וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בג"ץ קבע: הסדר דחיית הגיוס לחרדים בטל ומבוטל

20.12.2000 / 11:27

11 השופטים דחו את בקשת שר הביטחון להאריך את ההסדר הקיים ב-3 חודשים נוספים; השופטים: הפתרון - בכנסת; לצבא ניתן "זמן להתארגנות"; ש"ס: ההחלטה מנבאת פורענות

מאת אסף לוי

בית המשפט הגבוה לצדק בהרכב מורחב של 11 שופטים דחה הבוקר את בקשת המדינה למתן ארכה נוספת של שלושה חודשים לגיוס בני הישיבות. בית המשפט קבע כי חלף זמן רב מדי מאז הורה לכנסת, לפני כשלוש שנים, לקבוע בחוק מתאים את מעמדם של בני הישיבות, ולכן אין מקום למתן ארכה נוספת. עם זאת, הורה בג"צ שלא להתחיל בגיוס בני הישיבות באופו מיידי, ואמר כי הוא ער לקשיים בפניהם ניצב הצבא וכי לצה"ל דרוש זמן נוסף להערכות לגיוס.

בהחלטתם כתבו השופטים כי "כפי שציינו, בנסיבות הקיימות - בהן חלפו למעלה משנתיים מאז פסק דיננו - לא נוכל להעניק הארכה נוספת... עם זאת, הננו מודעים לקשיים בפניהם ניצב הצבא. אין לצפות ממנו לפעול מהיום למחר. גם בלא צו השעיה שיפוטי חדש - וכחלק מההתארגנות הפנימית של הצבא עצמו, שתיעשה כנדרש ובמהירות הראויה - עומד לרשותו זמן סביר להיערכותו שלו, מבלי שנראה בכך הפרה של הוראות חוק שירות ביטחון. מטעמים אלה החלטנו לדחות את הבקשה להארכה רביעית של מועד ההשעיה של ההצהרה בדבר בטלותו של הסדר דחיית השירות של תלמידי הישיבות ש'תורתם אמנותם'".

זוהי הבקשה הרביעית של המדינה לדחות את הסדר גיוס בחורי הישיבות מאז התערב בג"ץ התערב לראשונה בנושא בעקבות מספר עתירות, שטענו כי ההסדר הקיים בנושא אינו חוקי. בג"ץ קיבל את הטענות, והורה לכנסת לפעול לחקיקה בעניין – מה שהוביל להקמת ועדת טל, שקבעה הליך לאי גיוס בני הישיבות שיאפשר להם להצטרף במקום זאת לשוק העבודה, כאשר הם לא לומדים. הליך החקיקה של מסקנות ועדת טל טרם הושלמו, ולכן הכריע בג"צ כי המצב הנוכחי אינו תקין.

לפיד: להפסיק להם את תשלומי הביטוח הלאומי

תנועת ש"ס תוקפת בחריפות את החלטת בג"ץ על ביטול הסדר דחיית החרדים, "שמשמעותה הכרזת מלחמה על עולם התורה והיהדות. בג"ץ הוכיח פעם נוספת שהוא אינו אלא חותמת גומי של שריד, לפיד ודומיהם. בהחלטתו הפר בג"ץ בברוטליות הסדר דתי-חברתי עדין והכרחי לזהותה וצביונה הייחודי של ישראל. החלטתו מנבאת פורענות".

כתבתנו גלי סימן-טוב מוסיפה: יו"ר תנועת שינוי, ח"כ יוסף לפיד אומר בתגובה להחלטת בג"ץ כי "אם ישראל היא מדינת חוק, אז ראש הממשלה צריך להורות מיד לצה"ל על גיוס בחורי הישיבה". לפיד הוסיף כי לאור החלטת בג"ץ חייב הביטוח הלאומי להפסיק מיד את התשלומים לבחורי הישיבה שנחשבים כעת לעריקים.

התנועה לאיכות השלטון קיבלה בברכה את החלטת בג"ץ. התנועה אמרה כי "דווקא בימי חרום אלה, כולם חייבים לחלק את הנטל שווה בשווה ולהתגייס להגנת המולדת".

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully