וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החמאס בתגובה לשיחות בוושינגטון: "כל ישראלי הוא יעד לפיגוע"

20.12.2000 / 7:16

השיחות בוושינגטון נפתחו הלילה, שני הצדדים מנמיכים ציפיות; הערב ייפגש קלינטון עם המשלחת הישראלית; השייח' יאסין: "נמשיך בג'יהאד נגד ישראל, בכל האמצעים העומדים לרשותנו"

מאת שי שריג

השיחות בארה"ב בין צוותי המו"מ הישראלים והפלסטינים נפתחו הלילה. הערב צפוי נשיא ארצות הברית, ביל קלינטון, להיפגש עם הצוות הישראלי וייתכן שאחר כך ייפגש גם עם הפלסטינים. קלינטון עדיין שוקל את האפשרות לערוך מסע בזק לאזור, כבר בימים הקורבים. השיחות, המתקיימות בבסיס חיל האוויר האמריקאי בולינג, הצמוד לוושינגטון, יימשכו עד לסוף השבוע.

הן בצד הישראלי והן בצד הפלסטיני מקפידים להנמיך ציפיות. ראש המשלחת הישראלית, שלמה בן עמי, אמר כי מטרת השיחות היא ללמוד את העמדות הפלסטיניות ולראות האם ניתן בכלל להשיג הסכם. בצד הפלסטיני נמשכת התנגדות האופוזיציה למשא ומתן, ודוברי ארגוני הטרור מבטלים את השיחות.

אחד מפעילי התנזים בעזה אמר הבוקר כי המו"מ בוושינגטון אינו אלטרנטיבה לאינתיפאדה, אלא חלק ממנה. "אנחנו משלמים עכשיו את המחיר על שבע שנות מו"מ חסר תועלת", אמר הבכיר לגלי צה"ל.

מנהיג תנועת החמאס, השייח' אחמד יאסין, אומר כי חידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים בארה"ב נועד לסייע לראש הממשלה, אהוד ברק, בבחירות הקרובות. לטענתו הכוונב בשיחות היא להציג את ברק כאיש שוחר שלום ולשווק אותו לציבור הישראלי, לאחר שאיבד מהפופולריות שלו בקרב דעת הקהל בישראל. "מטרת השיחות היא לשים קץ לאינתיפאדת אל-אקצה, כפי שניסו באוסלו לשים קץ לאינתיפאדה הראשונה" – מוסיף יאסין.

בראיון לעיתון כוויתי מדגיש השייח' יאסין כי תנועת החמאס תמשיך במלחמת הג'יהאד שלה נגד ישראל בכל האמצעים העומדים לרשותה, עד שימומשו כל הזכויות הפלסטיניות, ומעודד לפגוע באזרחים ישראלים. "ישראל תשלם מחיר יקר על הדם הפלסטיני שהיא שופכת. מבחינתנו, כל ישראלי שהולך ברחוב הוא אויב בצבא ישראל. כל העם הישראלי הוא כזה, ומותר להורגו. אנו נמשיך להילחם בישראל בכל האמצעים העומדים לרשותנו".

היום יתכנסו ראשי השלטון בלבנון לדיון דחוף בנושא הפליטים הפלסטינים. כפי שדיווחנו אתמול, חידוש השיחות בין הישראלים לפלסטינים מעורר דאגה רבה בלבנון, שעל אדמתה חיים כ-400 אלף פליטים פלסטינים. הממשלה הלבנונית חוששת כי בהסכם הקבע בין ישראל לרשות לא יושג הסדר לגבי שיקומם של פליטים אלה, והם ימשיכו ליפול כנטל על לבנון.

בממשל בוש מעדיפים לקדם את השלום עם סוריה

המועמד לתת-שר החוץ למדיניות חוץ, בממשל בוש, אדוארד ג'רג'יאן, אומר כי השלום בין ישראל לסוריה נראה בהישג יד יותר מאשר שלום ישראלי-פלסטיני. לדבריו יתכן כי הממשל החדש יצטרך לשנות את המדיניות האמריקאית.

ג'ורג'יאן, שהיה בעבר שגריר ארה"ב בישראל ובסוריה, אמר בראיון ל"וושינגטון פוסט" כי "צריכה להיות מחשבה מחודשת לגבי אוסלו". לדבריו "הסכמי הביניים של אוסלו נכשלו כיוון שהם לא הצדיקו את הציפיות של שום צד". בנוסף טוען ג'ורג'יאן כי שלום ישראלי סורי יוריד את המתח והסכנה להתלקחות אזורית.

ממשל בוש המתהווה מתכנן לבטל את צוות השלום בראשות דניס רוס, הפועל במשרד החוץ בכפיפות ישירה לנשיא קלינטון. רוס מתכנן לפרוש מתפקידו, ובממשל החדש, לא מתכננים למנות לו מחליף.

נדחתה ההצעה לשלוח משקיפים לשטחים

מועצת הביטחון של האו"ם, דחתה אתמול את ההצעה הפלסטינית לשלוח משקיפים של מועצת הביטחון לשטחים.

שמונה חברות במועצה מתוך 15 תמכו בהצעה, אולם ארה"ב, בריטניה, צרפת, ארגנטינה הולנד, קנדה ורוסיה נמנעו בהצבעה, שלצורך אישורה נדרשו תמיכתן של לפחות תשע מדינות.

מנכ"ל משרד החוץ, אלון ליאל, אמר בתגובה: "כל קול הכריע ואם לא היינו בונים בלוק חוסם של שבע מדינות, ההצעה הזו, לשגר משקיפים לשטחים, היתה עוברת".

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully