שר הבריאות: יוסרו ההגבלות על קבלת תרומות דם מהומואים; "אין הבדל בין דם לדם"

בתום מאבק שנמשך שנים ארוכות, הודיע ניצן הורוביץ כי הסעיף שמפלה הומואים, לפיו אין לקבל תרומת דם מגבר שקיים יחסי מין עם גבר ב-12 החודשים האחרונים, גם אם מדובר בבן זוג קבוע - יבוטל. תחתיו יעודכן סעיף שמנוסח ללא התייחסות למגדר או נטייה מינית

  • תרומות דם
  • הומואים

שר הבריאות ניצן הורוביץ הודיע היום (חמישי) כי ההגבלה על תרומות דם מהומואים תוסר. הסעיף שאסר על קבלת תרומת דם מגבר שקיים יחסי מין עם גבר אחר יבוטל, ובמקומו יופיע בשאלון תרומת הדם סעיף שוויוני, שלא נוגע למגדרו או נטייתו המינית של התורם.

"אין הבדל בין דם לדם", אמר שר הבריאות. "איסור על הומואים לתרום דם היה שריד של סטריאוטיפ ששייך להיסטוריה. שנים מנסים בישראל לתקן את האפליה הזו ללא הצלחה, והיום סוף סוף, התקדמנו. כשנכנסתי למשרד הבריאות הנחיתי לעצור מיד את האפליה נגד הומואים בעניין הזה". הוא התחייב: "מהיום, כל תורם דם שמגיע במטרה להציל חיים יקבל יחס שווה, לא משנה מה מגדרו או נטייתו המינית, אם הוא להט"ב או סטרייט".

בשאלון הקודם הופיע סעיף שציין מפורשות כי אסור להשתמש במנת דם אם התורם הודה ב-"קיום יחסי מין בין גברים ב- 12 החודשים האחרונים". סעיף זה ישתנה וינוסח מעתה כך: "לאחר קיום יחסי מין בסיכון גבוה עם שותף/ה חדש/ה או שותפים מרובים, יש להמתין 3 חודשים עד תרומת הדם הבאה".

עוד בוואלה!

הורוביץ: נקל על טרנסג'נדרים בתהליך הכולל של שינוי המין

לכתבה המלאה
"שריד של סטריאוטיפ ששייך להיסטוריה". הורוביץ (צילום: פלאש 90, אבשלום ששוני)

במשרד הבריאות הסבירו כי השינוי בא בעקבות המלצה מקצועית של הוועדה המייעצת למשרד בנושא רפואת עירויים, התואמת שינויים במדיניות תרומות הדם שאומצו בשנה האחרונה במדינות נוספות בעולם. ההצלחה הגיעה גם כתוצאה ממאבק ארוך טווח של ארגונים לזכויות להט"ב להסרת הסעיף בטופס בדיקת הדם.

מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב רן שלהבי מסר כי "סיום האפליה בתרומות דם הוא צעד היסטורי לקהילה הגאה ולחברה הישראלית בדרך לשיוויון. הדם של מאות אלפי אזרחים הוא לא סוג ב'. מודים לשר הורוביץ על ההחלטה החשובה שמבטלת סטריוטיפים מיושנים כלפי הקהילה הגאה".

לקריאת השאלון הנוכחי לתורם דם

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully