בכיר סעודי לשעבר: בן סלמאן הציע לחסל את דודו המלך עבדאללה

בריאיון לרשת CBS, טען איש המודיעין לשעבר סעד אל-ג'עברי שיורש העצר העלה ב-2014 הצעה להתנקש בחיי המלך המזדקן עם טבעת מורעלת מרוסיה כדי לפנות דרך לאביו סלמאן. "הוא רוצח, פסיכופת, המאיים על העולם", הזהיר הבכיר הגולה בקנדה וטוען שצוות סעודי נשלח לחסלו ב-2018

סוכנויות הידיעות
27/10/2021
בווידאו: יורש העצר הסעודי נוקט בטון פייסני כלפי איראן (צילום: רויטרס)

יורש העצר של ערב הסעודית הציע להשתמש ב"טבעת מורעלת" כדי להרוג את המלך עבדאללה, דודו - כך טוען בכיר לשעבר במודיעין הסעודי. בריאיון לרשת CBS, סעד אל-ג'עברי סיפר שמוחמד בן סלמאן אמר לבן דודו ב-2014 שהוא רוצה לעשות זאת כדי לסלול לאביו את הדרך אל כס המלוכה. באותה תקופה היו מתחים בתוך משפחת סעוד על שאלת יורשו של המלך עבדאללה החולה, שמת שנה לאחר מכן.

לדברי הבכיר הסעודי לשעבר, בן סלמאן רמז לבן דודו הנסיך מוחמד בן נאיף, שר הפנים דאז, שהוא יוכל לארגן את חיסולו של המלך, אחיו למחצה של אביו סלמאן. "הוא אמר לו: 'אני רוצה לחסל את המלך עבדאללה. אני אקבל טבעת רעל מרוסיה. מספיק לי רק ללחוץ לו את ידו והוא גמור'", ציטט ג'עברי את דבריו של בן סלמאן. "אפילו אם הוא רק התרברב, הוא אמר את זה ולקחנו את זה ברצינות".

ג'עברי אמר שהסוגייה נפתרה בתוך בחצר המלוכה, אך הוא הוסיף כי הפגישה צולמה בסתר וכי הוא יודע היכן נמצאים שני עותקים של ההקלטה.

לאחר מותו של המלך עבדאללה ב-2015 בגיל 90, יורשו המלך סלמאן מינה את מוחמד בן נאיף ליורש העצר עד שהודח שנתיים לאחר מכן על ידי בנו, מוחמד. הוא גם סולק מתפקידו כשר הפנים, ועל פי דיווחים שונים הוחזק במעצר בית לפני שנעצר בשנה שעברה באשמת שורת עבירות לא ברורות.

מכחיש שהיה מעורב בחיסול חאשוקג'י. בן סלמאן(צילום: רויטרס)

ג'עברי נמלט לקנדה לאחר הדחתו של בן נאיף. הוא סיפר בריאיון כי הוא הוזהר על ידי חבר בשירות ביון של מדינה מזרח תיכונית כי מוחמד בן סלמאן עומד לשלוח כוח מיוחד לחיסולו באוקטובר 2018, ימים ספורים לאחר שסוכנים סעודים רצחו את העיתונאי הסעודי הגולה ג'מאל חאשוקג'י בטורקיה.

הוא טען שצוות של שישה אנשים נחת בנמל התעופה באוטווה, אך הוא גורש לאחר שהרשויות בביקורת הגבולות גילו שהוא נושא עמו "ציוד חשוד לבדיקות DNA". בשנה שעברה האשים ג'עברי את יורש העצר בניסיון לרצח בתביעה אזרחית שהגיש לבית משפט פדרלי בארצות הברית.

בן סלמאן, מנהיגה בפועל של ערב הסעודית, דחה את ההאשמות של בכיר המודיעין לשעבר. יורש העצר הסעודי אף מכחיש כל מעורבות ברצח של חאשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול, חרף ההערכות סוכנויות הביון האמריקניות שהוא נתן אור ירוק למבצע.

במהלך הריאיון שלו לתכנית "60 דקות" של CBS, הזהיר ג'עברי כי יורש העצר הוא "פסיכופט ורוצח", המחזיק ב"משאבים אינסופיים" ומהווה "איום על עמו, על ארצות הברית ועל העולם".

סלמאן, אביו של מוחמד ואחיו למחצה, ירש אותו. עבדאללה מלך סעודיה(צילום: AP)

בהצהרה ששלחה ל-CBS, השגרירות הסעודית בוושינגטון כינתה את ג'עברי כ"פקיד ממשלתי לשעבר מושמץ, עם היסטוריה ארוכה של בדיית ויצירת הסחות דעת להסתרת את הפשעים הפיננסיים שלו, המסתכמים במיליארדי דולרים, על מנת לספק אורח חיים ראוותני לו ולמשפחתו".

הרשויות בערב הסעודית מאשימות את ג'עברי בעבירות שחיתות, ושופט קנדי הקפיא את נכסיו בטענה שיש "ראיות מוחצות להונאה". הוא מכחיש שגנב כספי ציבור, וטוען שמעסיקיו לשעבר תגמלו אותו בנדיבות.

במרץ בשנה שעברה עצרו הרשויות הסעודיות את אחד מבניו של ג'עברי, עומר, ובתו שרה בחשד לעבירות כספיות וארגוני זכויות אדם אמרו שמעצרם היה חלק מניסיון לאלץ את אביהם לשוב לממלכה. בנובמבר האחרון, חודשיים לאחר שאביהם הגיש תביעה נגד יורש העצר, נידונו האחים לתשע ושש וחצי שנות מאסר אחרי שהורשעו בהלבנת הון וב"ניסיון לברוח" מהמדינה. הם הכחישו את ההאשמות, אך בית משפט לערעורים אשרר את גזר דינם בדיון חשאי שבו הם כלל לא נכחו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully