד תרופות בין היתר בבית מרקחת חיצוני, משם היו נשלחים אל בית המרקחת של בית החולים כדי לקבל את התרופות בפועל. שם, היה משלם ממיטב כספו שהרי מדובר בטיפולים שאינן במסגרת קופת חולים. במסגרת החקירה הממושכת נבדקו תיקיהם הרפואיים של כ-4,000 חולים בעיקר מרוסיה ומדינות ברית המועצות לשעבר וע"פ הערכה עלותן של התרופות שנדרשו להן הייתה יכולה להגיע לעשרות ומאות אלפי שקלים ובמקום לקבל תמורה הוגנת סופקו להם תרופות פגות תוקף ששווין המסחרי אפס. במשטרה אומרים כי שני הרוקחים עובדי בית החולים רמב"ם נעצרו אמש בבית החולים.

"אין ספק שמדובר באחד התיקים הרגישים שטיפלתי בהם, ואני ותיק מאד בתחום", אמר לוואלה! רפ"ק סמי סיאגה, 26 שנה במשטרה, ראש מפלג הונאות במחוז חוף, "התיק רגיש גם מבחינת ההיקף, גם סוג החשד והדמויות שנחקרות וגם בשל הליכים אזרחיים המתנהלים במקביל לחקירת המשטרה ושעוסקים באותו נושא". הוא ציין כי צוות החוקרים עובד בשיתוף פעולה עם אגף אכיפה וחירום במשרד הבריאות ורשות המיסים. "בתיק זה משטרת ישראל הציבה לעצמה מטרה חשובה מאד בתחום בריאות הציבור", הדגיש.

תפיסת תרופות פגות תוקף. דוברות משטרת ישראל
התרופות פגות התוקף/דוברות משטרת ישראל

ד"ר סלים חדאד, לשעבר הרוקח הראשי ומנהל שירותי הרוקחות במרכז הרפואי "רמב"ם" חשוד כי במשך שנים, בהיותו אחראי על בית המרקחת בבית החולים רמב"ם, השתמש בתרופות פגות תוקף ונתן אותם למטופלים, זייף תאריכים של תרופות ללא אישור וללא סמכות וכן ביצע עבירות של קשירת קשר לפשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, השמטת הכנסה במזיד, טיפול רשלני בתרופות, שיבוש מהלכי משפט, מרמה והפרת אמונים ועוד. השופט עמית רוזינס שהאריך את מעצרו ציין כי "עיון בחומר חקירה מגלה קיומו של חשד סביר שהחשוד ביצע את המעשים המיוחסים לו" אבל בשים לב שהינו "אדם נורמטיבי, בעל השכלה ומשרה קבועה ובעיקר למצבו הרפואי", נכה פעולות איבה, נעתר אך חלקית לבקשת חוקרי ההונאות ביחידה המרכזית של מחוז חוף והאריך את מעצרו אך ב-3 ימים.

הרוקח סאמר ג'רוס עבד תחת חדאד. הוא חשוד שביחד עם אחרים, "במשך שנים, בהיותו עובד בבית המרקחת בבית החולים רמב"ם, השתמש בתרופות פגות תוקף ונתן אותם למטופלים, זייף תאריכים של תרופות ללא אישור וללא סמכות וכן ביצע עבירות של קשירת קשר לפשע, קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, השמטת הכנסה במזיד, טיפול רשלני בתרופות, שיבוש מהלכי משפט, מירמה והפרת אמונים ועוד". השופט רוזינס ציין חשד סביר שגם הוא ביצע את המעשים המיוחסים לו אבל ציין הוסיף כי הינו אדם נורמטיבי, בעל השכלה ומשרה קבועה ובהיותו ער למצבו הרפואי של אביו.האריך גם את מעצרו בשלושה ימים.

הרוקח חסן ח'לאילה שאשתו מפקחת במשרד הבריאות, הוא בעל בית המרקחת "נורדאו" ברחוב נורדאו בחיפה אשר אותו סגרה בצו רופאת מחוז חיפה במשרד הבריאות ד"ר סוניה חביב, לפני שלושה שבועות, על רקע תהיות לגבי מקורן של תרופות ושל יעדיהן של תרופות אחרות, בהן כאלה שעל פי החשד סופקו לחולים בחו"ל. היום הותר לבית המרקחת להיפתח שוב, אחרי שבהסכמה השמיד את התרופות המפוקפקות אשר נמצאו במקום. במשטרה מדגישים כי ההליך הזה אינו קשור, לפחות לא ישירות, לחקירה המדוברת בה מיוחסות לח'לאילה חשדות לעבירות של שימוש בתרופות פגות תוקף ומתן מטופלים, זיוף תאריכים תרופות, ללא אישור וסמכות, וכן השמטת הכנסה. כולל קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במירמה, זיוף בנסיבות מחמירות, השמטת הכנסה, שימוש רשלני בתרופות, מירמה והפרת אמונים וכו'. "עיון בחומר חקירה מגלה קיומו של חשד סביר שהחשוד ביצע את המעשים המיוחסים לו" ציין השופט רוזינס והאריך את מעצרו ב-6 ימים, תוך שציין כי "מדובר באדם נורמטיבי על פני הדברים, בעל עסקים ובעל מקצוע והשכלה".

עו"ד אלי סבן המייצג את חדאד אמר לוואלה! כי, "הוא משתף פעולה באופן מלא עם החוקרים ומוסר את כל הפרטים, מספק ומתייחס לכל מסמך שצריך וטוען בתוקף שאין לו יד ורגל בכל החשדות המיוחסים לו. אין ולא היה לו אינטרס כלשהו לבצע דבר כלשהו מהמעשים הללו וכולי תקווה שדבריו יתקבלו והעניין יהיה מאחוריו ודבריו יוכחו כנכונים" .

ניידת משטרה. ראובן קסטרו
"אין ספק שמדובר באחד התיקים הרגישים שטיפלתי בהם"/ראובן קסטרו

עו"ד ענבר רוזנבאום ממשרדו של עו"ד ציון אמיר המייצג את ג'רוס ביקשה בבית המשפט "לעשות סוף לשערורייה ולהורות על שחרור וכי "אין שום הגיון במעצר הזה. מדובר בשערורייה חסרת פרופורציה לחלוטין". לדבריה, "הוא נשמע להוראות של הממונה עליו ופעל כמקובל במסגרת בה התנהל מתום הבנה אמיתית ומדעית של 'הדבר מקובל' וכי הכל היה גלוי. היא טענה כי "ביה"ח היה מודע לכך בשלב מסוים והוא המשיך לעבוד". היא הוסיפה, "הוא עדיין עובד בביה"ח וזה לאחר שביה"ח ערך בדיקה".

"הוא לא קשור לפרשיה, בגלל שהיו צווי סגירה, עכשיו עלו על הפרשיה הזו, קשרו אותו", אמר בבית המשפט עו"ד חוסיין מנאע המייצג את ח'לאילה, "מדובר באדם נטול עבר פלילי, פעם ראשונה שהוא נחקר במשטרה, עומד בפני שופט, בביתו לא נמצא כלום".

בית החולים רמב"ם בחר שלא להתייחס לגופה של הפרשה החמורה ומסר רק כי "רמב"ם מלווה בעניין זה על ידי הפרקליטות האזרחית בחיפה ופועל בהתאם להנחיותיה", "באופן טבעי רמב"ם אינו מעורב בפעולות החקירה של משטרת ישראל - מעבר להיענות לבקשות להעברת מידע ופרטים שונים. אנו מנועים מלהרחיב ולהגיב בנושא כל זמן שההליך החקירתי והמשפטי בעיצומו".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully