משרד המשפטים בארה"ב: נפעל להגן על כל אישה שתרצה לבצע הפלה בטקסס

הודעת המשרד מגיעה לאחר שהחוק המחמיר על ביצוע הפלות נכנס לתוקף במדינה בשבוע שעבר. לדברי התובע הכללי, מריק גרלנד, ממשל ביידן יאכוף את החוק הפדרלי על מנת להגן על הזכויות החוקתיות של נשים: "לא נסבול אלימות כלפי מי שמבקש להשיג או לספק שירותים בתחום ההפלות"

סוכנויות הידיעות
07/09/2021

משרד המשפטים האמריקני הודיע אמש (שני) כי הממשלה הפדרלית תפעל להגן על כל אישה שתרצה לבצע הפלה במדינת טקסס. זאת, לאחר שחוק מחמיר על ביצוע הפלות נכנס לתוקף בטקסס בשבוע שעבר. התובע הכללי, מריק גרלנד, אמר בהצהרה כי משרד המשפטים "יגן על אלו המבקשים להשיג או לספק שירותי בריאות בתחום ההפלות".

בהצהרת משרד המשפטים נמסר כי לא יסבלו אלימות כלפי כל מי שמבקש שירותי הפלות במדינה, וכי גורמים פדרליים בוחנים את כל האפשרויות לערער על החוק בטקסס. לדברי גרלנד, משרד המשפטים יאכוף את החוק הפדרלי "על מנת להגן על הזכויות החוקתיות של נשים ואנשים אחרים, כולל הזכות להפלה".

גורמים במשרד המשפטים היו במגעים עם תובעים, כולל עורכי דין אמריקנים בטקסס ואנשי FBI במדינה, כדי לדון עמם באכיפת ההוראות הפדרליות.

"המשרד יספק תמיכה מגורמים פדרליים כשמרפאת הפלות או מרכז בריאות יהיו תחת התקפה", אמר גרלנד. "לא נסבול אלימות כלפי מי שמבקש להשיג או לספק שירותי בריאות בתחום ההפלות, חסימה פיזית או נזק לרכוש בניגוד לחוק".

עוד בוואלה!

המחמירה ביותר בארה"ב: טקסס אוסרת על הפלות אחרי 6 שבועות

לכתבה המלאה
תומכי הזכות להפלה מפגינים בעיר אדינבורג שבטקסס. 1 בספטמבר 2021. AP
הפגנת תמיכה בזכות להפלות בטקסס, בשבוע שעבר(צילום: AP)

חוק ההפלות הקיצוני ביותר בארצות הברית נכנס לתוקף ב-1 בספטמבר, לאחר שבית המשפט העליון האמריקני לא נעתר לבקשת חירום של ארגונים למען זכות ההפלה לחסום את החוק. איסור ההפלות בטקסס הוא כמעט מוחלט, והוא מאפשר לכל אזרח פרטי לתבוע גוף שסיפק הפלות, או כל אדם שנחשב ככזה שסייע לנשים לבצע הפלה בניגוד לחוק. עם זאת, החוק אינו מאפשר לאזרח פרטי לתבוע את המטופלת עצמה.

אי-ההתערבות של העליון יאפשר את המשך העתירה של אותם ארגונים נגד החוקתיות של החוק. החוק מחריג מקרים שבהם האם סובלת מבעיות רפואיות, והיא דורשת להציג אישור כתוב מרופא, אבל לא מקרי אונס וגילוי עריות.

יאכוף את החוק הפדרלי "על מנת להגן על הזכויות החוקתיות של נשים". התובע הכללי גרלנד, יוני(צילום: רויטרס)

ארגונים הפועלים למען הזכות להפלות אומרים כי 85%-90% מההפלות בטקסס נעשות אחרי שישה שבועות, כך שסביר להניח שהחוק יוביל לסגירתן של מרפאות רבות. לפי הארגונים, החוק בטקסס הוא הנוקשה ביותר שעבר במדינה כלשהי בארצות הברית מאז שבית המשפט העליון אישר ב-1973 את חוקיותן של הפלות ברחבי המדינה, בפסיקה ההיסטורית של רו נגד ווייד.

טקסס היא אחת מ-12 מדינות רפובליקניות שאישרו חוקים האוסרים על הפלות מהרגע שבו ניתן לזהות פעימות לב אצל עוברים. זה קורה לעתים קרובות שישה שבועות אחרי תחילת ההיריון, לעתים עוד לפני שהאישה הבינה שהיא הרה. ואולם, בתי המשפט בלמו חוקים כאלו.

  • טקסס
  • הפלות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully