בהיעדר תקציב, בעיצומה של מגפה: מי העלים את דוח העוני?

מדי שנה לקראת חודש דצמבר מפרסם הביטוח הלאומי את דוח העוני והפערים החברתיים, אולם בשנים האחרונות, ודווקא בעת משבר הקורונה והיעדר תקציב מדינה, ניצבת תמונה מטרידה: זה שנתיים לא פורסם דוח מלא ומפורט. אל תעלימו את מה שנחזה בשטח ומורגש כבר תקופה ארוכה

אלי כהן
17/11/2021

אחד הביטויים הבולטים להיעדר בחינת מצב העוני בישראל הוא היעדר דוח עוני ראוי מאז פרצה אל חיינו מגפת הקורונה. דוח העוני של הביטוח הלאומי שאמור היה להתפרסם ואמור להתפרסם בעתיד, כך אני מקווה - אמור לכלול מדדים, השוואות לשנים עברו ובעיקר שיקוף מצב העוני בישראל. בחינה קלה מעלה תמונה מטרידה ועל פיה דוח העוני האחרון המלא והמפורט שפורסם התייחס לשנת 2018, והדוח שבחן את שנת 2019 היה חלקי ביותר והתבסס על חישובים אחרים שאינם משקפים. כיצד ניתן להתייחס ברצינות לצורך בצמצום העוני באופן כזה?

מדי שנה לקראת חודש דצמבר מפרסם הביטוח הלאומי את דוח העוני והפערים החברתיים, אולם בשנים האחרונות, ודווקא בעת משבר הקורונה והיעדר תקציב מדינה, הדוח שפורסם לקה בחסר. וכן, יש לברך שסוף כל סוף לאחר 3 שנים קשות, למדינת ישראל יש תקציב שיאפשר לרשויות ולגופים לעבוד בצורה מסודרת. ואולם, ועם כל החגיגה, יש לפקוח עין על מידת היכולת של התקציב לשפר את מצבם של הנזקקים במדינת ישראל ועד כמה שם הוא דגש על תחומי הרווחה וצמצום הפערים הכלכליים-חברתיים, אשר רובם התעצמו כתוצאה ממשבר הקורונה שנמצא סביבנו מעל לשנה וחצי.

היעדר תקציב חברתי משמעותו מכת פטיש קשה וכואבת לשכבה החלשה ביותר בחברה הישראלית - האזרחים הנמצאים מתחת לקו העוני. לצערנו, הנושא הכה חשוב, לא נבחן באופן מספיק ברור ומדיד בשנים האחרונות, בעוד שהמגפה הכלכלית שהביאה אותה הקורונה, תישאר איתנו לעוד זמן רב.

עוד בוואלה!

"רוצים לעבוד": אחרי שפוטרו במשבר הקורונה, המבוגרים נאבקים למצוא משרה

לכתבה המלאה
אריזת חבילות מזון לנזקקים, פתחון לב, ראשון לציון, 31 במרץ 2020. ראובן קסטרו
אזרחים שנהגו לחלק מזון לנזקקים הגיעו לבקש לעצמם(צילום: ראובן קסטרו)

בתחילת השנה היכה גל פיטורין אדיר את המשק, עסקים נסגרו, משפחות קרסו ויתרה מכך במהלך אמצע השנה ובמקביל לפתיחת המשק מחדש, הסתיימה תכנית המענקים הממשלתית. סיבות מספיקות בעיני לבחינת מצב העוני בישראל. ועדיין - הביטוח הלאומי לא פרסם נתונים לשנה זו.

אז הרשו לי לספר כי בשנה האחרונה חזינו כולנו במראות וסוגים חדשים של עוני הפושט כמעט על כל חלקה טובה. אזרחים שבעבר נהגו אף להתנדב ולחלק מזון לנזקקים, הגיעו בבושת פנים ובאישון לילה, על מנת לבקש סל מזון לעצמם ולמשפחתם. ועל כן, מה שנחזה בשטח ומורגש כבר תקופה ארוכה, חייב לקבל כעת ביטוי בנתונים.

אז הנה, אני מתכבד לעדכן את הביטוח הלאומי כי השנה הצטרפו למעגל העוני אלפי משפחות וקורא - אל תעלימו את העוני מהציבוריות הישראלית ופרסמו את דוח העוני.

הכותב הוא מנכ"ל ארגון "פתחון לב" הפועל לשבירת מעגל העוני בישראל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully