"צריכים לעשות סדר": ח"כים מהליכוד קראו להפסיק את החרם על ועדות הכנסת

חברי הכנסת של האופוזיציה לא משתתפים בהצבעות של ועדות הכנסת מאז שהושבעה הממשלה החדשה, בגלל הרכבן הלא-שוויוני, לטענתם. סימני שבירה ראשונים נראו אתמול בישיבת סיעת הליכוד בכנסת - אך העיניים נשואות להחלטת בג"ץ. "כשאנו מגיעים - אנחנו נוטעים תקווה באנשים"

05/10/2021
בווידאו: נאומי בנט ונתניהו בפתח מושב החורף של הכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)

מאז הושבעה הממשלה החדשה, מחרימים חברי הכנסת של האופוזיציה את הוועדות בכנסת - הם מגיעים לחלק מהדיונים, אך אינם משתתפים בהצבעות. זהו קרב ארוך שמנהלת האופוזיציה, בטענה כי הקואליציה חילקה את הרכב הוועדות כך שאינן משקפות את הרכב סיעות הכנסת בהתאם לגודלן היחסי, וכי החלוקה מקפחת את האופוזיציה.

הקרב הזה, שפגע בעבודה הפרלמנטרית בכנסת, התנהל עד כה לא רק בוועדות, אלא כלל גם פגישות ארוכות בין הצדדים, השמצות הדדיות, ניסיונות פשר ואף עתירה לבג"ץ. הצדדים לא הצליחו להגיע להסכמות על הרכבי הוועדות, ובעיקרן ועדת הכספים, בה נשמר רוב כפול לקואליציה.

אבל אתמול, במהלך ישיבת סיעת הליכוד בכנסת, התעוררו לראשונה סימני שבירה של האופוזיציה, וחלק מהנוכחים בה קראו להפסיק את החרם. "כשהגעתי לוועדה ודיברתי בשם הליכוד, זה חשוב", התייחסה חברת הכנסת קטי שטרית לדיון שנכחה בו בחודש שעבר, על המאבקים בין ערבים ליהודים בעיר לוד. "כשאנחנו מגיעים, מדברים ונוכחים בוועדות - אנחנו נוטעים תקווה באנשים".

עוד בוואלה!

החשיפה של בנט, המתקפה של נתניהו והח"כים שהוצאו: מושב החורף בכנסת נפתח בסערה

לכתבה המלאה
"לאחר החלטת בג"ץ - נקיים דיון". ח"כ יריב לוין(צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

ח"כ דודי אמסלם הוסיף: "אנחנו צריכים לעשות סדר, נניח ולא באים - אנחנו לא נוכל להגיש הסתייגויות או לדבר במליאה". יו"ר הסיעה ומרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין, שנחשב למי שהוביל את החרם על השתתפות בוועדות במחאה נגד הקואליציה, הסכים בדיון הסגור עם חלק מהדברים: "כדאי שבתקציב נמלא חבר כנסת אחד שיבוא לדיונים בוועדות, צריך להתמקד בוועדת הכספים, צריך שכמה שיותר יבואו לשם".

לוין הציע לחברי הכנסת להמתין מספר ימים עד לקבלת החלטת בג"ץ בנוגע לעתירה שהוגשה על ידי חלק מחברי הליכוד וש"ס במחאה על חלוקה לא שוויונית של הוועדות. "לאחר מכן", הבטיח, "כל אחת מהסיעות תתכנס ונקיים דיון האם אנחנו רוצים לאייש את הוועדות". נתניהו אמר בתגובה: "זו הצעה טובה". העותרים, באמצעות עו"ד אילן בומבך, הגישו לבג"ץ לפני כיממה בקשה דחופה למתן פסק דין, זאת בטענה כי הקואליציה מנסה לקבוע עובדות אך לטענתם לא מעניקה הצעות שוויוניות.

גם יו"ר הכנסת, ח"כ מיקי לוי, שהיה שותף במאמצים להשגת פשרה, קרא אתמול בישיבת הפתיחה של כנס החורף של הכנסת ה-24 להפסיק את חרם האופוזיציה על הוועדות. "הגיעה העת להפסיק את ההחרמה הגורפת וחסרת התקדים של האופוזיציה", אמר ח"כ לוי והוסיף: "מעולם לא היה בכנסת מאורע כזה שגוש אופוזיציוני שלם מסרב להשתתף בעשייה הפרלמנטרית באופן גורף ומוחלט ומסרב לקחת חלק קריטי בדמוקרטיה הישראלית".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully