בעשרות מיליוני שקלים: קרן בינלאומית תפצה את ישראל על אסון הזפת

המשרד להגנת הסביבה הודיע כי הקרן הבינ"ל לפיצויים מזיהומי שמן קיבלה את בקשת המדינה לקבלת פיצויים עקב זיהום החופים שנגרם כתוצאה מנפט שנשפך מהספינה "אמרלד". השרה זנדברג: "עדיף למנוע נזקים מראש ולעבור לאנרגיות מתחדשות, על חשבון הובלת נפט בים"

הקרן הבינלאומית לפיצויים מזיהומי שמן אישרה היום (חמישי) את בקשת המשרד להגנת הסביבה לקבל פיצויים בגין זיהום הזפת הנרחב שפגע חופי ישראל בפברואר. כל המדינות החברות בוועד המנהל של הקרן תמכו, פה אחד, בהצעת מנהל הקרן והמזכירות, לאשר תשלומי פיצויים לישראל בגין הפגיעה בחופים. ישראל, שחברה בקרן מ-2006, העריכה את ההוצאות הישירות כתוצאה מהזיהום בכ-50 מיליון שקלים, כשהצעד הבא יהיה הקמת ועדת הערכה שתתן לקרן אומדן הערכה לתשלום.

על פי החקירה שערך המשרד להגנת הסביבה, הראיות הצביעו על מקור הזיהום - מכלית נפט גולמי בשם Emerald, שלפי הניתוח שנערך שפכה עשרות טונות או אף יותר של נפט גולמי במרחק של כ-130 קילומטר מחופי ישראל וגרמה לזיהום החופים, בין ה-1 ל-2 בפברואר. לא ניתן היה למצות הליכים מול המכלית ובעליה, שבנוסף התברר כי אינם מבוטחים.

עוד בוואלה!

מהנמל באיראן ועד פריקת הנפט בסוריה: תיעוד המכלית שזיהמה את חופי ישראל

לכתבה המלאה
עשרות טונות של נפט זיהמו את חופי ישראל. האוניה אמרלד (צילום: אתר רשמי, www.vesselfinder.com)

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג בירכה על ההחלטה והודתה לאזרחים, הארגונים והרשויות שנרתמו למבצע ניקוי החופים אחרי האסון הסביבתי. היא הוסיפה כי "הנזק לסביבה הימית ולבעלי החיים כתוצאה מאירוע הזפת היה משמעותי, והאירוע מדגיש את עמדתנו: עדיף למנוע נזקים במקור ולעבור באופן מהיר לאנרגיות מתחדשות, על חשבון הובלת נפט גולמי בים".

רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה, שייצג את ישראל במפגש, אמר כי "לאחר אישור הוועד המנהל של הקרן הבין לאומית נוכל לקבל החזר של ההוצאות הכספיות שנגרמו למדינה ולרשויות המקומיות ובכך למזער באופן משמעותי את הנזקים שנגרמו. השלב הבא ייקבע על ידי אנשי הקרן וכן ייקבעו עקרונות קבלת הפיצויים, קהלי היעד, לוחות הזמנים והמנגנון לפיצוי כספי".

המסמכים שהוצגו לוועד המנהל של הקרן כללו ממצאי בדיקות ודגימות של הנפט הגולמי מחופי הארץ, ממצאי החקירות שביצע המשרד להגנת הסביבה, ממצאי מודל ימי שביצע המכון לחקר ימים ואגמים ונתוני לוויינים שאסף המשרד להגנת הסביבה המנתחים את המקרה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully