מבצע החיסון במנה שלישית יפתח לכולם; פטור מבידוד מלא למחוסנים השבים מחו"ל

מנכ"ל משרד הבריאות מסר את הדברים במסיבת עיתונאים, בה עדכנו על שינויים בתו הירוק, שיורחב בחצי שנה על פי הגדרות חדשות. בנוסף לכך, מחוסנים לא ידרשו לבידוד מלא ממדינה כתומה. ד"ר אלרעי-פרייס ציינה כי "כמות תופעות הלוואי שמדווחות לנו נמוכה יותר והן לא חריגות"

29/08/2021
בווידאו: מסיבת עיתונאים של משרד הבריאות על הקלות למתחסנים (צילום: לע"מ)

מנכ"ל המשרד פרופ' נחמן אש עדכן היום (ראשון) כי מנת החיסון השלישית נגד נגיף הקורונה תיפתח החל מהיום לכלל האוכלוסייה הזכאית לחיסון - כלומר בני 12 ומעלה שעברו חמישה חודשים לפחות מאז שהתחסנו במנה השנייה. את הדברים פרופ' אש אמר במסיבת עיתונאים שהתקיימה בירושלים בהשתתפות צמרת הבריאות.

בתוך כך, ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס הדגישה לגבי תופעות הלוואי של חיסון הבוסטר, כי "הכמויות שמדווחות לנו נמוכה יותר, ואין תופעות חריגות".

עוד בוואלה!

חוקרים מעריכים: לא מחוסנים לקורונה בסיכון גבוה פי 5 לפתח מחלה קשה

לכתבה המלאה

שינויים בתו הירוק

בנוגע להגדרות החדשות של התו הירוק, פרויקטור הקורונה פרופ' סלמן זרקא עדכן כי החל מ-1 באוקטובר הוא יורחב בחצי שנה עבור ארבע קבוצות: מחוסנים בשתי מנות שטרם עברו חמישה חודשים מאז שהתחסנו; מחוסנים במנה השלישית; מחלימים שטרם עברה חצי שנה מאז שהחלימו; וכן מחלימים שלאחר חצי שנה חוסנו במנה אחת.

כמו כן, החל מ-3 בספטמבר מחוסנים במנה שלישית ומחוסנים במנה שנייה שטרם עברו חמישה חודשים מקבלתה - לא ידרשו לבידוד מלא בחזרה ממדינות כתומות.

בנוסף, פרופ' זרקא הבהיר כי במשרד הבריאות נערכים לפתיחת מערכת החינוך בסדרה ב-1 בספטמבר. בשלב זה, לא ברור אם הורים שחוסנו בבוסטר ימשיכו בדומה להיום להיות מחוייבים בבידוד - במקרה בו ילדם נמצא מאומת.

"החיסון השלישי - פתוח לכולם", פרופ' אש במסיבת העיתונאים, היום(צילום: פלאש 90, יונתן זינדל)

פרופ' אש עוד הוסיף כי "הצלחנו לעצור את העלייה בתחלואה הקשה. יש עדיין עלייה, אך הורדנו את הקצב". עם זאת, הוא הדגיש כי התחלואה ממשיכה להתפשט וכי "מוקדם לדבר על סוף הגל הרביעי. חודש ספטמבר הולך להיות מורכב בהתמודדות בתחלואה". זאת, לקראת פתיחת שנת הלימודים וחגי תשרי.

אש ציין כי במהלך חודש מבצע המנה השלישית, "עד היום חיסנו שני מיליון איש. המבצע מוצלח הן בקצב שלו והן בתוצאותיו". הוא עוד פירט כי מבצע מתן החיסון הראשון לבני 15-12 הצליח גם הוא - כשיותר מחצי מאוכלוסייה זו כבר חוסנה.

אלרעי-פרייס, היום(צילום: פלאש 90, יונתן זינדל)

את מסיבת העיתונאים פתח שר הבריאות ניצן הורוביץ, ומסר כי "אנחנו נאבקים בתחלואה בעזרת שורת צעדים בלי לייצר פאניקה מיותרת, ולא פחות מזה אנחנו עושים את זה במינימום פגיעה במשק, בתרבות ובחינוך. למרות הלחצים האדירים, יחד עם ראש הממשלה בנט, שמגיעה לו ברכה על המסע לוושינגטון, אנחנו פועלים בזהירות תוך הימנעות מסגרים. חיזקנו את מערכת הבריאות שנים קדימה".

השר עוד פירט על מחקרים שמציגים כי מתן הבוסטר "מקטין באופן דרמטי את הסיכוי לחלות במחלה קשה. אנחנו נרצה לתגמל את מי שחיסן את עצמו ודאג לעצמו ולסביבה. זה ההכרח האפידמיולוגי".

כשנשאל על שביתת בתי החולים הציבוריים, הורביץ השיב כי "יש חשיבות לפעילות מלאה של בתי החולים ולכן פעלנו מול האוצר והם יקבלו מקדמות. ביקשתי מהם לשוב לעבודה ולא להמשיך את מתכונת החירום, אך הם מסרבים. חלק מהכסף הועבר והיתר יועבר בשבועות הקרובים". הוא הוסיף והבהיר כי "נתנו פתרון לפעילות התקינה של שבעת בתי החולים האלו. זו פגיעה בחולים ואני קורא להם לשוב לעבודה".

"בלי לייצר פאניקה מיותרת", השר הורוביץ, היום(צילום: פלאש 90, יונתן זינדל)

בנט: "פריבילגיה שאין באף מדינה אחרת"

מראש הממשלה נפתלי בנט נמסר בנוגע להרחבת טווח הגילאים לחיסון השלישי כי: "מעכשיו, החיסון השלישי אפשרי גם מגיל 12. זו פריבילגיה שאין באף מדינה אחרת. החיסון השלישי עובד. שני מיליון ישראלים כבר התחסנו. ישראל היא המדינה היחידה בעולם שעשתה זאת, ובהצלחה".

בנט הוסיף וקרא לכלל האוכלוסייה הזכאית לחיסון להתחסן: "שיא המערכה עוד לפנינו. לכן, יש להשלים את החיסון השלישי לכל האזרחים. אני קורא לאזרחים מגיל 12 ומעלה לצאת מיד ולקבל את החיסון השלישי. מי שעוד לא התחסן בכלל - נדרש לעשות זאת מיד. כך נגן על הבריאות ועל הפרנסה. אני מבקש להודות לשר הבריאות, למנכ"ל המשרד ולכל העוסקים במלאכה".

לפני כשבוע אמרה שרת הפנים, איילת שקד, כי יש לשלול את התו הירוק מאזרחים שהתחסנו רק בשתי מנות נגד קורונה. "אני מאמינה שברגע שיפתחו את החיסון השלישי לכולם - התו הירוק יילקח ממי שהתחסן פעמיים", הסבירה בשיחה שקיימה עם ראשי רשויות.

כוונתה של שקד היא כי ברגע שרבים בציבור יתחסנו במנה השלישית, התו הירוק שקיבלו אלו שהתחסנו רק במנה השנייה לא יחודש, "ויהיה בעצם תו ירוק רק למי שהתחסן שלוש פעמים".

"אנחנו צופים שעד ספטמבר יהיו אלף חולים קשים. ואנחנו מקווים שעד 7 בספטמבר נחסן שלושה מיליון איש ואז נראה ירידה", הוסיפה שקד. לפי גורמים שהשתתפו בשיחה, שקד דחקה בראשי הרשויות לעשות מאמצים להעלות את האחוזים של המתחסנים ביישובים שלהם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully