ביידן נפגש עם מרקל: "נעמוד יחד מול התוקפנות הרוסית"

נשיא ארה"ב אירח את קנצלרית גרמניה, לקראת תום כהונתה בספטמבר. הם הסכימו שלא להסכים על צינור הגז שמחברת רוסיה לגרמניה, אך הבטיחו להגן על אוקראינה ולעמוד יחד גם נגד סין. "ג'ו היקר", כינתה אותו מרקל, שיחסיה עם טראמפ היו מתוחים ביותר

סוכנויות הידיעות
16/07/2021
נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל במסיבת עיתונאים בבית הלבן. 15 ביולי 2021. רויטרס
מכרים ותיקים. ביידן ומרקל במסיבת עיתונאים בבית הלבן, אתמול(צילום: רויטרס)

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא ארצות הברית ג'ו ביידן התחייבו לעמוד יחד מול התוקפנות של רוסיה, במהלך פגישתם אתמול (חמישי) בבית הלבן. מרקל, שמסיימת את תפקידה בספטמבר הקרוב אחרי 16 שנה, וביידן חלוקים לגבי צינור הגז שבונה רוסיה אל גרמניה, אך שניהם הסכימו שלא לאפשר למוסקבה להשתמש באנרגיה ככלי גיאופוליטי.

"אנחנו עומדים יחד ונמשיך לעמוד יחדכדי להגן על האגף המזרחי של נאט"ו נגד האגרסיביות הרוסית", אמר ביידן במסיבת עיתונאים משותפת עם מרקל. הוא הנשיא האמריקני הרביעי שעמו נפגשה הקנצלרית במהלך ארבע כהונותיה, וביידן מנסה לשקם את היחסים בין וושינגטון לבעלות בריתה באירופה אחרי ארבע השנים הסוערות של קודמו בתפקיד דונלד טראמפ.

ביידן הודה כי השניים לא רואים עין בעין את פרויקט צינור הגז נורד סטרים 2, שמוקם בעלות של 11 מיליארד דולר. בוושינגטון חוששים כי רוסיה תנצל את הצינור כדי לחזק את עמדת המיקוח שלה מול אוקראינה ומדינות שכנות אחרות.

"חברים טובים יכולים שלא להסכים", אמר ביידן, שלאחרונה ביטל סנקציות שהוטלו על הפרויקט השנוי במחלוקת.

מרקל אמרה לכתבים שלגרמניה, הכלכלה הגדולה ביותר באירופה, ולארצות הברית יש עמדות שונות ביחס למיזם, אבל היא התעקשה שאוקראינה חייבת להישאר מדינת מעבר. היא הדגישה כי ברלין תגיב אם רוסיה לא תכבד את הריבונות של אוקראינה, שממנה סיפחה את חצי האי קרים ב-2014.

כשהתבקשה לפרט, מרקל אמרה כי לאיחוד האירופי יש "כמה כלים" שבהם הוא יכול להשתמש, כמו סנקציות, אם רוסיה תבלום את העברת הגז הטבעי דרך אוקראינה.

ביידן אמר כי שניהם הסכימו להמשיך ולתמוך בריבונות ובשלמות הטריטוריאלית של אוקראינה.

ביידן התייחס גם לסין, ואמר כי "אנחנו נאבק למען העקרונות הדמוקרטיים וזכויות האדם כשנראה שסין או כל מדינה אחרת פועלות לערעור החברות הפתוחות והחופשיות". אף שסין שותפת סחר מרכזית של גרמניה, ברלין מבקרת אותה לעתים על הפרות זכויות האדם בשטחה.

הן מרקל והן ביידן ציינו את היחס הידידותי שאפיין את הפגישה שלהם, שנמשכה כשעה, ומרקל כינתה את הנשיא יותר מפעם אחת "ג'ו היקר". ביידן אמר לה כי "אתגעגע לראות אותך בפסגות שלנו".

הביקור של מרקל בארצות הברית התקיים בזמן שגרמניה חווה אסון כבד בבית, עם עשרות קורבנות בשיטפנות קשים שפוקדים את מערב המדינה. הקנצלרית אמרה כי היא "המומה" ושלבה עם משפחות ההרוגים הרבים, וגם ביידן הביע את תנחומיו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully