וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות ני"ע בארה"ב תחייב אנליסטים לחתום על דו"חות המחקר שהם מנפיקים

יהודה שויצר

6.2.2003 / 22:20

יחויבו בגילוי נאות כי לא קיבלו כל תשלום או הטבה עבור הנפקת דו"ח המחקר

רשות ני"ע בארה"ב (SEC) תחייב אנליסטים להישבע כי דו"חות המחקר שהנפיקו נכתבו על ידם ומשקפים את ממצאיהם. ברוב של 4 מול אפס מתנגדים אושרה התקנה החדשה הנקראת Regulation Analyst Certification, או בקיצור Reg-AC.

במסגרת תקנה זו כל אנליסט שינפיק דו"ח מחקר יתחייב כי הדו"ח משקף נאמנה את תפישתו האישית את שנושא. החתימה על הדו"ח חייבת להיות בצורה בולטת וברורה. כן יחויבו האנליסטים בתקנות גילוי נאות לפיהן יתחייבו שלא קיבלו כל תשלום או הטבה עבור הנפקת דו"ח מחקר על מניה או איגרת חוב זו או אחרת.

אם האנליסט כן קיבל תמורה עבור הדו"ח, יהיה עליו לפרט מי שילם לו על כך, כמה הוא קיבל וכל מידע נוסף שיכול לשפוך אור על המניעים הנסתרים, אם ישנם כאלה, מאחורי הדו"ח. תקנה הכרחית זו יצאה לאור על רקע חשיפתן של כמה שערוריות בהן היו מעורבים אנליסטים ידועי שם. ג'ק גראבמן, אנליסט סלומון סמית ברני, והנרי בלודג'ט ממריל לינץ' היו הבולטים שבחבורה.

בחודשים האחרונים נפתחו עשרות תיקי חקירה כנגד אנליסטים בחשד כי סיפקו סיקור מוטה של מניות. סוגיית ניגוד האינטרסים תפסה תאוצה על רקע החקירה אותה ניהל התובע הכללי של ניו יורק, אליוט ספיצר, נגד מריל לינץ'. בנק ההשקעות נדרש לשלם 100 מיליון דולר כדי ליישב את התביעה נגדו. הבנק נחקר על ידי מדינת ניו יורק בחשד שהטעה את לקוחותיו בהמליצו על מניות שלא בתום לב. ההמלצות נועדו להשיג לבנק עסקות חיתום מכניסות עם החברות עליהן המליץ.

בחקירה נגד מריל לינץ' חשף אליוט ספיצר עדויות לכך שהבנק סיקר מניות בצורה שנועדה לקדם את עסקי החיתום שלו. החקירה נגד מריל לינץ', שנמשכה כעשרה חודשים, הסתמכה על אי מיילים של האנליסט הידוע הנרי בלודג'ט, שסיפקו "הוכחה דרמטית" להטיה במחקר של מריל לינץ'. בתצהיר שהגיש התובע נאמר כי מריל השאיר את מניית אינפוספייס ברשימת 15 המניות המומלצות עד דצמבר 2000, למרות שכבר ביולי הכיר בלודג'ט בכך שהמניה היא "חבית אבק שריפה". באוקטובר 2000 התייחס בלודג'ט למניה כאל "חתיכת זבל".

בדצמבר נגזר על בנקי ההשקעות המובילים בוול סטריט קנס של 1.4 מיליארד דולר ליישוב תביעות נגדם בגין ניגוד עניינים. במסגרת הסכם זה, חויבו בתי ההשקעות להפריד בין פעילות חטיבת המחקר לפעילות ההשקעות. הפרדה זו, הקרויה גם "החומה הסינית", נועדה למזער את הסיכוי לפגיעה במשקיעים בפעילות תוך ניגוד עניינים. ההסכם עם רשות ניירות ערך ועם התובע הכללי של ניו יורק כולל תשלום פיצויים ללקוחות, קנסות ומימון להקמת גופי מחקר עצמאיים ללקוחותיהם.

סלומון סמית ברני, חטיבה של סיטיגרופ, שילמה את הסכום הגבוה ביותר - 325 מיליון דולר; קרדיט סוויס שילם 150 מיליון דולר; גולדמן סאקס, ג'יי.פי מורגן, בר סטרנס, מורגן סטנלי, ליהמן ברדרס, דויטשה בנק ו-UBS פיין וובר שילמו כל אחד 50 מיליון דולר. קנסות אלה מצטרפים לקנס בסך 100 מיליון דולר שהוטל על מריל לינץ'.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully