תחקיר חטיפת הנשק: לוחם הסיירת נאבק בכל כוחו, לא היה כשל ערכי

ממצאי התחקיר העלו כי התוקפים הפתיעו את החייל והכו אותו בחוזקה. בתום מאבק בהם, הוא ניסה לשלוף מחסנית כדי לדרוך את נשקו, אולם הם הצליחו לחטוף אותו ולהימלט. ממצאי התחקיר הועברו לידי הרמטכ"ל ומפקד פיקוד מרכז

10/03/2021
בווידאו: הוארך מעצרם של 2 צעירים החשודים בגניבת נשק מלוחם (מערכת וואלה!)

לוחם הסיירת שנשקו נחטף ממנו במהלך ניווטים בצפון בשבוע שעבר הותקף, נאבק בניסיון החטיפה ולא כשל ערכית - כך נמסר היום (רביעי) בהודעת דובר צה"ל. ממצאי תחקיר האירוע החריג הוצגו היום לרמטכ"ל אביב כוכבי על ידי מפקד פיקוד המרכז, אלוף תמיר ידעי.

מהתחקיר עולה כי במהלך ניווט בדד זיהה הלוחם שני אזרחים חשודים במרחב שניסו ליצור איתו קשר. הלוחם התרחק מהנקודה, התעלם מהשניים והמשיך בניווט בעוד החשודים התרחקו מהמקום בנסיעה. 

הספיק להימלט בעודו פצוע. אחד החשודים בתקיפה לאחר מעצרו(צילום: מערכת וואלה!, אתר רשמי)

לאחר מספר דקות הפתיעו החשודים את הלוחם והחלו להכותו בחוזקה. בתום מאבק ממושך, שלף הלוחם את המחסנית מהאפוד במטרה לדרוך את נשקו. בשלב זה חטפו החשודים את הנשק ונמלטו מהנקודה, כשהם פצועים. 

כתוצאה מהמאבק, הלוחם נחבל בגופו ובראשו באורח קל. מיד בתום האירוע הלוחם הזעיק את מפקדיו, שחברו אליו בתוך דקות כדי להגיש לו סיוע רפואי. המפקדים והלוחם ניסו לרדוף אחר הרכב הנמלט ללא הצלחה.

ממסקנות התחקיר, כלל העדויות ומחקירת המשטרה עולה כי הלוחם נאבק בתוקפים בכל כוחו ופעל באופן התקפי. 

טוב לדעת (מקודם)

הסוד לשיפור חיי המין שלכם – כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם "גברא"
התחמושת שנתפסה אצל החשודים בתקיפה(צילום: דוברות משטרת ישראל)

התחקיר לא מצא כשל ערכי בתפקודו של הלוחם, למרות התוצאה של חטיפת הנשק, זאת מאחר שהחייל לא הבין שהוא נמצא בסכנה עד שהחלו לתקוף אותו. מהתחקיר עולה גם כי הכנת האימון וביצועו התנהלו על פי הפקודות והנהלים המחייבים בעת ניווטי בדד. 

הרמטכ"ל קיבל את מסקנות התחקיר וקבע כי אימון ניווט בדד מהווה רכיב חשוב בבניית המקצועיות והחוסן המנטלי הנדרשים מכל לוחם. עוד קבע כי הוראות הפתיחה באש מותאמות לצרכים ומאפשרות למפקד חטיבה לקבוע את מצב הנשק בעת ניווט, לאפשר מצב "הכנס" ולפתוח באש על פי צורך.

הוראות הפתיחה באש מותאמות לצרכים המבצעיים, מאפשרות לבצע נוהל מעצר חשוד כלפי גנב נשק חם וכן במקרה בו נשקפת לחייל סכנת חיים הוא רשאי לפעול בכל האמצעים ובכללם לבצע ירי חי על מנת לנטרל את הסכנה. בסיכום הדברים קבע הרמטכ"ל כי מדובר באירוע חריג שנדרש ללמדו בכל יחידות צה"ל.

  • צה"ל
  • חטיבת הקומנדו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully