למרות שהריסתם כבר אושרה: חזיתות הבתים ההיסטוריים בטבריה יינצלו - וישומרו

בעלי חברה שרכשה את הקרקע כדי לבנות עליה מלון החליט לשלב בו את חזיתות שני המבנים הנטושים בני המאה, משרידיה האחרונים של אחת השכונות הראשונות שנבנו מחוץ לחומות העיר העתיקה. "יש להם ערך היסטורי-תרבותי"

19/07/2021

חזיתות שני מבנים בני מאה בטבריה, שוועדת השימור של העירייה כבר אישרה להרוס - כפי שפורסם בוואלה! - ישומרו. כעת, במקום ההריסה, חזיתות הבניינים ישולבו בחזית בית מלון חדש שיבנה במקום.

שני הבתים הם מהשרידים האחרונים שנותרו משכונת מואריס - אחת השכונות הראשונות שנבנו לפני כמאה שנה מחוץ לחומות העיר העתיקה. בשל מודעות נמוכה לתחום השימור לאורך השנים והיעדר הגנה על מבנים היסטוריים בעיר, לא שרדו הרבה בתים מאותה תקופה בעלת חשיבות היסטורית לטבריה, ומכאן גם חשיבותם של אותם שני בתי אבן.

יעקב אמסלם, בעלי חברת "אמסלם טורס" שרכשה את הקרקע ותבנה עליה בית מלון, התחייב כי חזיתות המבנים יזכו ליחס הראוי כחלק מהעבר וההיסטוריה של העיר.

עוד בוואלה!

מוחקת את עברה: טבריה תהרוס שני בתים בני מאה שנה בשכונת מואריס

לכתבה המלאה
שני בתים שעיריית טבריה החליטה להרוס כדי שלא יפריעו לסלילת מגרש חניה. המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, אתר רשמי
השרידים האחרונים מהשכונה הוותיקה. שני הבתים שישומרו(צילום: אתר רשמי, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל)

בית המלון שייבנה במקום יהיו המשכו של מלון "דונה גרציה" ויקרא מלון "דון יוסף", על שמו של דון יוסף נשיא שהיה סוחר ומדינאי יהודי ידוע שפעל לשיקום היישוב היהודי בטבריה במאה ה-16. יחד עם דונה גרציה, הידועה כנדבנית, אשת עסקים ומדינאית, השניים חכרו את אדמות טבריה כדי ליישב בה יהודים מאירופה.

אמסלם הסביר כי הוא רואה חשיבות בשילוב חזיתות המבנים הישנים במלון החדש. לדבריו, אלו יהיו קירותיה החיצוניים של מסעדה שתוקם בקומת הקרקע של בית המלון, כמחווה למסעדת "ניצה ומשה" שעד לפני כ-20 שנה פעלה במבנים אלו. הייתה זו מסעדה שבישלה אוכל מהמטבח הטברייני הייחודי ושבעליה, משה בלוך, היה נכדו של מקים הבית. לאחר שהמסעדה נסגרה - המבנה ננטש והחל להתפורר ולהיהרס, ומצבו הנוכחי גרוע מאד.

בן 101 שנים. אחד הבניינים שהיו מיועדים להריסה(צילום: אלי אשכנזי)

האדריכלית תמר דה לה זרדה כתבה בתיק התיעוד שהכינה עבור אמסלם כי "שני הבתים בנויים בבניית אבן טבריינית טיפוסית לתקופתם", וכי "שרידי המבנים מצטרפים למבנים טבריינים טיפוסיים שנותרו וביחד מהווים מירקם היסטורי אשר מספר סיפור. המבנים הם חלק ממרקם דליל בעל ערך היסטורי".

"הריסת מבנים אלו תפגע במרקם בנייה טברייני אופייני שעדיין נותר", היא ציינה, ו"מכיוון שהבתים מאזכרים בקיומם את השכונות הראשונות שיצאו מחומות העיר העתיקה טבריה לאחר תחילת המנדט הבריטי בארץ בכלל ובטבריה בפרט, יש להם ערך היסטורי-תרבותי".

אמסלם, בן למשפחה שמתגוררת בטבריה מזה כשמונה דורות, אמר כי השימור יעשה מתוך מחשבה ערכית ומתוך אהבת טבריה ורצון להראות דוגמה אישית בתחום שימור עברה של העיר.

  • טבריה
  • עתיקות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully