וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הישג לסטודנטים: ועדת הבדיקה ממליצה להוריד את שכר הלימוד ב-50 אחוז

21.12.2000 / 7:33

ועדת וינוגרד ממליצה: הורדה של 14 אחוז כבר בשנה הבאה, ועוד 9 אחוזים בכל אחת מארבע השנים שלאחר מכן; הסטודנטים: "נדרוש ביטול מלא של שכר הלימוד"; האוניברסיטאות: ההצעה מפתיעה

מאת גלי סימן-טוב

הורדה של חמישים אחוזים משכר הלימוד במהלך חמש השנים הקרובות - זו הצעתו חסרת התקדים של השופט אליהו וינוגרד העומד בראש הוועדה הדנה בהורדת שכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה. ועדת וינוגרד התכנסה אתמול לדיון אחרון בהורדת שכר הלימוד קודם שתפרסם את החלטותיה. על-פי הצעת וינוגרד, בשנה הראשונה יופחת שכר הלימוד ב- 14 אחוזים ובארבע השנים הבאות בתשעה אחוזים בכל שנה.

הסטודנטים במכללות ובמוסדות הפרטיים להשכלה גבוהה יזכו להנחה זהה בסכום לזו של חבריהם מהאוניברסיטאות, אולם כיוון ששכר הלימוד שלהם גבוה בהרבה, מדובר באחוז הנחה נמוך יותר מ-50 אחוז.

עשרות סטודנטים חיכו היום על הדשא של אוניברסיטת תל אביב מחוץ לבניין המנהלה בו התקיימה הישיבה. הסטודנטים לבשו חולצות שחורות עליהן נכתב בצהוב: "וינוגרד אל תשאיר אותנו בחוץ". הסטודנטים המתינו למוצא פיו של וינוגרד, והניפו שלטים הקוראים לוועדה לבטל את שכר הלימוד. "אנחנו לא זזים מכאן עד שיורד אלינו נציג שמבטיח שמהיום אפשר לישון בשקט ואין יותר שכר לימוד לשלם", הלהיב גיא קלנר, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, את חבריו. "אהוד תתעורר, כל סטודנט הוא גם בוחר", צעקו הסטודנטים שלא הסתפקו רק בקריאות וניסו להיכנס לתוך בניין ההנהלה ולהביע את דעתם בפני חברי הוועדה. משנחסמה כניסתם החלו הסטודנטים לנהוג באלימות כלפי השומרים.

במשך השעתיים בהם היתה מכונסת הוועדה, יצאו ונכנסו נציגי הסטודנטים החברים בה ודיווחו בזמן אמת לחבריהם בחוץ על ההתפתחויות. לאחר התייעצויות רבות לא הגיעו הצדדים להחלטה: "אנחנו דורשים הורדה מלאה של שכר הלימוד, ולא רק 50 אחוזים. נכון שזו הצעה תקדימית אבל היא אינה מספיקה", אמר קלנר והוסיף כי למרות שההחלטה צריכה להתקבל במועצה המונה 20 חברים "אין סיכוי שההתאחדות תסכים להורדה של 14 אחוזים בלבד בשנה הראשונה".

ראשי האוניברסיטאות אמרו בתגובה להחלטת ועידת וינוגרד כי ההצעה "מפתיעה בנדיבותה". ראיש האוניברסיטאות נחושים בדעתם כי הורדת שכר הלימוד צריכה להיות מלווה בהקצאת תקציב בן 700 מיליוני שקלים לפיצוי המוסדות להשכלה גבוהה על אובדן הכנסותיהם. הפיצוי לאוניברסיטאות נכלל במסקנות ועדת וינוגרד.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully