לאחר דיון סוער: הממשלה אישרה את מינוי מאיר שטרית כחבר בוועדה לבחירת היועמ"ש

השרות מיכאלי, זנדברג והשרים הורוביץ, בר לב ושי התנגדו למינוי בעקבות הטענות כי שטרית שילם דמי שתיקה לעוזרת הבית שלו בשל טענה שהטריד אותה מינית, והתעמתו עם שר המשפטים. סער: "לא חורץ דין של מי שאפילו לא נחשד". ברביבאי: "במקום שיש ספק - אין ספק"

07/11/2021

הממשלה אישרה היום (ראשון) את מינויו של שר המשפטים לשעבר מאיר שטרית כחבר בוועדה לבחירת היועמ"ש הבא. זאת, בתום דיון סוער שבמהלכו השרות מרב מיכאלי, תמר זנדברג והשרים ניצן הורוביץ, עמר בר לב ונחמן שי תקפו את סער על החלטתו והצביעו נגד המינוי. השרות מירב כהן ואורנה ברביבאי יצאו ולא השתתפו בהצבעה.

במהלך הדיון בממשלה על מינויו של שטרית פרץ עימות בין שר המשפטים גדעון סער לשרים שהתנגדו למינוי, בעקבות הטענות להטרדה מינית והסכם השתיקה שנחתם לכאורה עם עוזרת הבית.

עוד בוואלה!

שרות הממשלה, באמת תמנו לוועדת איתור היועמ"ש אדם ששילם דמי שתיקה לעוזרת הבית?

לכתבה המלאה
השר לשעבר וח"כ מאיר שטרית בלוויתו של השר לשעבר אהרון אבוחצירא 22 בספט 2021. ראובן קסטרו
מינוי שנוי במחלוקת. מאיר שטרית(צילום: ראובן קסטרו)

סער התייחס בדיון לטענות נגד שטרית ואמר כי "שאלתי אותו על הדברים שמיוחסים לו, לפחות באופן עיתונאי, והוא הכחיש באופן גורף. בנוסף, חזרתי להודעת היועץ המשפטי לממשלה ויינשטיין שסגר את התיק. בנסיבות באלה החלטתי להביא את המינוי לממשלה". עוד אמר סער כי יבקש מהוועדה להציע כמה מועמדים, ומתוכם הוא יבחר את זה שיעלה לאישור הממשלה.

אולם, שבעת השרים לא קיבלו את עמדתו ותקפו אותו על ההחלטה. "מה זה אומר שבחנת? הסתפקת בדברי המועמד ובהודעת היועץ או בדקת בצורה אחרת? כי הרי אין חולק שלא הייתה חקירה, אבל הפרסום העיתונאי יש לו חשיבות", אמרה זנדברג, ומיכאלי הוסיפה: "מעל תפיסות עולם וגישה אידיאולוגית זו או אחרת, עומד העניין של טוהר מידות. יש פה שאלה של הטרדה מינית ותשלום דמי שתיקה. למה למנות, מכל האופציות הקיימות, דווקא אותו?".

התנגדו למינוי. השרות מיכאלי וזנדברג(צילום: ראובן קסטרו)

השרה ברביבאי הבהירה כי "במינוי כזה בכיר ורגיש, במקום שיש ספק אין ספק. תעשה את הבדיקות שלך אבל נצטרך להסביר שאכן נעשו כל הבדיקות", והשר נחמן שי הדגיש כי "כדאי שזה לא יהפוך לשיח רק של נשים, זה נוגע לכל החברה הישראלית. זה עניין כל-כך רגיש, וצריך להבטיח שכל המידע נבדק".

עם זאת, למרות הביקורת נותר סער איתן בדעתו ואמר כי "אני אמון על אמות המידה המשפטיות ובעיניי לנסות לחרוץ דיו של אדם שלא נחשד - לא שלא הוגשה נגדו תלונה, לא שלא נחקר - אלא אפילו לא נחשד, זה דבר שאני לא מוכן לקבל".

"שאלתי את המועמד, שוחחתי עם היועמ"ש, קיבלתי מהיועמ"ש לממשלה את ההודעה שבה הוחלט לגנוז את התיק ב-2014, שאלתי את היועמ"ש אם יש דברים נוספים שאני צריך להיות מודע אליהם - וכשכל הדברים האלו לא הניבו משהו שאמור לשנות את דעתי, אינני יודע אילו בדיקות אני יכול לעשות מעבר לזה", טען שר המשפטים. "יכול להיות ששרים אחרים היו מביאים הצעות אחרות. השר שטרית עשה קריירה עשירה בשירות הציבורי, עשה אינספור תפקידים, הוא לא נחשד ולא הורשע בדבר, אני לא מוכן לתת יד לפסילה של אדם שהמערכת שאמונה על הדברים פסקה שאין דבר".

" לא אפסול אדם שאפילו לא נחשד", השר סער(צילום: ראובן קסטרו)

המשנה ליועמ"ש ד"ר גיל לימון אמר בדיון כי "אין קושי משפטי במינוי. אין הערות כלל". אולם, זנדברג טענה כי יש פרסום עיתונאי על הטרדה מינית, ולכן קיימת בעיה בהיבט הציבורי של טוהר המידות. על כך, אמר לימון כי ההיבט הציבורי הוא לשיקול דעת הממשלה.

סער הסביר במהלך הדיון כי רצה למנות לוועדה שר משפטים לשעבר ולא יועמ"ש לשעבר כי "שר משקף את זווית הראייה של הממשלה כ'לקוח' של הייעוץ המשפטי". בנוסף, ציין כי "העדיף אדם עם מרחק של זמן מכהונתו בתפקיד". "שטרית כיהן לפני 20 שנה וכן מעדיף אדם עם מידה של קרבה לדיעות לגבי תפיסת התפקיד", הסביר.

לאחר הדיון בממשלה, תקף חבר הכנסת שלמה קרעי מהליכוד את השרות והשרים שהצביעו נגד וכתב: "מצביעות נגד רק למראית עין. עמוד שדרה אין להן. אם הייתה להן טיפת יושרה, מינימום של ערכים, הן לא היו נותנות לדבר כזה לקרות, ולא היו מצביעות נגד רק כדי לצאת ידי חובה. פמיניסטיות דה לה שמאטע. הכתם הזה על כולכן, וגם על היועמ"ש הבא, יהיה מי שיהיה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully