וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

במסגרת עסקת טיעון: 18 חודשי מאסר נגזרו על הרב ברלנד

עודכן לאחרונה: 13.6.2021 / 16:29

בית המשפט המחוזי גזר על ראש קהילת "שובו בנים" בן ה-84, שהורשע בעבירות עושק ומרמה, קנס בסך כ-2.5 מיליון שקלים. בית המשפט קבע כי העבירות של ברלנד "נעשו בשיטתיות ומתוך תאוות בצע, תוך ניצול רגעי השבר בו היו מצויים המתלוננים ומצוקתם בשעתם הקשה ביותר"

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (ראשון) 18 חודשי מאסר בפועל, קנס בסך 2,415,000 שקלים לטובת המדינה, תשלום פיצוי לנפגעי העבירה ומאסר על תנאי למשך שנה על הרב אליעזר ברלנד בן ה-84, ראש קהילת "שובו בנים", שהורשע במסגרת הסדר טיעון בביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה, עושק, ניסיון לאיום ועבירות מס והלבנת הון.

בית המשפט, בראשות השופטת עינת אבמן-מולר קבע כי העבירות של ברלנד "נעשו בשיטתיות ומתוך תאוות בצע, תוך ניצול רגעי השבר בו היו מצויים המתלוננים ומצוקתם בשעתם הקשה ביותר". על נפגעי העבירות של הרב נכתב בגזר הדין כי "לא ניתן שלא לחוש את כאבם הרב ואת תחושתם הקשה, לאחר שנתנו אמונם ומבטחם בנאשם, שניצל אותם ברגעים של חולשה ומצוקה. מעשים אלו מצדיקים ענישה מחמירה שתבטא את הסלידה ושאט הנפש של החברה ממעשיו הפסולים של הנאשם ומהפגיעה בערכים המוגנים בעבירות שבביצוען הורשע".

הרב אליעזר ברלנד מגיע לדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים, 7 ביוני 2021. יונתן זינדל, פלאש 90
הרב ברלנד מגיע לדיון בבית המשפט באמבולנס, בשבוע שעבר/פלאש 90, יונתן זינדל

מפרקליטות מחוז ירושלים נמסר כי העונשים שהוטלו על ברלנד "מהווים מסר לפיו ניצול מעמד מנהיגותי-דתי לביצוע מעשי מרמה ועושק כלפי אנשים במצבי מצוקה בכסות של 'פידיון נפש', דינם מאסר משמעותי מאחורי סורג ובריח. הפרקליטות רואה חשיבות בהודאה ולקיחת האחריות של ברלנד, בשלב מוקדם יחסית של ההליך והשגת הרשעה בכל ארבעת האישומים עליהם הועמד לדין".

בפרקליטות הסבירו כי בי היתר נלקחו בחשבון במסגרת הסדר הטיעון העובדה שבנוסף ל- 18 חודשי המאסר, נמצא ברלנד במשך 8 חודשים במעצר בית באיזוק אלקטרוני "כשהוא מורחק מקהילתו ותחת תנאים מגבילים נוקשים. עוד הובאו בחשבון, גילו המתקדם, ומצבו הבריאותי, אשר הקשו על ניהול ההליך עד כה, והיוו שיקול נוסף בחשיבות הרשעתו של ברלנד כעת ולא בעוד מספר שנים".

הרב אליעזר ברלנד. אתר רשמי, מערכת וואלה!
ברלנד באחד מדיוניו בבית המשפט/מערכת וואלה!, אתר רשמי

ברלנד ערער כמה פעמים בשל מצבו הבריאותו, ובאופן חריג, בית המשפט העליון הורה לשחרר אותו בתנאים נדירים: 2.5 מיליון שקלים ערבות, מעצר בית במיקום סודי, ניתוק מטלפונים ואינטרנט וחברת אבטחה פרטית.

בעבר היו נסיונות להגיע להסדר טיעון של 14 חודשי מאסר, אך לאור התנגדות המתלוננים ההסדר נפל. עם זאת, לאור מצבו הבריאותי של הרב ברלנד, שכלל אשפוזים חוזרים, ולאור גילו המתקדם, היה רצון להגיע להסדר ולסיים את ההליך המשפטי.

בשנת 2016, ברלנד הורשע במסגרת הסדר טיעון נוסף בעבירות מעשים מגונים ותקיפה, ונידון ל-18 חודשי מאסר, מהם ריצה בפועל 10 חודשים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully