וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחקר חדש: קפה עלול לגרום להפלות

21.12.2000 / 9:54

חמש כוסות קפה ביום מכפילים את הסיכון להפלה; האשם: קפאין, המצוי בכמויות גבוהות גם בקקאו וקולה


מאת מוטי גל

רבים אינם יכולים לדמיין לעצמם בוקר בלא כוס של קפה מהביל, אולם המחיר של שתיית קפה עשוי להיות גבוה מדי. מחקר חדש מגלה כי די בשתיית חמש כוסות קפה ליום, כדי להכפיל את הסיכון של אשה הרה להפיל את העובר שברחמה. המחקר שנערך בשוודיה ובארצות הברית פורסם הבוקר בגליון החדש של הירחון הרפואי New England Journal of Medicine.

רופאים כבר חשדו זמן רב כי קיים קשר בין שתיית קפה להריון בר-סיכון, אולם גם המחקר החדש נראה שלא יפתור את כל סימני השאלה. המחקר החדש בדק נשים המצויות בטרימסטר הראשון להריון במהלכו מתרחשות רוב ההפלות. צוותי החוקרים בשוודיה ובארצות הברית מצאו כי כוס עד שלוש כוסות של קפה ביום מגבירים את הסיכון להפלה בשיעור של 30 אחוזים. שלוש עד חמש כוסות קפה ביום מגבירים את הסיכון בכדי 40 אחוזים. חמש כוסות או יותר ליום מכפילים את הסיכון להפלה.

המחקר כלל 562 נשים אשר הפילו את העובר ברחמן בשבוע שישי עד שבוע 12 להריונן. אחרות שצרכו קפאין גם כן, הולידו עוברים אשר סבלו מבעיות בריאותיות שונות, ובמקביל לקו בהתקפי בחילות הריון עזים יותר. בשל היותן שוודיות, נהגו הנשים לשתות כמויות גבוהות של קפה. כוס קפה שוודי מכיל כ-180 מיליגרם קפאין, בהשוואה לכ-100 מיליגרם קפאין בכוס קפה אמריקאי. תה וקוקואה מכילים לרוב כמות נמוכה יותר של קפאין מאשר בפולי הקפה, אולם על פי המחקר, קיים אפקט דומה של הפלות גם עקב שתיית משקאות אחרים המכילים קפה.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי כבר יצא בהמלצה להימנע מצריכת משקאות המכילים קפאין, בחודשי ההריון הראשונים הקריטיים להתפתחות התקינה של העובר. עם זאת, יצא האיגוד האמריקאי לסחר קפה בהתנגדות עזה לתוצאות המחקר. לטענתם שתייה של עד ארבע כוסות קפה ליום אינה גורמת כל נזק לאם ההרה או לעובר. ניתן לצרוך את הקפה, כך הם טוענים, בבטחה בכמויות מתונות גם במהלך ההריון, ללא חשש.


0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully