וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

53.5% מהישראלים מאמינים: התקשורת פוגעת במדינה

7.2.2003 / 17:30

סקר באוניברסיטת תל אביב: אחד מכל 5 ישראלים חושב שהתקשורת פרו-פלסטינית; כ-56% מהישראלים סבורים שכך נוהגת גם התקשורת הבינלאומית; רק 16% סבורים שהתקשורת השפיעה על הצבעתם

53.5% מהישראלים סבורים שהתקשורת בישראל פוגעת בחוסנה הלאומי של המדינה, כך עולה מסקר שפורסם בסמינר תקשורת פלסטינית, שנערך על ידי מרכז תמי שטיינמיץ למחקרי שלום באוניברסיטת תל אביב. בגלי צה"ל דווח כי על פי הסקר סבור אחד מכל חמישה ישראלים כי התקשורת בישראל מסקרת את הסכסוך הישראלי-פלסטיני באורח פרו פלסטיני. כ-56% מהישראלים סבורים שכך נוהגת גם התקשורת הבינלאומית.

כתבת "הארץ" ענת באלינט מוסיפה:

ממחקר אחר שנערך באוניברסיטת תל אביב עולה כי רק 16% מהישראלים מרגישים שהתקשורת מסייעת להם להחליט בעד איזו מפלגה להצביע. השיעור גבוה יותר בקרב צעירים, עולים חדשים ותומכי מפלגות השמאל.

המחקר נעשה על ידי הד"ר יורם פרי והד"ר יריב צפתי ממכון חיים הרצוג לתקשורת, חברה ופוליטיקה באוניברסיטת תל אביב. לדברי פרי, אפקט התקשורת העוינת פועל הן בקרב אנשי ימין והן בקרב אנשי שמאל, אך הוא בולט יותר בימין. ההסבר לנטיה זו, לפי פרי, הוא מורכב. ממחקרים שבדקו את הנושא בישראל נמצא שבקרב כותבי מאמרי הדעה בעיתונים אכן יש ייצוג בולט יותר לשמאל, אבל לידיעות המתפרסמות בעמודי החדשות, שאינן מציגות באופן ישיר עמדות פוליטיות, יש השפעה רבה יותר לטובת עמדות הימין, בשל אופן הצגתן. "במחקרים שבדקו את עמדות הציבור ב-96' וב-99' נמצא שהתקשורת השפיעה דווקא לטובת הימין, אבל זו השפעה די מתוחכמת ולא ישירה", אומר פרי.

באופן כללי, המחקר החדש מצביע על שיעורים גבוהים של חוסר שביעות רצון מהסיקור התקשורתי של מערכת הבחירות. שביעות רצון נמוכה במיוחד נמצאה בקרב חרדים, מצביעי ימין וערבים, וכן נמצא ששביעות הרצון בקרב הנשים גבוהה במעט מאשר בקרב הגברים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully