וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אני לוזר? אתם לוזרים!

20.12.2000 / 17:35

כדי לשכנע את הציבור לתמוך במי שמתוייק כמפסידן, יאמר לנו פרס: לא אני טעיתי, אתם טעיתם - כי לא בחרתם בי. כך צריך להיראות הקמפיין של האיש ש(עוד) לא ניצח

לפני כמה ימים מישהו זרק לי כפפה: "עזוב את ניתוח הקמפיין הבנאלי ברק מול שרון. בוא תנסה לתת עצות למפסיד הנצחי, שמעון פרס. איך הוא משכנע את הציבור שאחרי כל ההפסדים, הוא ראוי לאמון הציבור". קיים קשר פרדוקסלי בין כמות כשלונותיו של פרס לבין מצבו הגואה בסקרים. על פניו זהו קשר שאי אפשר להסבירו, ובוודאי שמצב זה קשה לשכנע אנשים לתמוך בך שוב. אף אחד לא רוצה להצביע בשביל לוזר. החלטתי להיענות לאתגר, והתפתחויות הפוליטיות היום רק מחזקות את הרלוונטיות של הרעיון.

אז הנה הקמפיין של פרס: הוא יצטרך לשכנע את הציבור שמי שטעה כל כך הרבה פעמים הוא בעצם לא פרס עצמו, אלא אנחנו הציבור. אנחנו הם אלה שפעם אחר פעם לא ראינו את גדולתו ובחרנו תחתיו מועמדים פחות ראויים (מלבד רבין). והנה, שר ההיסטוריה יודע, כמונו, שפרס הוא הוא האיש, ולכן הוא אינו נותן לו לרדת מהזירה, אלא מעמיד אותנו, הציבור, במבחן. שוב ושוב אנו עומדים לשיפוט ההיסטוריה, ושוב ושוב אנו טועים. בחרנו את שמיר - וטעינו. בחרנו את נתניהו - וטעינו. בחרנו את ברק - וטעינו. בחרנו את קצב - וטעינו. והנה עכשיו, ממש בדקה ה-90, יש לנו הזדמנות לבחור סוף סוף במי שאנחנו באמת רוצים.

וכמה סיסמאות לסיום

כמובן שהדברים הללו לא ייאמרו באופן מפורש, אבל הקמפיין ייתן לכולנו להבין שאישיותו של פרס עולה על זו של מי שגברו עליו, או שהחליפו אותו בשלטון. בתשדירים נראה המוני אנשים שיביעו חרטה על כך שלא הצביעו לפרס, נראה את פרס מסתובב בשווקים ובערים וקהל מעריצים מודה שטעה בעבר. בקמפיינים לרוב מופיע המועמד עצמו, והרבה. הפעם זה יצטרך להיות שונה: בקמפיין ידברו על פרס. פרס עצמו ישתוק כמעט לגמרי. הוא גם יצטרך לשכנע חלקים מהימין שהוא ראוי, לשדר מעט ימניות לשים דגש על ביטחון, להזכיר את ימיו כמנכ"ל משרד הבטחון, שר ביטחון, הוגה הכור האטומי, או בקיצור - מר ביטחון.

אבל בצד הביטחון, חשוב לזכור כי כל הסקרים מוכיחים שהעם רוצה הסכם שלום, ורובו מוכן לוויתורים כואבים כדי להשיגו. עכשיו צריך מנהיג שכולם סומכים עליו - גם הישראלים וגם הפלסטינים. עכשיו צריך מנהיג שהניסיון שלו והאמון שרוחשים לו בעולם בכלל ובמדינות ערב בפרט הם ללא דופי. ישראל צריכה מנהיג שכבר הביא, יחד עם רבין, להסכם השלום עם ירדן ולתחילת ההסכם ההיסטורי עם הפלסטינים. פרס נערך לקרב המאסף שלו. הוא יגייס את כל האמצעים כדי לנצח, גם את כשלונותיו.

כמה הצעות לסיסמאות הבחירות של שמעון פרס:
1. פרס - בטוח שלום.
2. אישיות, בטחון, שלום. פרס.
3. טעינו. הפעם - פרס!!!

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully