וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישראל בעליה: רק לא ברק

20.12.2000 / 9:35

תודיע ככל הנראה על תמיכה בשרון; אדלשטיין: ברק - אסון לאומי, אבל העולים חוששים ששרון יפתח במלחמה גלובלית; פרס? לא נראה לנו; והרעיון החדש: שרנסקי לראשות הממשלה

מאת תולי שרגאי

להבדיל ממערכות הבחירות הקודמות, בהן, לפחות למראית עין, שמרה "ישראל בעליה" על ניטראליות, הפעם הם מתכוונים להודיע באופן חד משמעי על תמיכה במועמד הליכוד, אריאל שרון, ומעבר לכך - התנגדות נחרצת לראש הממשלה, אהוד ברק.

"חד משמעית לא ברק. זה יהיה אסון לאומי אם הוא ייבחר שוב", אומר ראש סיעת ישראל בעליה, יולי אדלשטיין. גם ראש המפלגה, נתן שרנסקי, אומר בלי לנקוט בשמו המפורש של ראש הממשלה כי "אני באופן אישי אודיע על התנגדות נחרצת". לדברי שרנסקי אין ספק שברק ינסה לפצל את הרחוב הרוסי "במשחקים בין ריבונות על הר הבית לאוטובוסים בשבתות. אבל יש לנו מספיק כוח לנטרל את זה".

האם היה להם קל יותר להתגייס לטובת ביבי לעומת שרון? "מבחינת סקרים רואים שלביבי יש יותר סיכוי", אומר שרנסקי, "על שרון אפשר להגיד שיש לו הרבה ניסיון". "זה לא פרסונלי", אומר אדלשטיין, "אבל ביבי ייצג סיטואציה של בחירות כלליות ואז היה לנו הרבה יותר קל לתמוך בו. עכשיו השאלה שעומדת על הפרק היא מי יהיה שר הביטחון בממשלה הבאה. על זה כל הבחירות".

לעצם המועמד אומר אדלשטיין כי שרון פופולארי בקרב הרוסים, אבל הם חוששים שהוא יפתח במלחמה. "בשיחות עם עולים בשבועות האחרונים, אני רואה שתי מגמות: יש הקוראים להיכנס בערבים, ושואלים למה אין בארץ הזו טיפת גאווה לאומית. מצד שני הפנסיונרים שיש להם נכד בצבא שואלים אותי בחשש אם תהיה מלחמה גלובלית".

למועמדותו הפוטנציאלית של השר לפיתוח אזורי, שמעון פרס, מתייחסים ראשי ישראל בעליה בביטול. האם תתמכו בו? "תלוי מה תהייה עמדתו בשאלת הר הבית", מתבדח שרנסקי. את פרס העולים דווקא מכירים, עוד מרוסיה. אדלשטיין טוען כי יש לו יותר סיכויים אצל העולים מאשר ברק, שהוא ממש "מוקצה". "ברק התרברב, הצטלם הרבה על מטוס הסבנה - ואז נעלם לגמרי. כמה פעמים אפשר להגיד 'חוק הווטרנים'"? עוקץ אדלשטיין את אחד מצרופי המילים החביבים על ברק.

אבל יש גם מתנגדים לעמדתם של ראשי המפלגה בנושא וטוענים כי גם הפעם, כמו בבחירות הקודמות, אסור לישראל בעליה להצהיר על הזדהותה עם אחד המועמדים. ההחלטה תיפול בישיבת מרכז המפלגה, שעדיין אין תאריך לכינוסה.

השטח יקבע את התנהגות המפלגה

לישראל בעליה יש כ-600 חברי מרכז פעילים, בבחירות המוניציפליות היא הכניסה 20 סגני ערים ומאה חברים למועצות המקומיות – עד כמה המנגנון הזה יתגייס לטובת מועמד הליכוד? מסתבר שאולי השטח הוא שיקבע. "אני לא יכול להרשות לעצמי, כמפלגה, לומר דברים שאולי לא יתממשו בשטח, ולכן צריך קודם 'לבדוק את המים'", אומר אדלשטיין.

עובדה שכולם מסכימים עליה היא שאחוזי ההצבעה של הרוסים יהיו הפעם נמוכים מאוד. אם ביבי היה רץ, אומר אחד הבכירים במפלגה, היו מצביעים הרבה יותר.

בינתיים מתגבשת יוזמה חדשה של חברי מרכז מפלגת "ישראל בעליה" להריץ את שרנסקי לראשות הממשלה. העומדים מאחוריה אספו חתימות של כ-250 חברים הקוראים לכנס את המרכז ולדון בנושא. לדבריהם ייתכן שהמרכז יכונס כבר, מחר כדי לעמוד בלוח הזמנים של הגשת המועמדות - עד יום חמישי בחצות.

רונן פלוט, יו"ר סניף נצרת עלית של ישראל בעליה ומהפעילים המרכזיים בה, מסביר כי נוכח היצע המועמדים, הפנייה היא לא רק לקהל המצביעים הרוסי. "מצד אחד שרון, שהוא ימין קיצוני, מצד שני ברק, שאיכזב אותנו. יש מיליון עולים חדשים ועוד קהל של עולים ותיקים וישראלים. שרנסקי הוא הפיתרון לאלו שלא רוצים להצביע לברק ושרון. שרנסקי הוא אדם ישר, איש של אידיאולוגיה, שלא יתן למדינה להידרדר".

אדלשטיין, שהוא גם יו"ר מרכז המפלגה, טוען כי הוא תומך במועמדותו של שרנסקי כבר שנים רבות. עם זאת הוא אומר כי הסיכויים ששרנסקי ימהר לאסוף את טפסי המועמדות, אינם גבוהים במיוחד. אדלשטיין מוסיף כי אם היו מתקיימות בחירות כלליות, שרנסקי אולי היה שוקל את הנושא יותר ברצינות. תגובתה הרשמית של ישראל בעליה על האפשרות להריץ את המועמד הרוסי הראשון בתולדות ישראל לראשות הממשלה - אין תגובה.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully