מנהיגי מעצמות המערב מזהירים את איראן: חיזרו למו"מ כדי למנוע הסלמה

ביידן, מרקל, מקרון וג'ונסון יצאו בהודעה משותפת בה אמרו כי הם "נחושים למנוע נשק גרעיני מאיראן", בתום פגישה שנועדה לתאם עמדות לאור הקיפאון בשיחות הגרעין. עם זאת, ארבעת המנהיגים הדגישו כי הם עדיין רוצים לנסות להשיג הסכם באמצעות דיפלומטיה: "זו הדרך היחידה"

30/10/2021
בווידאו: ישיבת ממשלה חגיגית לפרידה מקאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל (צילום: רוני כנפו ולע"מ)

מנהיגי מעצמאות המערב הזהירו הערב (שבת) את איראן כי עליה לחזור למשא ומתן בעניין הסכם הגרעין, וזאת כדי למנוע הסלמה. "נחושים למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני", אמרו הארבעה - נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, נשיא צרפת עמנואל מקרון, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון בהודעה משותפת.

ההודעה התפרסמה בסיום פגישה שערכו ברומא בירת איטליה שנועדה לתאם עמדות לאור הקיפאון בשיחות הגרעין עם איראן. ארבעת המנהיגים ציינו כי הסרה של הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על איראן תתרחש רק אם איראן תשנה כיוון. "אנו קוראים לנשיא ראיסי לחזור למו"מ בדחיפות ולהפגין רצון טוב - זו הדרך היחידה להימנע מהסלמה", הם אמרו.

בהודעתם הביעו הארבעה דאגה עמוקה מההסלמה בתכנית הגרעין האיראנית ומכך שהמדינה החלה להעשיר אורניום לרמה של 60% ולייצר אורניום מתכתי. "לאיראן אין שום צורך אזרחי אמיתי לצעדים מהסוג הזה ששניהם חשובים בייצור נשק גרעיני", אמרו המנהיגים בהודעתם.

העתיד כבר כאן

בדיקה חכמה חושפת סיכון לשבץ מוחי - כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם שחל
ביידן (מימין), מרקל, מקרן וג'ונסון(צילום: רויטרס)

ביידן, מרקל, מקרון וג'ונסון גם הביעו דאגה מהמגבלות שאיראן מטילה על פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית והדגישו כי אם הצעדים הפרובוקטיבים מצד איראן יימשכו זה יעמיד בסכנה את היכולת לחזור להסכם הגרעין משנת 2015.

מרקל ומקרון. רומא, היום(צילום: רויטרס)
שותפים לחששות. ביידן ומרקל(צילום: רויטרס)

עם זאת הדגישו ארבעת המנהיגים כי הם עדיין רוצים לנסות להשיג הסכם באמצעות דיפלומטיה. "אנחנו חושבים שניתן לחזור במהירות ליישום הדדי מלא של הסכם הגרעין שמוודא שתכנית הגרעין של איראן תישאר גם בטווח הארוך כאזרחית בלבד", נמסר בהודעה.

ביידן, מרקל, מקרון וג'ונסון ציינו עוד כי הם נחושים לטפל גם בדאגות הביטחוניות מהתנהגותה של איראן במזרח התיכון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully