וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שעת המועמדים: מרידור, שרנסקי, יצחק לוי וטיבי

20.12.2000 / 7:10

יממה וחצי לפני מועד הצגת המועמדים הסופיים לראשות הממשלה עולים שמות נוספים, שכולם נענים לפניות מ"השטח"; בציבור הערבי נשמעת קריאה להציג את מועמדותה של שולמית אלוני

הודעתו של ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, כי הוא לא יתמודד על ראשות הממשלה, גרמה לחברי כנסת אחדים לשקול שנית את נושא ההתמודדות מול ברק. השם החם ביותר הוא חבר הכנסת דן מרידור, שבודק אפשרות להציג את מועמדותו. שמות נוספים שהועלו כמועמדים לראשות המפלגה הם יו"ר מפלגת ישראל בעליה, נתן שרנסקי, יו"ר המפד"ל, יצחק לוי, וכן שלושה חברי כנסת מהסיעות הערביות.

"מעריב" כותב היום כי על מרידור הופעלו ביממה האחרונה לחצים מצד אישים במערכת הכלכלית, החברתית, המשפטית והפוליטית. מקורביו סבורים כי אם יחליט לרוץ הוא מסוגל להיות "הפתעת הבחירות".

ההערכה היא כי מרידור יחליט רק ביום חמישי בבוקר אם לרוץ לראשות הממשלה. אולם הסיכויים להחלטה חיובית אינם גבוהים.

בתוך כך נכתב היום כי יו"ר הליכוד, אריאל שרון, מנהל בימים האחרונים מגעים אינטנסיבים להחזרת מרידור ורוני מילוא "הביתה", לליכוד.

"העולים לא מתלהבים מברק ושרון"

כתבתנו תולי שרגאי מוסיפה:

פעילים מרכזיים במפלגת "ישראל בעליה" אספו בימים האחרונים 250חתימות של חברי מרכז, בדרישה לכנס את מרכז המפלגה ולהכריז על יו"ר התנועה, נתן שרנסקי, כמועמד לראשות הממשלה. הפעילים טוענים כי בקרב העולים אין התלהבות רבה משני המועמדים, אריאל שרון ואהוד ברק. בישראל בעליה אישרו כי אכן קיים לחץ בשטח להריץ את שרנסקי, אבל אין עדיין החלטה בנושא.

במפד"ל אמורים לקיים היום סדרת התייעצויות בסוגיית הצבתו של יו"ר המפלגה כמועמד של מחנה הציונות הדתית. ח"כ נחום לנגנטל יוזם המהלך אמר בתגובה כי לוי כבר נתן את הסכמתו לכך.

הח"כים הערבים: מועמד ערבי, פרס או שלומית אלוני

כתבתנו הלית לוי מוסיפה:

חברי הסיעות הערביות ייפגשו היום בכנסת לדיון באפשרות של הצבת מועמד יחיד מטעמם. בקרב חברי הכנסת יש הסכמה על הצורך במועמד שייצג את הציבור הערבי, אולם לא ברור מי הוא יהיה: אחד מראשי הסיעות הערביות, עזמי בשארה, מוחמד ברקה, אחמד טיבי או עבד אל מלכ דהאמשה. אפשרות אחרת שנשקלת היא תמיכה במועמד יהודי, איש שמאל שהציבור הערבי יוכל להתלכד סביבו. שמעון פרס, לדוגמה, עונה על הדרישה הזו.

שם נוסף שעלה, כאפשרות תיאורטית בלבד, הוא שמה של שולמית אלוני. לא נעשתה פניה אליה בעניין אך לא מעט אישים ערבים, היו רוצים לראות אותה במעמד הזה.

אם או בלי קשר, פירסם אמש חבר הכנסת עזמי בשארה סקר של מכון מותגים ממנו עולה כי הוא המועמד המוביל מקרב חברי הכנסת הערבים, למרות שעדיין לא הציג את מועמדותו לראשות הממשלה. על פי הסקר שהציג בשארה, הוא זוכה ל-33 אחוז מהקולות, מוחמד ברקה זוכה ל-14 אחוז, אחמד טיבי ל-24 ועבד אל מלכ דהאמשה לתשעה אחוז בלבד.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully