וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יש חוק אחד שיחבר את יהדות העולם ויהפוך את ישראל לבית

דני דנון

15.6.2021 / 17:35

השנים האחרונות הראו התגברות משמעותית באנטישמיות ברחבי העולם. למציאות זו יש לתאם את חוק השבות, העוסק באיחוד העם היהודי לארצו, כך שכל יהודי יקבל תעודת זכאות שתאפשר לו לעשות עלייה בכל רגע נתון. שכן, ישראל צריכה להיות ליהודי העולם בית חם, אפילו אם רק במחשבה

מומחים רבים מתחבטים בשנים האחרונות בשאלה כיצד להגביר את החיבור של יהדות העולם למדינת ישראל ולאזרחיה. ישראל היא משכנו של העם היהודי אשר מפוזר בכל רחבי העולם, אך ברור לנו שבמציאות הגלובלית לא כל יהודי העולם יעלו לארץ. יש שגרים בקהילות מבוססות ומשגשגות, ורבים יצרו קשרים הדוקים למקום בו נולדו וגדלו. כיום, המטרה שלנו היא להדק את הקשר, להגדיל את מספר המעוניינים לעלות לישראל, ולסייע בקליטת אלו שכבר החליטו לעשות עלייה.

נגיף הקורונה יצר מצב אבסורדי, בו מדינת היהודים נאלצה להגיד ליהודי העולם שהתדפקו על שעריה שהיא אינה יכולה לקבל אותם. שהם אמנם רצויים בישראל, אך עקב הנגיף וסגירת הגבולות - לא יוכלו לבוא אליה. הכמיהה לציון ניכרה בשנה האחרונה יותר מבשנים קודמות. המגיפה האיצה את החלטתם של יהודים מכל רחבי העולם לעשות את הצעד ולעלות לישראל, אך הם נאלצו לחכות, לפעמים במשך חודשים ארוכים.

הצד החיובי של המשבר שגבה מחיר יקר הוא הגברת תחושת השייכות משני הצדדים. כך בחודש שעבר, יהודי העולם עקבו בדאגה בזמן שמטחי טילים שוגרו לעבר ישראל, וכולנו הזדעזענו מגילויי האנטישמיות במרכזי בירות העולם. זו השעה לחזק את הקשר בין ישראל ליהודי העולם, ולהציע הצעה חדשה שתתאים את "חוק השבות" הקיים למציאות בת זמננו.

נחיתת המטוס התשיעי והאחרון במסגרת מבצע "צור ישראל", נתב"ג, 11 במרץ 2021. ניב אהרונסון
טקס קבלת פנים למאות עולים מאתיופיה, 11 במרץ 2021/ניב אהרונסון

אנחנו בישראל גאים בחקיקת חוק זה, שכולו עוסק באיחוד וחיבור העם היהודי לארצו. בלשון החוק נקבע כי "העלייה תהיה על פי אשרת עולה" וכי "אשרת עולה תינתן לכל יהודי שהביע את רצונו להשתקע בישראל", למעט במצבי קיצון בהם המועמד פועל נגד העם היהודי, או עלול לסכן את בריאות הציבור או את ביטחון המדינה.

החוק נחקק ב-1950 ותוקן לאחרונה ב-1970. לאור המציאות החדשה של העולם היהודי בשנת 2021, התיקון המוצע נועד להעצים עוד יותר את התחושות שהתעוררו בשנה האחרונה. משמעות התיקון היא שכל יהודי יוכל לקבל תעודת זכאות שתאפשר לו לעלות לישראל בכל רגע בחייו, ללא צורך במימוש מיידי. הכוונה היא לאפשר לאחינו ואחיותינו להשלים את התהליך הקיים בחוק השבות ולקבל אישור, אותו ישאו קרוב לליבם ויממשו אותו בכל מועד בו יבחרו.

תועלת השינוי המוצע רבה. ראשית, עצם ההחלטה ברמה ההצהרתית משדרת ליהודי העולם את החשיבות שאנו רואים בקשר עימם. שנית, כל מי שיקבל את אישור הזכאות לעלייה יקרב את עצמו עוד יותר למדינת ישראל, ואין לי ספק שצעד כזה יגדיל גם את מספר העולים בכל שנה, את מספר הביקורים של יהודי העולם ואת ההשקעות בישראל.

218 עולים חדשים מצפון אמריקה הגיעו לנמל התעופה בן גוריון. ראובן קסטרו
עולים מצפון אמריקה נוחתים בנתב"ג/ראובן קסטרו

בשנים האחרונות אנחנו עדים להתגברות משמעותית באנטישמיות בכל רחבי העולם. ליהודי העולם צריכה ישראל להוות בית חם, אפילו אם רק במחשבה. תעודת זכאות לעלייה תהיה אמנם רק תעודה, אבל הכוח שלה ותחושת השייכות שתביא איתה יהיו משמעותיים. בימים בהם יהודי העולם מתמודדים עם נגע האנטישמיות ששולח את גרורותיו לכל מקום, החיבור המשותף יתן עוד מכפיל כוח מצד ישראל לאחינו ואחיותינו ויהווה עוד נדבך לחיבור העם היהודי כולו.

הכותב הוא יו"ר הליכוד העולמי וכיהן כשגריר ה-17 של ישראל באו"ם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully