מחאת הנכים התחדשה ברחבי הארץ: "לא יהיו יותר פשרות"

ארגוני הנכים חסמו את נתיבי איילון בדרישה לזכויות ותקציבים. המחאה התחדשה מאחר והממשלה ומשרד האוצר אינם מממשים את חוק הגדלת קצבאות הנכות שעבר בפברואר 2018, זאת מפני שלא הועבר תקציב מדינה במשך כשנתיים. "פתחנו במלחמת הקיום של כלל הנכים במדינה"

ספיר לוי, מירב כהן ולירן לוי
25/07/2021
בווידאו: מחאת הנכים בנתיבי איילון (מערכת וואלה!)

ארגוני הנכים חידשו היום (ראשון) את מחאתם לקבלת זכויות ותקציבים, הפגינו בכמה מוקדים ברחבי הארץ וחסמו זמנית את נתיבי איילון, תחילה בסמוך למחלף ארלוזורוב, ובהמשך גם את הירידה לכיוון דרום במחלף ההלכה. לדברי הארגונים, המחאה מתחדשת מאחר והממשלה ומשרד האוצר אינם מממשים את חוק הגדלת קצבאות הנכות שעבר בפברואר 2018, מפני שלא הועבר תקציב מדינה במשך כשנתיים.

בהודעה שהוציאו ארגוני הנכים נכתב כי "ההפגנות ילכו ויתעצמו אם ממשלת ישראל, ראש הממשלה ושר האוצר לא ייענו לבקשתנו האחת - להעביר את כל הכספים שהנכים אמורים לקבל אותם על פי דין בלי שום קיזוזים שלא הוסכם עליהם מלכתחילה, ולכבד את כל ההסכמים שנחתמו בעבר אם מובילי המאבק. לא יהיו יותר פשרות, פתחנו במלחמת הקיום של כלל הנכים במדינה".

המפגינה דליה אטל אמרה לוואלה! כי "המטרה שלנו היא להגיע עד לשכר מינימום, אבל כרגע אנחנו מתרכזים בלקבל את מה שמגיע לנו - 3,700 שקלים. בבקשה לעמוד בהסכם, אחרת מהיום נציף אתכם בחסימות".

1/5(צילום: ראובן קסטרו)(צילום: ראובן קסטרו)

לדברי מטה המאבק של ארגוני הנכים, במסגרת המחאה המפגינים מתכננים לחסום שורת כבישים וצמתים ברחבי הארץ, בעיקר בצפון. בין היתר, הצמתים שעושיים להיחסם כוללים את צומת מגידו; צומת קרית אתא; צומת הצ'ק פוסט; צומת יוקנעם; צומת גדרה; צומת גוש עציון; צומת העמקים (צומת ג'למה); צומת הדסים; צומת חדרה; צומת המוביל; צומת חריש; צומת עזריאלי עכו; צומת צבר בקריות (החל מהשעה 18:30); צומת חסידים; צומת התישבי; צומת כברי; צומת כרמיאל; צומת כפר מסריק; צומת ראש בניין; צומת ראש פינה; צומת שפרעם; צומת סומך; צומת תל עכו; צומת כפר תבור; צומת כינרת; צומת קרית חיים; צומת מגידו, צומת מירון; צומת מגדל; צומת אפק; צומת נהלל; הכניסה הראשית לנוף הגליל; צומת פוריה; צומת וולקן; צומת יגור; צומת רמת ישי; צומת יזרעאל; צומת יוקנעם; צומת זכרון יעקב; מחלף עתלית; מחלף קיסריה.

בשאר הארץ מתכננים המוחים לחסום את צומת השרון (בית ליד); צומת עזריאלי תל אביב; צומת רעננה; צומת סגולה; צומת צריפין; צומת כפר סבא מזרח; צומת מודיעין; צומת מורשה; מחלף בן שמן; מחלף נתניה; מחלף גבעת שמואל; מחלף גלילות; מחלף הסירה; מחלף לה גווארדיה; מחלף כפר סבא רעננה צפון; מחלף לטרון; מחלף מסובים; מחלף מורשה; מחלף נס ציונה; מחלף אולגה; מחלף רמלה-לוד; מחלף ראשון לציון דרום; מחלף ראש העין מזרח; צומת קסטינה; צומת נתיבות; צומת אופקים; צומת ירוחם; מחלף אשדוד; ואת הכניסה לאילת.

מפגינים על אי מימוש חוק הגדלת קצבאות הנכות, מחאת הנכים(צילום: ראובן קסטרו)
"עמדו בהסכם או שנציף אתכם בחסימות", מחאת הנכים(צילום: ראובן קסטרו)
"ליברמן הביתה", מחאת הנכים(צילום: מערכת וואלה!, דובורת הנכים)

פער של מאות מיליונים

בשבועות האחרונים התקיימו שיחות ופגישות בין גורמי משרד האוצר, המוסד לביטוח לאומי וגורמים נוספים לבין נציגי ארגון "נכה לא חצי בן אדם" ונציגי "הנכים הופכים לפנתרים". זאת במטרה להגיע להבנות לקראת יישום חוק הנכים במסגרת תקציב המדינה הקרוב, באיחור של יותר משנה וחצי.

עוד בוואלה!

הנכים יחזרו להפגין בכבישים: "נגרום למדינה נזקים של מיליארדי שקלים"

לכתבה המלאה
"לא יהיו יותר פשרות". הפגנת הנכים במחלף ארלוזורוב, הבוקר(צילום: מערכת וואלה!, דובורת הנכים)

במרץ האחרון אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית שתעניק מענק חליפי נוסף למקבלי קצבאות הנכות עבור המחצית הראשונה של שנת 2021, כפיצוי על העיכוב בהעלאת הקצבאות שהייתה אמורה להיכנס לתוקף בינואר 2020 ועל פי חישוב זהה למענק הקודם שאושר באוקטובר עבור שנת 2020. סכום המענק נע בין 500-150 שקלים על כל חודש, על פי הקריטריונים שנקבעו. כמו כן, נכים מונשמים קיבלו במסגרתו גם 5,341 שקלים בגין כל חודש וכ-64 אלף ילדים נכים שאינם עומדים בקריטריונים שנקבעו קיבלו מענק יחסי של כ-500 שקלים.

לאור האתגרים של הממשלה החדשה להעביר את תקציב המדינה, ביקשו ארגוני הנכים להמשיך את מנגנון המענקים גם במחצית השניה של 2021, ולטענתם גם בקשה נענתה בשלילה. לדבריהם, שר האוצר אביגדור ליברמן הודיע כי לא ייפגש עמם, והדרג המקצועי במשרד האוצר מתעקש, לטענתם באופן חסר תקדים, להכניס בתחשיבים סעיף של "שינוי התנהגות" המגיע לכ-600 מיליון שקלים, בין היתר בעקבות העיכוב ביישום חוק הנכים עקב המצב הפוליטי. בפברואר 2018 טענו נציגי משרד האוצר כי עקב שינוי החוק יהיה גידול בביקוש לקצבאות, ובכך קבעו לעצמם רשת ביטחון בהפחתה של גובה הקצבה המיועד מ-4,000 שקלים ל-3,700, תוך הבטחה לציבור הנכים כי בפועל הקצבה מתועדת להיות 3,900 שקלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully