וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בוש לסדאם: המשחק נגמר

7.2.2003 / 0:13

במסיבת עיתונאים אמר: על מועצת הביטחון לקבל החלטה הקובעת שעיראק הפרה החלטה 1441; האשים: עיראק העבירה נשק כימי וביולוגי לאל קאעדה; בליקס: על עיראק לשנות גישתה משמעותית

הנשיא האמריקאי, ג'ורג' בוש כינס אמש מסיבת עיתונאים ותקף בחריפות את נשיא עיראק, סדאם חוסיין. בוש קרא למועצת הביטחון של האו"ם לקבל החלטה חדשה שקובעת שעיראק הפרה את החלטה 1441. בוש התחייב כי ארה"ב תעמוד מאחורי כל החלטה חדשה שתתקבל.

בוש התייחס לנסיונה של עיראק להסתיר את הנשק להשמדת המונית שברשותה ולשיתוף הפעולה שלה עם הטרור. "הפרות המשטר העיראקי של החלטות מועצת הביטחון ברורות ונמשכות בשעה זו. המשטר מתעלם מאזהרות מועצת הביטחון וממשיך לפתח ולייצר נשק למרות החלטה 1441", אמר בוש.

הנשיא האשים את סדאם חוסיין, בנו וסגנו בהפרת ההחלטות. "תוך חודשים עיראק תוכל לייצר מאות ק"ג של נשק ביולוגי וכימי שיוכלו להגיע עד חופי ארה"ב". לדבריו, יש בידי האמריקאים מקורות לפיהם הורה סדאם למפקדיו להשתמש "באותו נשק שהוא אומר לעולם שאינו נמצא ברשותו". בוש הוסיף כי "אנו חוששים שהנשק הזה יעבור לידי טרוריסטים שלא יהססו לעשות בו שימוש. עיראק שלחה סוכנים שלה לעבוד עם אל קאעדה וסיפקה לפעיליה נשק כימי וביולוגי".

בוש שב והבהיר: "12 שנה אחרי שסדאם חוסיין הסכים להתפרק מנשקו ולאחר החלטת האו"ם 1441, הוא לא עשה דבר. הוא התבקש לשתף פעולה באופן מלא ולא עשה כך, הוא ויתר על ההזדמנות האחרונה. הדיקטטור של עיראק עשה את בחירתו האחרונה. משחק ההונאה נגמר".

בוש הבהיר כי "על מועצת הביטחון לקחת אחריות ולעמוד מאחורי החלטותיה. ארה"ב תשתף פעולה עם כל החלטה חדשה שתתקבל".

פאוול: מלחמה תקדם אינטרסי ארה"ב במזרח התיכון

ראשי צוותי הפקחים, מוחמד אל-בראדעי והאנס בליקס אמרו לאחר פגישתם בלונדון עם ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, כי עיראק לא שיתפה פעולה באופן מלא עם פקחי האו"ם בכל הקשור להחלטה 1441 על פירוק הנשק. השניים הוסיפו כי על עיראק להפגין שינוי משמעותי ביחסה, לפני שיגישו את הדו"ח הבא שלהם לאו"ם ב-14 בפברואר.

שר החוץ האמריקאי, קולין פאוול, אמר אתמול לוועדה לקשרי חוץ בסנאט, כי הדחת משטרו של נשיא עיראק סדאם חוסיין עשויה לקדם את האינטרסים האמריקאיים במזרח התיכון. פאוול אמר לוועדה, כי תקיפת עיראק עלולה לגרום לארה"ב "בעיות מסוימות" באזורים אחרים במזרח התיכון במשך החודשים הראשונים שלאחר המלחמה. ואולם לדבריו, ניצחון במלחמה עשוי "לשנות את האזור שינוי גורף לטובה, שיקדם את האינטרסים של ארה"ב, ובפרט אם בתום המלחמה תושג התקדמות בתהליך השלום במזרח התיכון".

היועצת האמריקאית לבטחון לאומי, קונדוליסה רייס, אמרה אתמול כי לוושינגטון אין עוד צורך בהחלטה נוספת של מועצת הביטחון כדי לתקוף את עיראק. דבריה של רייס באו לאחר סקירת הראיות נגד עיראק שהוצגו על ידי מזכיר המדינה האמריקאי, פאוול, בפני מועצת הביטחון של האו"ם. פאוול חשף מידע מודיעיני מפורט, המסתכם לדבריו, ב"ראיות חותכות ובלתי ניתנות להכחשה" לקיומו של "מאמץ עיראקי מרוכז ומתמשך להסתיר את יישומן של תוכניות לייצור נשק ביולוגי וכימי והגשמת תוכנית גרעין". בסיום נאומו אמר פאוול: "סדאם חוסיין לא יעצור, אלא אם כן מישהו יבלום אותו".

פאוול טען כי מאז אושרה החלטת המועצה על חידוש פיקוח הנשק בעיראק, זו "לא נקטה שום מאמץ להתפרק מנשקה". במהלך הנאום הוצגו על גבי מסך גדול באולם המועצה תעתיקים מציתותים לשיחות שהתקיימו לאחרונה בין אנשי צבא עיראקים בכירים, שבאחת מהן דנים הקצינים בפינוי מתקן מסוים לפני ביקור צפוי של הפקחים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully