ברגע האחרון: דיונים על שינוי מתווה התו הירוק בבריכות, באטרקציות ובמסעדות

שעות לפני שנכנס לתוקף בחצות, המתווה עלה לדיון נוסף בעקבות הסתייגות של חברי כנסת מוועדת החוקה, בין היתר בשל הבדיקות התכופות לילדים. שמורות טבע ופארקים לאומיים יופעלו במסגרת התו הסגול ולא הירוק

  • נגיף הקורונה

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ מקיימים הערב (שלישי) דיון במתווה התו הירוק ובוחנים אפשרות לשינוי הסעיפים העוסקים בבריכות השחייה. במהלך הדיון הוחלט כי גנים לאומיים ושמורות טבע יוחרגו מהתו הירוק, והכניסה אליהם תוגבל באמצעות תו סגול בלבד. בנוסף במסעדות תו ירוק יוחל בפנים וגם בחוץ. זאת, שעות לפני כניסתו של המתווה לתוקף בחצות. המשמעות היא כי הדיונים הליליים על שינוי המתווה יימשכו לאחר יישומו בפועל.

המתווה תוכנן לעלות מחר לוועדת החוקה חוק ומשפט, לאחר כניסתו לתוקף, אך הדיון מתקיים בעקבות הסתייגויות של חברי כנסת מהוועדה, וכן בעלי עסקים, בעיקר בשל הבדיקות התכופות לילדים. הדיון עוסק בתנאי המתווה להתקהלות בגנים לאומיים ובפארקים, בריכות שחייה ואטרקציות. גם נושא ההגבלות במסעדות עלה לדיון, והוחלט כי תקנות התו הירוק יחולו גם על החלק הפנימי וגם בחיצוני.

מלצר בקפה נמרוד (צילום: ראובן קסטרו)

המתווה שנכנס מחר בבוקר לתוקף כולל את ההגבלות הבאות: באירועים פרטיים או בבתים, שבהם לא חל תו ירוק, יוכלו להתכנס עד מאה איש במקום פתוח ועד 50 איש במקום סגור. באירועים המוניים, בהם אין מקומות ישיבה מסומנים, יוכלו להתקהל עד 1,000 איש בחלל סגור ועד 5,000 בחלל פתוח.

באולמות וגני אירועים יוכלו להתכנס עד 500 איש במקום פתוח ועד 400 איש בחלל סגור. בכל הקשור להגבלת התקהלויות במקומות אלו, הוחלט כי ההנחיות ייכנסו לתוקף ביום ראשון הבא, על מנת לאפשר לציבור זמן להיערכות.

PCR בכניסה לבתי מלון

התו הירוק יורחב ויוחל על כל ענפי המשק, למעט קניונים ומסחר. התו הירוק יוחל מגיל שלוש, והמשמעות היא שכל מי שאינו מחוסן - כולל אוכלוסיות שעדיין אין באפשרותן להתחסן כמו ילדים - יידרשו להציג בדיקות קורונה שליליות. בשל כך, הוחלט כי גילאי 3-0 יהיו פטורים, בעוד שבין הגילאים 12-3 - הבדיקות ימומנו על ידי המדינה, ללא הגבלה. לעומת זאת, ילדים מגיל 12 ומעלה שבחרו שלא להתחסן - יידרשו לעשות בדיקות קורונה במימון פרטי.

ניתן לבצע בדיקות קורונה מהירות במד"א במחיר של 52 שקלים. בדיקות PCR בקופות החולים הן בחינם עבור כל הגילאים. מבחינת תוקף הבדיקות, בדיקות PCR תקפות ל-72 שעות, בעוד בדיקות מהירות (אנטיגן) תקפות ל-24 שעות. יש לציין כי בדיקות מהירות תקפות רק עבור התו הירוק, ולא מהוות פטור מבידוד.

בכניסה לבתי מלון ניתן יהיה להציג בדיקת PCR, וזו תהיה תקפה לכל משך החופשה. ילדים בגילאי 12-3 ומנועי חיסון יוכלו לבצע בדיקת PCR לטובת חופשה במלון בישראל או בתחנות פיקוד העורף - ללא תשלום.

בווידאו: גנץ אישר: אלפי אנשי מילואים יגויסו למבצע הבדיקות הסרולוגיות (צילום: לע"מ)

המקומות שבהם יופעל התו הירוק כוללים אירועי תרבות וספורט, כנסים ותערוכות, בתי מלון, חדרי כושר וסטודיו, בריכות וקאנטרי קלאב, בתי תפילה בהם ישנם 50 מתפללים ומעלה, אולמות וגני אירועים, פסטיבלים, מסעדות (בפנים ובחוץ), ברים, חדרי אוכל ובתי קפה, מוזיאונים וספריות, אטרקציות תיירותיות ופארקי שעשועים, אוניברסיטאות ומוסדות להשכלה גבוהה.

כמו כן, משרד הבריאות הודיע כי בקייטנות ללא לינה לא יחול התו ירוק ולכן לא יידרשו בדיקות. זאת, בניגוד למחנות הקיץ של תנועות הנוער, בהן הן כן יידרשו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully