בריחת האסירים מכלא גלבוע: איש תחזוקה נחקר באזהרה, מפקד בית הסוהר מסר עדות

איש הסגל, שבמסגרת תפקידו אחראי לתחזוקת בית הכלא ומערכות הביוב והאינסטלציה, נחקר בלהב 433. במקביל, גם גונדר-משנה פרדי בן שטרית מסר עדות פתיחה במסגרת הפרשה. לדברי גורמים בכלא, הוא הבהיר שאין בכוונתו להתפטר מתפקידו

  • כלא גלבוע
  • שב"ס
בווידאו: נציבת שב"ס בוועדה לביטחון פנים לאחר בריחת האסירים הביטחוניים מכלא גלבוע (צילום: ערוץ הכנסת)

איש סגל שעובד בתפקיד במחלקת בדק בית בכלא גלבוע נחקר אתמול באזהרה ביחידה הארצית לחקירות סוהרים בלהב 433, במסגרת חקירת בריחת האסירים הביטחוניים מבית הסוהר. תפקידו כולל את תחזוקת בית הכלא ומערכות הביוב והאינסטלציה. הוא נחקר בין היתר בחשד לשיבוש חקירה, לאחר שעלה חשד כי ניסה לתאם עדויות עם אסירי עבודה שמסייעים לו בתחזוקה השוטפת של הכלא.

אתמול פורסם בוואלה! כי מספר ימים לפני הבריחה התלוננו אסירי עבודה, המסייעים לאנשי בדק הבית של שירות בתי הסוהר בעבודות התחזוקה, בפני סגל בית הסוהר על הימצאות חול בביוב, ואף הוזמן רכב "ביובית" שיסייע בעבודה האינסטלציה. עוד עולה מהפרטים שאף נמצא חול בפחי הזבל הירוקים שממוקמים בתוך בית הסוהר. עובד תברואה שהגיע כדי לפנות את האשפה הבחין בחול שבפחים, הפנה את תשומת ליבם של מספר סוהרים לנושא - אך הם השיבו לו: "הכול בסדר, תן לנו לעבוד".

כלא גלבוע (צילום: אלי אשכנזי)

בתוך כך, גם מפקד כלא גלבוע, גונדר משנה פרדי בן שטרית, מסר אתמול עדות פתוחה בלהב 433 שחוקרת את בריחת האסירים מהכלא. המשטרה צפויה לזמן לעדות גם כמה קצינים מפיקוד המחוז הצפוני שפרשו לאחרונה משב"ס.

בן שטרית מונה לתפקיד על ידי ממלא מקום נציב שב"ס לשעבר, אשר וקנין, אף שהיה ללא ניסיון פיקודי כלל על בית סוהר ביטחוני. הוא שימש קודם לכן כראש לשכתו של וקנין. גורמים בכלא אמרו כי בן שטרית הבהיר שאינו מתכוון להתפטר.

הבריחה נקלטה במסכים

בשבוע שעבר הורה השר לביטחון הפנים להקים ועדה חיצונית לחקירת נסיבות המחדל שבמסגרתו נמלטו מכלא גלבוע שישה מחבלים, ששניים מהם עדיין לא נתפסו.

גורם בכיר במערכת אכיפת החוק שמעורה בפרטי החקירה אמר אתמול לוואלה! כי איש סגל של כלא גלבוע ששהה במשל"ט במהלך הלילה, והיה אמור לצפות במסכים בחדר הבקרה ולוודא שהכול תקין, לא צפה במצלמות. עולה חשד כי הסוהר צפה בטלוויזיה ולא שם לב לתיעוד הבריחה שנקלט במצלמות - וגם לא להתראה שהופעלה. משב"ס נמסר בתגובה כי לא יוכלו להתייחס מאחר ומתקיימת חקירת משטרה.

שני המחבלים הראשונים שיצאו מהמנהרה הם זכריה זביידי ומחמוד עארדה. כשהמחבלים החלו לצאת מפיר המנהרה, הכלבים שנמצאים בחצר בית הסוהר החלו לנבוח. לשב"ס יש טכנולוגיה ששולחת למשל"ט בכלא התראה כאשר הכלבים נובחים, ובנוסף, בעת הפעלת ההתראה, מצלמות האבטחה בכלא ננעלות על האזור בו הכלבים נובחים ומתעדות את הנעשה. ואולם, נראה כי איש הסגל שישב באותו הלילה במשל"ט היה עסוק בצפייה בטלוויזיה, ולא הבחין שההתראה הופעלה.

עוד בוואלה!

הבריחה מהכלא תועדה במצלמות וגם ההתראה הופעלה. עולה חשד שהסוהר צפה בטלוויזיה

לכתבה המלאה

לוואלה! נודע כי מצלמות האבטחה צילמו את המחבלים כאשר הם יוצאים מפיר המנהרה. זכריה זביידי היה בין הראשונים להגיח החוצה, בעוד אחד מחבריו התקשה לצאת מהפיר הצר, והמחבלים תועדו כשהם מושכים אותו ומסייעים לו לצאת.

ששת המחבלים התעכבו סמוך לפתח הפיר כעשרים דקות, ואז פתחו במנוסה לכיוון השטח החקלאי שסמוך לבית הסוהר. צילומי מצלמות האבטחה נתפסו על ידי כוחות הביטחון להמשך חקירה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully