פרס אלטרנטיבי הוענק לפרופ' גולדרייך: "ניאבק בדה-לגיטימציה של השמאל"

בטקס שנערך במכון ויצמן, אמר הפרופסור שעומד בלב הסערה כי עמדתו של גלנט, שביקש לשלול ממנו את פרס ישראל, היא חלק מתהליך מתמשך של הסתה בחברה הישראלית. "שום החלטה של שר חינוך לא תעצור אותנו - אנחנו נזכה להפוך ממיעוט לרוב"

גולדרייך מקבל את הפרס, היום (צילום: אתר רשמי, עו"ד מיכאל ספרד)

פרופ' עודד גולדרייך קיבל היום (ראשון) פרס אלטרנטיבי בטקס במכון ויצמן, אחרי שנשלל ממנו פרס ישראל בשל עמדותיו הפוליטיות. את הפרס העניק לגולדרייך פרופ' דוד הראל, חתן פרס ישראל לשעבר. בנאום במקום, גולדרייך תקף את סירובו של שר החינוך יואב גלנט להעניק לו את הפרס בתחום המתמטיקה ומדעי המחשב, וטען כי היא חלק מתהליך מתמשך של הסתה נגד השמאל בישראל.

"הפרשה הזו היא מזמן כבר לא עליי. היא גדולה ממני ונוגעת לכולנו", הבהיר גולדרייך. "עמדת שר החינוך איננה אלא עוד צעד קטן בתהליך מתמשך של דה-לגיטימיזציה של השמאל בישראל. אנחנו נחושים להיאבק בתהליך הדה-לגיטימציה הזה, ואני שמח שנפלה בחלקי האפשרות לנסות ולתרום ישירות למאבק הזה".

גולדרייך הוסיף ואמר כי "אני מסכים שזכותו של האלוף במילואים גלנט לשלול ממני את פרס הליכוד, אלא שהליכוד אינו מדינת ישראל, למרות שגלנט כנראה סבור כך". הוא אמר כי "אנחנו מאמינים כי בסופו של דבר נזכה במאבק על הדה-לגיטימציה של השמאל בישראל, ובהמשך גם נזכה להפוך את השמאל ממיעוט לרוב. ודאי שנמשיך להיאבק על כך ושום החלטה של שום שר חינוך לא תעצור אותנו".

עוד בוואלה!

גלנט על סערת פרס ישראל: "נבחן אם התנערות פרופ' גולדרייך מתנועת החרם כנה"

לכתבה המלאה
"זכותו לשלול ממני את פרס הליכוד, לא פרס ישראל". גלנט (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

הטקס, בו השתתפו כ-150 אנשים, נערך ביוזמתו הפרטית של פרופסור דוד הראל, שמשמש כסגן נשיא של מועצת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.

פרופ' הראל אמר במהלך הטקס כי "הפרס נמנע מפרופ' גולדרייך בגלל שהעז להביע דעות שאינן עולה בקנה אחד עם מעשי ממשלתו, ולהילחם עליהן באומץ. לפנינו אדם שעבר ללא כל צל של ספק את התהליך המקצועי הרציני והמחמיר שבסופו הוא אמור לקבל את פרס ישראל השבוע, אך בכל זאת מונעים ממנו לעמוד על הבמה ולקבל את הפרס ככל האדם". הראל הוסיף כי "היום זה עודד ופרס ישראל ומחר - לכו תדעו. אחסוך מכם אנלוגיות שהתרחשו בזמנים אחרים ובמקומות אחרים ואשר תחילתם דומה. אנו נמצאים כאן כדי לשגר מסר שהתהליך הזה חייב להיעצר, אין לנו פריבילגיה לשתוק".

עורך דינו של גולדרייך, מיכאל ספרד, אמר היום לוואלה! :"המאבק הזה רק בתחילתו ואני מאמין שבסופו גולדרייך יקבל את פרס ישראל באופן רשמי. התנהלות שר החינוך והיועמ"ש מבזה את הפרס ואת מדינת ישראל".

"אחסוך מכם אנלוגיות שהתרחשו במקומות אחרים ותחילתם דומה". מארגן הטקס, דוד הראל (צילום: באדיבות המצולמים)

בג"ץ קיבל בשבוע שעבר את הבקשה של שר החינוך לבדוק האם יוכל לסרב להענקת פרס ישראל במתמטיקה ומדעי המחשב לפרופ' גולדרייך. שופטי בג"ץ תמכו בעמדת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בנושא, ויאפשרו לגלנט לקבל החלטה סופית בנוגע לבחירה של ועדת פרס ישראל בתוך חודש מהיום. מאחר והטקס מתקיים השבוע, מבחינה מעשית משמעות ההחלטה היא שגולדרייך לא יקבל את הפרס במועד הקרוב.

לפני כשבועיים חתם גולדרייך על עצומה של אנשי אקדמיה מהארץ ומהעולם הקוראת לאיחוד האירופי לא לאפשר לתוכניות מחקר הממונים על ידה לשתף פעולה עם אוניברסיטת אריאל. בפסק הדין של בג"ץ נכתב כי גולדרייך עומד מאחורי חתימתו על העצומה, אך שהוא הבהיר והצהיר כי אינו תומך בתנועת ה-BDS. "בהינתן כל אלה, אנו סבורים כי יש לאפשר לשר החינוך לחזור ולעיין בדברים ולקבל החלטה בתוך חודש ימים מהיום", קבע בג"ץ.

עוד קבע בית המשפט כי אם בכל זאת יחליט גלנט להעניק את הפרס לגולדרייך, יוכל לעשות זאת בהזדמנות אחרת. "רשמנו לפנינו כי ככל שיוחלט להעניק לפרופ' גולדרייך את הפרס, ניתן יהיה לעשות כן בטקס פרסי ישראל שייערך בשנה הבאה או במועד מוקדם יותר לפי בחירתו של פרופ' גולדרייך", כתבו.

גורמים בסביבתו של גלנט אמרו כי "מדובר בנצחון משמעותי על תנועות החרם - בטקס הקרוב לא יוענק פרס ישראל למי שחותר תחת מדינת ישראל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully