חברת הדלק הגדולה בארה"ב משותקת בשל מתקפת כופרה נרחבת

החברה, "קולוניאל", מעבירה כמחצית מאספקת הדלק של החוף המזרחי, והיא ככל הנראה הותקפה על ידי קבוצת פושעי הסייבר DarkSide. הממשל הכריז מצב חירום ב-17 מדינות כדי להקל על העברת האספקה, וחברי קונגרס קוראים לנקיטת צעדים לאבטחת התשתיות הקריטיות

רויטרס
10/05/2021
מאגרי דלק של חברת קולוניאל, ניו ג'רזי, ארה"ב, 2008. AP
מאגרי דלק של חברת קולוניאל, ניו ג'רזי, ארה"ב, 2008(צילום: AP)

מתקפת כופרה נרחבת משתקת מאז השבוע שעבר את מערכת הצינורות הראשית להעברת דלק בארצות הברית. החברה, "קולוניאל", מעבירה כמחצית מאספקת הדלק של החוף המזרחי, והפגיעה היא אחת מפעולות הסייבר המשמעותיות ביותר שדווחו אי-פעם.

בעקבות ההשבתה של המערכת, נרשמו הגבלות מקומיות בכמה תחנות דלק והמחירים זינקו לשיא של שלוש שנים. בקונגרס, המחוקקים קוראים להגנות חזקות יותר על תשתיות אנרגיה חיוניות והבית הלבן הקים כוח משימה פדרלי שיטפל במשבר וימנע שיבושים נוספים.

הראשונים להרגיש את עליית המחירים צפויים להיות תושבי המדינות שבדרום-מזרח ארצות הברית, והדרישה כבר גברה אחרי שנהגים החלו לאגור דלק. זה האזור התלוי ביותר בצינור הנפט שנפגע ויש לו פחות אלטרנטיבות מאשר למדינות שבצפון.

בעוד שהממשל האמריקני אמר כי החקירה נמצאת בשלביה הראשונים, גורם רשמי לשעבר ושלושה מקורות בתעשייה אמרו כי לפי החשד, ההאקרים הם חלק מקבוצת הסייבר DarkSide. מומחים לאבטחת סייבר אמרו כי הקבוצה ככל הנראה מורכבת מפושעים ותיקים בתחום ומרכזים את מאמציהם בסחיטת כספים מקסימלית מהמטרות שלהם.

"קולוניאל" אמרה אתמול כי היא חידשה חלק מקווי האספקה הקטנים בין מסופי הדלק לתחנות, אך הקווים המרכזיים שלה נותרו סגורים. היא לא נקבה בלוח זמנים לחידוש פעילות מלאה במערכת הצינורות שלה המשתרעת על פני 8,850 ק"מ. המערכת היא העורק הראשי המחבר בין בתי הזיקוק של מפרץ מקסיקו למדינות המערב התיכון ודרום-מזרח ארצות הברית. יותר משני מיליון וחצי חביות של דלק, דיזל ודלק מטוסים עוברות דרכה מדי יום אל תחנות הדלק ונמלי התעופה הגדולים.

משרד התחבורה הודיע אתמול על צעדי חירום להעברת אספקת הדלק ב-17 מדינות שונות שנפגעו מההשבתה, והבהיר כי הוא עשוי לנקוט צעדים נוספים אם המחסור יימשך.

מסלול צינור הדלק שמושתק בעקבות מתקפת סייבר(צילום: עיבוד תמונה, אתר רשמי)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully