וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

D&A: ב-2003 יוקמו לפחות 250 חברות שיתנו תשואה טובה מאוד

צורי דאר

5.2.2003 / 12:59

על פי חברת המחקר, איכות החברות נובעת מהיווצרות קאדר של 400 יזמים ישראלים מוכשרים שחלק ניכר מהם הקימו חברות; ב-2002 הוקמו כ-140 חברות חדשות


בסכום שערכה חברת דולב את אברמוביץ (D&A) לשנת 2002 לשוק ההון סיכון בישראל מתגלה תמונה עגומה ודי צפויה, שמילת המפתח בה היא "פחות" - פחות הנפקות ציבוריות, פחות קרנות, פחות מיזוגים ורכישות, פחות חברות סיד, פחות גיוסים פרטיים אבל גם פחות חברות שנסגרות.

אולם, על פי D&A, לא הכל שחור, ואם נחפש קרן של תקווה לתעשיית ההיי-טק הישראלית במספרים של שנת 2002 נמצא אותה בתחום חברות הסיד. מסיכומים שערכה D&A עולה כי בשנת 2002 הוקמו כ-140 חברות סטארט אפ חדשות. מספר זה קטן משמעותית משנת 2001 בה הוקמו כ-200 חברות סטראט אפ חדשות ומ-1999-2000 בהן הוקמו 500 חברות בכל שנה.

מתוך החברות שקמו כ- 50 חברות זכו למימון של כ-150 מיליון דולר - לא רק מקרנות הון סיכון. סביר להניח כי בשנה הקרובה נראה יותר גיוסים בשלבי הסיד, כחלק מתהליך ההתייעלות אשר עברה כלל תעשיית ההון סיכון. על פי D&A החל ממחצית 2002 מגמת הירידה בחברות הסיד מתהפכת, ומחודש לחודש כמות החברות החדשות הולכת וגדלה. אם יישמר קצב זה, יוקמו ב-2003 כ-250 יזמויות חדשות לפחות.

החדשות הטובות הן שאיכות החברות השתפרה מאוד. ב-D&A מסבירים כי איכות החברות נקבעה על פי איכות היזם. בעשור האחרון נוצר בארץ קאדר של כ-400 יזמים בעלי ניסיון ניהולי עסקי, אותם מסווגים לפי מספר קריטריונים: יזם שמכר חברה או שתיים בשווי של 25 מיליון דולר ומעלה; יזם שהקים חברה ומכרה או הביאה להנפקה בשווי של מעל 100 מיליון דולר לאורך שנה לפחות; ויזם בעל ותק של 15 שנה בתחומי הפיתוח, מהן 5 שנים לפחות בתפקידי ניהול של מעל 100 עובדים בחברת מו"פ.

כיום, יש בשוק מעל 150 יזמים העונים לדרישות סף אלו ואינם מועסקים. בשנת 2002, 50 יזמים החלו בתהליך הקמת חברה או שהקימו חברה. יזמים אלו מביאים אתם איכויות, ניסיון וקשרים היכולים לקצר תהליכים להביא חברות במהירות לשוק לצמצם את אחוז הנפולת. לפיכך, קובעים ב-D&A, שבציר 2002 ובציר 2003 יהיו מהטובים מבחינת החזרת תשואה למשקיע.

תחומי העיסוק של החברות החדשות


הום לנד סקיוריטי - ה-11 בספטמבר הביא לגל חברות חדשות בתחום האנטי טרור ואבטחת העורף. חברות אלה עוסקות בהרחת וניטור גז, חומרי נפץ, איתור, זיהוי פנים ועקיבה, מצלמות חכמות ועוד. גם בתחום אבטחת המידע נראו מיזמים רבים אשר התעוררו לאור האירועים הללו.

האנרגיה החלופית - למרות משבר האנרגיה בשנה האחרונה, הוקמו מספר נמוך מדי של חברות ישראליות בתחום החם הזה. מגמה זו צפויה להשתנות ב-2003.

ביוטק - מוקמות חברות המתמקדות במו"פ בנושא תאי גזע עובריים.

מכשור רפואי - תחום שמאז ומתמיד שמר על פרופורציה ביחס להשקעות בו וריכז עניין של תאגידים זרים. הפיתוחים השונים בתחומי ההדמיה וכלים מזעריים לניתוחים ממשיכים להוביל את עניין המשקיעים.

אופטיקה - אם בעבר היה הדגש על תחום התקשורת, הרי כיום האופטיקה שהיתה תמיד חזקה בארץ מתמקדת בתחומים חדשים כמו הולוגרמות, זכרונות אופטים ומסכים.

ננוטכנולוגיה - התחום עדיין מתעכב אך גם בשנת 2002 הוקמו מספר חברות בתחום. לינוקס - תחום הלינוקס מאפשר לייצר מכפילי כוח בתחומי האחסון ועיבוד מבוזר.

תוכנות ארגוניות - עם המשבר בתחום התקשורת התגבר העניין מצד משקיעים בחברות היוצרות חיסכון וייעול בתהליכים ארגוניים. תקשורת אלחוטית - הציוד ההיקפי והתשתיות ריכזו עניין בתקנים השונים הקשורים להעברת תקשורת בפס רחב לטווחים קצרים וקצרים מאוד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully