משרד הבריאות ימליץ לקבינט: החמרת ההגבלות בטרם יגיע מספר הנדבקים לאלף ביום

הקבינט במתכונתו החדשה יתכנס בצל ההתפרצות המחודשת, ובכירי משרד הבריאות יציגו לשרים חלופות להתמודדות עם הנגיף. בכירי המשרד צפויים להמליץ על צמצום התחלואה באמצעים מידתיים, שבמסגרתם יורו על הגבלות ההתקהלות ועטיית מסכות בשטח פתוח במקרה של עלייה במספר הנדבקים

27/06/2021

בצל ההתפרצות המחודשת, יתכנס היום (ראשון) קבינט הקורונה, לראשונה במתכונתו החדשה. בכירי משרד הבריאות צפויים להציג בפני השרים שתי חלופות שעל בסיסן תיגזר תכנית הפעולה שתורה על ההחמרה בהגבלות וצמצום התקהלויות.

החלופה הראשונה שתוצג היא במצב בו יאושפזו בבתי החולים כ-300 חולים קשים - תינתן הוראה על צמצום התקהלויות ועטיית מסיכות במרחב הציבורי. החלופה הזו, לפיה בשלב זה ממשיכים להקל בהנחיות, מתאימה לכך שכעת ישנם רק 26 חולים קשים בארץ, בהם 80% שאינם מחוסנים, וכן לכך שעל פי הערכות, החיסון יעיל בהגנה מפני תחלואה קשה ותמותה ביותר מ-90%. מנגד, במשרד הבריאות יטענו בפני השרים כי בתי החולים מלאים בשל וירוסים שונים, ולמרות אחוז המחוסנים הגבוה, ישנם עדיין רבים שאינם מחוסנים - כך שתכנית פעולה כזאת יכולה לגרור את המערכת לסחרור וחוסר שליטה במגפה.

החלופה שנייה, עליה ימליצו בכירי המשרד, היא צמצום תחלואה באמצעים מידתיים, כך שאם מספר המאומתים יגיע לאלף ביום בממוצע שבועי - יורו על החמרת ההגבלות ההתקהלות ועטיית מסיכות במרחב הציבורי. במשרד יתעקשו שלא להגיע לאלף נדבקים ביום, כי אז לא תהיה אפשרות יעילה לקטיעת שרשראות ההדבקה.

טוב לדעת (מקודם)

הפתרון לכאב הברכיים קרוב מתמיד - בזכות טכנולוגיה בנעל

מוגש מטעם אפוסתרפיה
השר לביטחון פנים, שר הבריאות, שרת התחבורה ושרת הפנים בסיור ודיון מקצועי בנתב"ג, 22 ביוני 2021. ראובן קסטרו
קבינט הקורונה יתכנס לראשונה במתכונתו החדשה. בר-לב, הורוביץ, מיכאלי ושקד(צילום: ראובן קסטרו)

במשרד הבריאות סבורים שרוב חברי הקבינט רואים איתם עין בעין את המצב, וצפויים לאשר את החלופה השנייה - זו של צמצום התחלואה. אולם קיים חשש שהממשלה החדשה תתקשה לעמוד בהחלטות שתקבל, כפי שקרה עם הממשלה הקודמת.

לשם כך קבינט המומחים, שחזר להתכנס בעקבות העלייה בקצב ההדבקה, תמצת כמה המלצות פרקטיות: חיסון מאות האלפים באוכלוסיות בסיכון שלא התחסנו עד כה, שכעת יש להעביר להם מסר כי הסיכון שוב ממשי; העברה התנדבותית של פעילות ילדים ונוער לאוויר הפתוח; ובהמשך לשקול חזרה לתו ירוק.

בווידאו: בלבול מחזרת המסיכות: "דיברו על ראשון, פתאום שינו להיום" (צילום: שלומי גבאי, עריכה: טל רזניק)

קבינט המומחים עוד הציע כי הבדיקות לנגיף שוב יונגשו לציבור בחינם ובפריסה רחבה. הקבינט שם דגש מיוחד על הנוחתים מחו"ל, וקבע כי צריך להגביר את אכיפת הבדיקות, גם למחוסנים - כולל עריכת בדיקה שלישית בשבוע שלאחר החזרה. "כשנדרש בידוד - נדרשת אכיפה", המומחים הדגישו.

נושאים נוספים שעלו הם תגבור בדיקות הסקר במגן אבות ואימהות, כולל בדיקות לכלל הנכנסים למוסדות אלו; הגדלת מערך הניטור בביוב; והחזרת מגן חינוך ביישובים בהם ישנה התפרצות. עוד הומלץ על היערכות לווריאנט המאיים הבא, שתכלול את תגבור מערכת הבריאות.

  • נגיף הקורונה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully