החשוד ברצח אמו אמור היה להיות באשפוז כפוי, ועדה פסיכיאטרית שחררה אותו

בשנת 2018 נעצר הגבר, לאחר שעל פי החשד תקף בסכין את בת זוגו כשהיה במצב פסיכוטי. ביהמ"ש הורה לאשפזו למשך 4 שנים, עד שתוך פחות משנה קבעה הוועדה הפסיכיאטרית שמצבו הנפשי יציב והוא שוחרר. מיד לאחר שנעצר בחשד לרצח אמו - אושפז שוב. משרד הבריאות: "הנושא בבדיקה"

  • נהריה
  • רצח
בווידאו: זירת החשד לרצח בנהריה (צילום: יואב איתיאל)

החשוד ברצח אמו בנהריה נשלח לפני שנתיים לאשפוז כפוי של ארבע שנים, אלא שוועדה פסיכיאטרית שחררה אותו אחרי כעשרה חודשים. הגבר בן ה-40, ששמו עדיין אסור בפרסום, נעצר בנובמבר 2018 לאחר שעל פי החשד אז, עם סכין ביד, הוא תקף את עורכת הדין מעכו שהייתה בת הזוג שלו שלוש שנים.

"תוקף ומגיע באופן מפתיע ונותן תחושה של נקמנות, שהוא מודע ומתכנן את מעשיו", טענה האישה כשביקשה צו הגנה ממנו, "העניין היה כל כך מפחיד ומעורר אימה שזה יהיה חסר אחריות לא לטפל בעניין. אני הרגשתי חשש לחיי מהתפרצותו". היא מסרה כי מדבריו הבינה שהוא מחזיק בנשק ברישיון, ובית המשפט הודיע על כך מיד למשרד הפנים. "נדהמתי למשמע האירוע, לא ציפיתי לזה. בפרט לנוכח התפקוד שהראה לנו והשיפור שהיה ניכר במצבו הנפשי", אמרה עו"ד איסלאם סרוג'י שייצגה אותו מטעם הסנגוריה הציבורית מול הוועדה.

על פי כתב האישום שהוגש נגדו בעקבות אותו אירוע, הוא התקשר אליה באובססיביות 20 פעם והיא לא ענתה לו. מתלונתה עלה שהוא הגיע אל ביתה ותוך שהוא אוחז בסכין הוא חתך תמונת פורטרט שלה, חרט "איקסים" על הקיר בסלון ודפק עם הסכין על הקירות. הגבר שהיה בדירתה אותה עת, גם הוא עורך דין, טען כי איים עליו בתנועת יד מאיימת על הגרון.

עוד בוואלה!

המשטרה עצרה תושב נהריה בחשד שרצח הבוקר את אמו

לכתבה המלאה
זירת הרצח בנהריה, בשבוע שעבר (צילום: יואב איתיאל)

זו לא הייתה ההסתבכות הראשונה שלו. יש לו הרשעות בעבירות של איומים, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו וניסיון לקבל דבר במרמה ואז, ב-2018, במקביל להעמדתו לדין, המשטרה אף ביקשה את הארכת מעצרו עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

אך לאחר שהתקבלה חוות דעת פסיכיאטרית, התברר כי גם במועד התקיפה של בת הזוג לשעבר הוא היה במצב פסיכוטי. ההליכים המשפטיים נגדו הופסקו והשופטת אביגיל זכריה נעתרה לתובעת משטרת ישראל עו"ד מורן שמעוני והורתה על אשפוז כפוי שלו לתקופה של עד ארבע שנים. על פי החלטה זו הוא היה אמור להיות מוחזק באשפוז פסיכיאטרי עד נובמבר 2022.

הוא הוחזק במחלקה סגורה אלא שלדעת רופאיו הוא התייצב נפשית, והוא זומן לעמוד בפני כמה ועדות פסיכיאטריות בעניינו. תחילה התירו לו לצאת לחופשות מדודות מאוד בזמן ועם הזמן התארכו החופשות. בתוך פחות משנה, באוקטובר 2019, הוא שוחרר לגמרי מצו האשפוז כי לפי חוות הדעת של הרופא המטפל ומנהל המחלקה שלו לא הייתה כל אינדיקציה למסוכנות עצמית שנשקפה ממנו לו או לאחרים.

במקום זאת, הוטל עליו צו מרפאתי כפוי, באופן של בדיקת מעקב אחת לחודש במרפאה בנהריה. הוועדה האחרונה, בספטמבר 2020, התרשמה מכך שהתמיד במעקב במרפאה וקבעה שמצבו הנפשי והתפקודי היה יציב. הצו נותר על כנו.

הושב למחלקה הסגורה. בית החולים הפסיכיאטרי מזור (צילום: אתר רשמי, צילום:ירון קמינסקי / "הארץ")

ביום שלישי 9 בפברואר, בשבוע הקודם לשבוע בו אירע הרצח, הוא התייצב בפעם האחרונה במרפאה ומסתמן שאיש מהרופאים לא חזה את ההתקף הפסיכוטי הנטען עתה בדיעבד על ידי הסניגוריה הציבורית, באמצעות עו"ד אולג פרגין המייצג אותו במעצרו. ביום חמישי, לאחר הרצח ומעצרו, ולאחר שהשתולל בתחנת המשטרה ובבית המשפט, חבט את ראשו וביקש "זריקת המתת חסד". הוא הושב למחלקה סגורה בבית החולים הפסיכיאטרי "מזור" (מזרע) ומשם כבר ביום שישי למחלקה המשפטית באבטחה מרבית בבית החולים הפסיכיאטרי "שער מנשה".

משרד הבריאות: "הנושא בבדיקה"

מעיריית נהריה נמסר בתגובה: "מדובר בטרגדיה קשה וכל תושבי העיר כואבים את המקרה. צוותי המקצוע בעיריית נהריה מלווים את בני המשפחה בשעתם הקשה וימשיכו ללוותם ככל שיידרש. יודגש, כי אחריות הטיפול במטופלי בריאות הנפש בקהילה נמצאת באחריות משרד הבריאות. בשירותי הרווחה לא התקבלה פניה ואין בהכרח שמטופל בריאות הנפש יהיה מוכר במחלקת הרווחה, אלא אם פנה הוא או מישהו מקרוביו לבקשת סיוע. האם השתלבה במסגרת תוכנית קהילה תומכת שפועלת בעיר, אך לא ניכרו בתקופה זו סימני מצוקה ולא נמסר מידע שהצריך סיוע מקצועי של המחלקה".

במשרד הבריאות ממאנים לענות לשאלות וואלה! NEWS ומסרו: "הנושא בבדיקה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully