וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אילו מקומות יוגבלו למחוסנים ומה יהיו הקנסות: ההקלות יוצאות לדרך

6.3.2021 / 22:55

אחרי חודשים ארוכים ללא פעילות, הממשלה נתנה את האות לחזרה לשגרה של חלקים נרחבים במשק תחת תו ירוק. מה השינויים בהגבלות על הטיסות, כמה סועדים יורשו להיכנס למסעדה, איך ייראו ההופעות ומשחקי הכדורגל ומי כבר הודיע שלא יחזור לפעילות? כך ייראו התקנות מחר בבוקר

בווידאו: מכוני כושר, בריכות ואירועי תרבות נפתחו למחוסנים במסגרת התו הירוק/צילום: רויטרס

שנה מפרוץ מגיפת הקורונה בישראל, הממשלה אישרה הערב (שבת) את גל ההקלות השלישי של תקנות הסגר השלישי, בתקווה שלא ייאלצו להפוך את ההחלטה פעם נוספת. מבצע החיסונים יאפשר לפתוח חלקים נרחבים במשק תחת התו הירוק, לאחר חודשים ארוכים של השבתה. אולם לא כולם ממהרים לחזור, והאוניברסיטאות הגדולות כבר הודיעו שימשיכו בשגרת הלמידה מרחוק כמה שבועות נוספים.

מה הענפים שיוכלו להתחיל לחזור לשגרה, איך נחגוג חתונות, מאיזה יעדים ניתן יהיה להגיע לישראל, באילו יישובים יחזרו תלמידי חטיבות הביניים ללימודים והאם תישמר הדרישה למדוד חום בכניסה לבתי עסק? כך ייראו התקנות ממחר בבוקר.

בר רובינא, תל אביב 20 באוגוסט 2020. ראובן קסטרו
חזרה לשגרה. בר בתל אביב/ראובן קסטרו

התקנות ייכנסו לתוקף מחר בשעה 07:00 בבוקר, ויימשכו עד ל-20 במרץ אם לא יוארכו. זאת מלבד תקנות החינוך, שיישארו בתוקף עד 3 באפריל. הקנסות על הפרת התקנות צפויים להיות 5,000 שקלים במרבית המקרים.

לפי ההחלטה שהתקבלה, במקומות שאינם כלולים במתווה המפורט תותר התקהלות של 20 איש במבנה סגור ו-50 בשטח פתוח. עוד הוחלט כי במקומות הפועלים בכפוף לתו הירוק יהיה ניתן להכניס גם תינוקות בני פחות משנה, וכי התו הירוק יחול גם על משתתפי ניסוי החיסון של המכון הביולוגי.

מסעדות - למחוסנים בלבד?

אחרי הביקורת על מתווה הפתיחה של המסעדות, הוחלט לבסוף כי רק הישיבה בפנים תוגבל למחוסנים ומחלימים. כמו כן, תהיה הגבלת תפוסה של 75% ועד מאה איש בחללים הסגורים. הישיבה בחוץ, לעומת זאת, תתאפשר לציבור הרחב, גם היא תחת הגבלה של מאה סועדים. בין השולחנות יישמר מרחק של לפחות שני מטרים, עם סדרן ייעודי שיאכוף זאת.

גם הברים ייפתחו מחר, עם שמירת מרחק של שני מטרים ולפחות כיסא ריק אחד בין המבלים - למעט אלה שמתגוררים יחד.

קהל בתור להופעת סטנדאפ של ליאור שליין בצוותא ביום הראשון של חזרת התרבות לאחר שנת הקפאתה בעקבות משבר הקורונה, 21 בפברואר 2021. ראובן קסטרו
האמנים ישובו להופיע/ראובן קסטרו

היכן יחזרו הלימודים?

תלמידי כיתות ז'-י' יחזרו ללמוד בהתאם למתווה הפעילות של מערכת החינוך בשבועות האחרונים - ביישובים ירוקים, צהובים וכתומים גבוליים - עם ציון של עד 7 במדד הרמזור ושיעור מחוסנים של יותר מ-70% בגילאי 50 ומעלה.

פנימיות עד גיל תיכון יוכלו לפעול במתווה דומה לזה של פנימיות על תיכוניות. ברשויות ואזורים ירוקים, צהובים וכתומים גבוליים יחזרו החוגים לילדים, ובתנועות הנוער הפעילות תהיה בקבוצות קבועות של עד 50 בשטח פתוח.

לרשימת צבעי היישובים המלאה

האם האוניברסיטאות יפעלו?

מוסדות להשכלה גבוהה, מוסדות הכשרה ומוסדות תורניים על-תיכוניים ייפתחו לתלמידים בעלי תו ירוק בלבד - מחוסנים ומחלימים. עם זאת, הפתיחה תורשה עד 300 איש ולא יותר מתפוסה של 75%, עם הפרדה של לפחות ארבעה מטרים בין המנחה לסטודנטים. הקנס על הכנסת אדם ללא תו ירוק יהיה 5,000 שקלים.

עם זאת, האוניברסיטאות בינתיים לא ממהרות להחזיר את הסטודנטים לקמפוסים. באוניברסיטת תל אביב, בר אילן, בן גוריון, עברית ובטכניון הסטודנטים ימשיכו ללמוד מרחוק בשבועות הקרובים עד להיערכות המוסדות למגבלות התו הירוק.

איך ייראו ההופעות ואירועי הספורט?

הממשלה החליטה על הגבלות זהות לפתיחת אירועי התרבות, הספורט והכנסים, שישתנו בהתאם לגודל האולם. ההגבלה הבסיסית היא קהל עד 500 איש במקום סגור ועד 750 במקום פתוח, ובאולם או אצטדיון שמכיל יותר מעשרת אלפים מושבים היא מתרחבת לאלף איש במקום סגור ו-1,500 בפתוח.

מכירת הכרטיסים תיעשה מראש בלבד. הישיבה תהיה במקומות מסומנים שלידם ניתן יהיה לעמוד, אך לא יהיו אירועים שנועדו לעמידה. איסורים נוספים יהיו על ריקודים, מכירה והגשה של מזון ושתייה ואכילה ככלל.

ומה לגבי חתונות ובר מצוות?

מבחינת אולמות וגני אירועים, הוחלט להחיל הגבלת תפוסה של עד 50% ולא יותר מ-300 איש. כדי להקל על כניסת כל האורחים המוזמנים, נקבע כי עד 5% מהמשתתפים יוכלו להיכנס בהצגת תוצאה שלילית בלבד, בעוד היתר יידרשו להחזיק בתעודת מתחסן. בעל האולם יחויב לקבוע מנגנון שיוודא שהחלוקה נשמרת.

גבי גלזמן, שליחת הסוכנות לארגנטינה. מראשונות הנוסעות לקבל את הצמיד האלקטרוני, נתב"ג, 1 במרץ 2021. ניב אהרונסון
עד 3,000 נוסעים ביום. נתב"ג/ניב אהרונסון

באיזה מתכונת יפעלו בתי הכנסת?

בפני בתי התפילה עומדים שני מתווים אפשריים לפתיחה - עם תו ירוק או בלעדיו. בכפוף לתו הירוק, התפוסה המותרת תהיה עד 50%, לפי מספר המושבים הקבועים, ובהיעדר מושבים קבועים - לפי יחס של אדם לכל 7 מ"ר, ובכל מקרה לא יותר מ-500 אנשים. ללא תו ירוק מספר המתפללים יהיה עד 20 בפנים ו-50 בחוץ.

כיצד תתבצע פתיחת נתב"ג?

האיסור על כניסת ישראלים למדינה שלא דרך ועדת החריגים בוטל. תחילה, יורשו להיכנס לישראל עד אלף נוסעים מדי יום, ובהמשך השבוע תתרחב ההגבלה בהדרגה עד ל-3,000. מהמתווה יוחרגו טיסות ייעודיות של עולים, עובדים זרים חיוניים וספורטאים מקצועיים, שיתאפשרו ללא קשר למכסה.

הטיסות לישראל יגיעו מפריז, לונדון, ניו יורק ופרנקפורט, ואליהן יצטרפו קייב ביום שני וטורונטו והונג קונג בהמשך השבוע. חובת הבידוד במלוניות תבוטל, ובמקומה תתגבר האכיפה המשטרתית.

מבחינת מעברים יבשתיים, הכניסה ממעבר נהר הירדן תתקיים עד פעמיים בשבוע, ומעבר טאבה ייפתח באופן חד פעמי לנכנסים ששהו במצרים עד 3 בפברואר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully