לפיד ובנט נפגשו לראשונה מאז הודיע יו"ר ימינה על הפסקת המגעים

אחרי נתק של כמעט שלושה שבועות, וכשעל שעון המנדט של לפיד נותרו 6 ימים, נפגשו יו"ר יש עתיד ויו"ר ימינה לראשונה מאז הצהרת המפלגה כי לא תצטרף לממשלת השינוי. במקביל, בימינה המשיכו היום גם במו"מ עם הליכוד, וביש עתיד נועדו עם נציגי תקווה חדשה והודיעו על התקדמות

כמעט 3 שבועות של נתק. לפיד ובנט (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר)

אחרי נתק של יותר משבועיים והפסקת המשא ומתן, נפגשו היום (חמישי) יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר ימינה נפתלי בנט ודנו בהקמת ממשלה. זאת, לאחר שבימינה הודיעו כי לא יצטרפו לממשלת שינוי, עם פתיחת מבצע שומר החומות.

ביש עתיד וימינה לא הגיבו לדבר הפגישה, עליה פורסם לראשונה בחדשות 12. בנט נפגש היום גם עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, בשולי אירוע משותף בו השניים השתתפו. מדובר במגעים הראשונים של בנט עם בכירי גוש השינוי מאז הפסקת השיחות, ברקע ההתקדמות של לפיד במשא ומתן עם שאר החברות בגוש המתנגד לנתניהו.

במקביל לפגישת בנט ולפיד, ימינה המשיכה במגעים ליליים עם הליכוד, והצוותים של המפלגות נועדו במשך שעות ארוכות. לפי גורם המעורה בפרטים, בין הצדדים יש הסכמה על רוב פרטי ההסכם אבל הפער נובע מכך שלראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין אין את היכולת להקים ממשלה בראשותו ובנט מתנגד לבחירות חמישיות, מהלך שהוא סבור שנתניהו מכוון אליו. בנוסף לכך, בין בנט לאיילת שקד קיים פער מסוים בגישה סביב הקמת ממשלת שינוי. בעוד שקד מעוניינת בהסכם עם הליכוד וריצה משותפת עם המפלגה בבחירות הבאות, בנט נוטה יותר להקמת ממשלה בראשותו, יחד עם לפיד.

עוד בוואלה!

צוותי המו"מ של יש עתיד ותקווה חדשה נפגשו: "חלה התקדמות והושגו הסכמות"

לכתבה המלאה
צוותי המו"מ של יש עתיד ותקווה חדשה בפגישתם, היום (צילום: מערכת וואלה!, אתר רשמי)

במהלך ניסיונות ראש הממשלה בנימין נתניהו למנוע ממשלת שינוי, ערב המבצע בעזה, הייתה אמורה להתקיים פגישת סולחה בה היו אמורים להשתתף נתניהו ורעייתו שרה יחד עם איילת שקד, כדי להוביל להסכם של הליכוד וימינה. מי שתיווך את הפגישה בין הצדדים הוא איש העסקים החרדי מוטי זוננפלד המתגורר ברחוב בלפור בירושלים ונחשב מקורב מאד לשקד בשנים האחרונות. הפגישה לבסוף לא יצאה לפועל.

פגישת בנט-לפיד מגיעה שישה ימים לפני תום המנדט של לפיד ביום רביעי הבא בחצות. מוקדם יותר היום נפגשו צוותי המו"מ של יש עתיד ותקווה חדשה בניסיון להתקדם לקראת הקמת ממשלה. בהודעה משותפת של שתי המפלגות נמסר כי חלה התקדמות במשא ומתן והושגו הסכמות. בנוסף אמרו כי הצוותים ימשיכו בשיחות בזמן הקרוב במטרה להגיע לסיכומים להקמת ממשלה.

בשבוע האחרון יש עתיד מנהלת מגעים מואצים עם מפלגות גוש המרכז שמאל במאמץ להרכיב ממשלה. במסגרת המגעים הושגו סיכומים על הסכמים קואליציוניים עם ישראל ביתנו ומרצ, וביש עתיד התכוונו לסגור הסכם גם עם העבודה וכחול לבן לפני התקדמות עם תקווה חדשה ובסוף פנייה לימינה, שבלעדיה אין לממשלה רוב.

ברקע הקשיים במו"מ בין ימינה והליכוד, ביש עתיד החליטו להקדים את המגעים עם תקווה חדשה כדי להגביר את הלחץ על ימינה לחזור לשולחן המו"מ. המגעים בין יש עתיד ותקווה חדשה מתחדשים באופן רשמי גם ברקע החשש בגוש השינוי מהחיזורים וההצעות ליו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, לחבור להקמת ממשלת ימין עם סוף המנדט של לפיד. לפיד וסער נפגשו בתחילת השבוע ומקיימים קשרים הדוקים אך פגישה רשמית של צוותי המו"מ נועדה להאיץ את המגעים וההסכמות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully